Dorostenecké MČR společně šampionátem mužů a žena se plavalo první listopadovém víkendu 5.-6.11.2021 ve zlínské padesátce. Žákovský vrcholný závod, na který se kvalifikuje 24 nejlepších sportovců v každé disciplíně , pořádala 12.-14.11.2021 Laguna Nový Jičín v domácím bazénu.

Ve Zlíně exeloval dorostenec Jakub Mizera třemi tituly dorosteneckého Mistra republiky na 100,200,400 metrů plavání s ploutvemi, PP s monoplouvi na hladině. Ke třem zlatým poté přidal stříbro v nejkratším sprintu na 50 PP a další 3 štafetová zlata. Úspěšným šampionátem s osobními rekordy si potvrdil i účast v juniorské representaci pro rok 2022.

Ve stříbrném lesku se představila letošní dvojnásobná mistryně Evropy z podvodní orientace, Barbora Svobodová, 5 medailí – 4 stříbra, 1 bronz z bazénu uzavřel její úspěšnou sezonu i sportovní kariéru v novojičínské Laguně.

Vynikající výkony předvedli další dorostenci Laguny.

Lenka Sudolská na MČR vybojovala 2 stříbrné medaile (800 PP,200 BF) a 2 bronzové medaile (50 BF,400 PP).

O senzaci se postarala Zuzka Fabíková, která vítězně přivezla titul v nejdelší bazénové disciplíně 1500 PP, na 800 metrové trati doplavala třetí.

Medailemi se pyšní stříbrný Josef Býma na 400 PP a bronzová Lucie Gašperiková na 200 Bifins.

Dorostence na stupních vítězů střídali bronzoví junioři Sandra Barošová třetí v dlouhém kraulu 400 BF a Daniel Knapek třetí ve sprintech na hladině i pod vodou, 50 PP i 50 RP.

V závěrečných štafetách si sáhly na stříbro ženy Laguny – Karolína Durajová, Sandra Barošová, Marie Chovancová a Barbora Svobodová. Dorostenci přivezli zlaté medaile a tituly dorosteneckých mistrů republiky ve všech štafetových závodech (kraulové na 4x50 Bifins i s monoploutvemi na 4x100i 4x200 PP.

A jak si doma, na Mistrovství ČR v Novém Jičíně , vedli mladší a starší žáci Laguny ?

V domácí divácké atmosféře, za přispění 33 rozhodčích z řad rodičů a starších ploutvařů, se nejlépe dařilo Františku Janíkovi . V kategorii mladších žáků získal hned 10 medailí, 2x mistr republiky na 50 metrů PP s malou monoploutví a v kraulovém štafetovém závodě 4x50 BF mix.

Zlatý, stříbrný i bronzový František krom svých tratí vystoupal na stupně vítězů ve štafetách 4x100 PP (3.), 4x 50 PP (2.) a 4x 50 BF(1.) spolu s klubovými kamarády Nelou Mlčákovou, Zuzanou Velartovou a Tomášem Paulem, medailisty z disciplín jednotlivců.

Nela a Tomáš se pyšní stříbrem na dvěstěmetrové trati kraulem a Zuzka Velartová ve sprintu na 50 metrů. Ve starších žácích se dařilo Sandře Hrabovské, na 400 PP dohmátla čtvrtá.

Příprava na oba šampionáty byla , jak jinak, výrazně ovlivněná covidovými karanténami. Přesto se mladí ploutvaři při výměně ploutvařské generace ukázali v dobrém světle a věříme, že časem uspějí na mezinárodním poli, jako jejich slavní předchůdci…

Laguna