Včelí stezku v ostravské zoologické zahradě doplňují od letoška tři modely včel v nadživotní velikosti, nově vysazené medonosné rostliny a v neposlední řadě také výstava úlů, a to od primitivní brtě až po pokročilý nástavkový. Nové interaktivní a výukové prvky jsou výsledkem projektu Ochrana včel v ZOO Ostrava a mají návštěvníky upozornit na problematiku a ohrožení včel v současné době.

„V našich včelnících máme čtyři včelstva. Chov je u nás přírodní, nesnažíme se z něj vytěžit co nejvíce medu,“ míní mluvčí ZOO Šárka Novotná. Včelníky, které jsou kvůli komfortu a bezpečí návštěvníků umístěny trochu dál od samotné expozice, jsou spolu s informačními tabulemi součástí původní Včelí stezky.

Rozdíly mezi královnou, dělnicí a trubcem si mohou lidé prohlédnout na třech dřevěných, zhruba dvoumetrových, modelech. „Všechny včely jsou vyřezané z dubu, například jejich nohy tvoří dubové větve. Při tvorbě jsem se sám dozvídal nové věci, třeba že mají kromě dvou očí na boku ještě další tři nahoře na hlavě,“ směje se jejich autor Pavel Herák.

Projekt Ochrana včel v ZOO Ostrava se uskutečnil v rámci grantového programu Radegast lidem, který funguje pod záštitou Plzeňského prazdroje. Ten na projekt přispěl částkou devadesát tisíc korun. „Do programu se mohou hlásit projekty, které dávají smysl a týkají se životního prostředí a jeho ochrany. To je pro nás důležité, přírodu podporujeme a chráníme už devatenáct let,“ říká za Radegast lidem Roman Labský.

Včelí stezka vznikla v roce 2013 a nachází se nedaleko expozice Na statku s domácími zvířaty. Umírání včel se v posledních letech projevuje nejen v Česku, ale po celém světě. Důvodů je několik, mezi hlavní patří nemoci, nevhodné přírodní podmínky a také chemizace v zemědělství.

Světlana Nedvědová