Přestože jsme v pátek ve škole přivítali tři krále, kteří požehnali ve všech třídách a kabinetech, vyvrcholení představoval již čtvrtek 5. ledna, a to prostřednictvím Novoročního koncertu.

Čas je neúprosný a mnozí máme pocit, že poslední dobou plyne rychleji než kdy dřív. Proto i účinkujícím přišlo jako by se událo včera, kdy po roce nastupovali k oltáři v místním kostele. Příprava probíhala od ranních hodin a z učeben se linulo nenápadné prozpěvování repertoáru, s přibývajícím časem na hodinkách se líbivé tóny nesly ze školních oken do oderských ulic.

První koncertní vystoupení sboru Datio zahájila známá koleda Václava Karla Holana Rovenského Den přeslavný jest k nám přišel. V průběhu večera mimo jiné zazněly adventní písně v úpravě Jiřího Churáčka nebo vánoční skladby Jolany Seidlové.

Velmi rádi naše studenty podporujeme v lásce k umění a těší nás, když je můžeme k sobě přizvat jako plnohodnotné muzikanty. Tímto děkujeme gajdošce Adrianě Benkové, houslistce Markétě Hlostové, a taky Amálii Pelcové, která se jako klavíristka představila při korepetici sboru. Již tradičně jsme s flétnou v ruce spatřili Kristýnu Kampasovou a nesmíme zapomenout ani na novou dvojici studentek z pedagogického lycea Markétu Heryánovou a Lenku Bröcklovou v nástrojovém obsazení příčná flétna a klavír. Z řad pedagogů jsme slyšeli například hobojistku/klavíristku Alenu Jestřebskou a sbormistra Borise Nykla, který celé těleso Datio již druhým rokem připravuje.

V tomto roce nás čeká smysluplná práce, vykoupená dřinou na sborových zkouškách a soustředěních. Odměnou nám je naplněný sál či kostel a potlesk, podobně jako tomu bylo na Novoročním koncertě. Těšíme se na další koncertní příležitosti a na milá setkání prorostlá radostí a hudbou.

Mgr. Lucie Kajzarová