Čas nezastavíme, ubíhá asi rychleji, než bychom si přáli. Ale určitě je dobré si připomenout, kdo byl u počátku. U zrodu organizované turistiky v padesátých letech minulého století stál Valdemar Koziol, který byl zakládajícím členem oddílu turistiky a také jeho prvním předsedou.

Aktivity oddílu byly krátkodobě pozastaveny, ale roku 1973 rodina Koziolova znovu oživila pravidelnou zájmovou turistickou činnost. První ročník Bílovecké 50 se konal roku 1974 a byla připravena jediná trasa – 50 km, která dala i název celé akce.

Oprava vodovodu, ilustrační foto.
Ve Frenštátě pod Radhoštěm se opravuje vodovod

Zúčastnilo se za deštivého počasí 26 turistů. Hned další ročník přilákal 133 účastníků, již měli na výběr dvě trasy – 25 a 50 km. Velmi úspěšný byl 5. ročník s 567 účastníky, jeden z nich byl dokonce až z Kladna. Na výběr byly trasy 25, 50, 100 km a nově 10km. Přibyly i běžecké trasy na 50 a 100 km. Při 10. Jubilejním ročníku byla ještě připravena trasa na 35 km, roku 1985 byla přidána ještě trasa na 15 km. Objevili se zde i turisté z NDR a Polska.

Roku 1986 převzal vedení turistického oddílu pan Vítoslav Řeháček, který nově zavedl cyklotrasy. V roce 1989 byla zrušena trasa na 100 km a r. 1998 běžecké trasy. Tím, že byla v programu pestrá nabídka tras, mohli si turisté vybrat podle svých sil. Od roku 2000 se stal předsedou Odboru turistiky Ing. Ladislav Šír a nyní je ve vedení pan Miroslav Kratochvíl, místopředsedou je p. Zdeněk Škandera, kteří spolu s členy výboru zajišťují Bíloveckou padesátku i pravidelnou činnost oddílu.

Pohádkový les 2024.
Pohádkový les v Kopřivnici se vydařil

Na počátku měla organizace 33 členů, dnes je to nejpočetnější skupina v rámci organizace TJ Spartak Bílovec se 126 evidovaných turistů, zejména seniorů, což je logické, protože se scházíme každou středu na pravidelný výšlap v okolí Bílovce, případně si zajedeme k Fulneku, Opavě, Novému Jičínu, Ostravě. Tím pádem máme zajištěnu pestrost. I přes drobné nedostatky, odpovídající našemu věku, jako zapomenuté hole, časté hledání peněženek, rukavic či brýlí, máme stále větší zájem o naše akce.

Věřím, že nám vyjde na BC 50 krásné počasí a i zde zaznamenáme rekordní počet účastníků. Jako tradičně začínáme ve Středisku chovatelů na Bezručově ulici v 6.30 (start pěší trasy na 50 km je od 6.00 – 7.00 hod.).

Sportovní areál v Novém Jičíně.
Nový Jičín. Začíná rekonstrukce sportovního areálu i přilehlé křižovatky

Ukončení je plánováno v 18.00 hod. Pěší trasy jsou na 10, 15, 25, a 50 km, cyklotrasy na 25, 50, 75 a 100 km. Kontrolní zastávky najdete v Odrách, nad Ohradou a v Bravinném ( čeká Vás tam káva, čaj, koláčky, pivo, langoše, placky a samozřejmě skupina nadšených turistů).

Nakonec se opět sejdeme u startu, kde máme pro všechny turisty připravený účastnický listu a gulášovou polévku s chlebem. Informace najdete na www.bc50.cz. Zveme všechny turisty, sportovce, mládež i ostatní příznivce turistiky a milovníky přírody.

Hana Nováková, oddíl turistiky při TJ Spartak Bílovec