Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola svaté Anežky české v Odrách je organizátorem umělecké přehlídky církevních škol. Tato Celostátní přehlídka církevních škol v zájmové umělecké činnosti letos oslavila třicáté výročí.

V rámci něj se v Odrách ve dnech 19. března až 21. března 2024 sjely školy z různých koutů republiky. Svá vstoupení předvedli žáci z Veselí nad Moravou, Prostějova, Třebíče, Kopřivnice, Prahy, Frýdku Místku, Velehradu, Olomouce, Brna, Kroměříže, Ostravy, Varnsdorfu a tradičně i z partnerské školy z dalekých Košic. Děti a studenti vystoupili v 71 představeních s hudebními, recitačními a dramatickými díly, vše sledovala odborná porota, která v odpoledních seminářích a workshopech se zájemci dále pracovala a předávala své zkušenosti a doporučení k další práci.

Nový obchod se smíšeným zbožím, Bílovec, Novojičínsko, březen 2024.
FOTO: Nový obchod se smíšeným zbožím na Novojičínsku. Pro místní je to událost

Za uplynulých třicet let se konalo v sále Dělnického domu v Odrách 78 přehlídkových dní, proběhlo kolem 2 000 vystoupení, které sledovalo 15 - 16 000 diváků a na pódiu se za ta léta vystřídalo téměř 5 000 účinkujících. Pedagogům oderské školy za to patří velký obdiv a poděkování – za jejich odvahu, vytrvalost, obrovský kus práce i lásku a víru ve svěřené studenty.

Jubilejní ročník přehlídky byl spojený i s bohatým doprovodným programem. V odpočinkové zóně Meet Point žáci hráli kvízy, badminton, proběhla zde i beseda s hercem Jirkou Mádlem, absolventem několika přehlídkových ročníků. V kostele svatého Bartoloměje se konala slavnostní mše svatá, kterou celebroval Mons. Martin David. Víťa Marčík předvedl divadlo Mysterium světla. Celou přehlídku také doprovázela výtvarná výstava Spolu a společně tvoříme v informačním centru. Závěrečný den pak ozdobilo předávání cen za celostátní literární soutěž a slavnostní galaprogram.

Jubilejní 25. Celostátní přehlídka církevních škol v Odrách přitáhla do Oder zhruba čtyři stovky žáků a studentů z asi padesáti středních a základních škol z celé České republiky i ze Slovenska.
Běží jubilejní ročník přehlídky církevních škol v Odrách, přijede i Jiří Mádl

Letošní přehlídka měla i charitativní podtext. Doprovázel ji Běh pro Zdravotního klauna, díky kterému děti a studenti církevních i místních spřátelených škol „vyběhali“ neuvěřitelných 120 110 korun. Všem dárcům moc děkujeme.