Nová sezóna v prostorách Výstavní síně Albína Poláška ve frenštátském Domě kultury byla zahájena v úterý 7. února 2023 slavnostní vernisáží retrospektivní výstavy s názvem Dotknout se hory. Výstavní síň se krátce po 17. hodině zaplnila milovníky hor a turistiky, kamarády, přáteli a rodinou Jiřího Kráčalíka, který si na uvedení retrospektivní výstavy svých fotografií musel počkat déle než dva roky. Výstava nabízí průřez jeho tvorby od 70. let minulého století až po současnost. Je rozdělena do sedmi cyklů a doplněna o fotografické obrazy.

Vernisáž se nesla ve velmi příjemné a uvolněné atmosféře, která byla umocněna také hudebním vystoupením žaček frenštátské Základní umělecké školy. Jules trio ve složení Michaela Lipková, Anežka Dudková a Anna-Marie Měrková zahrálo čtyři části Malých fantazií francouzského skladatele Jules Demerssemana.

Výstava měla být původně uvedena na začátku roku 2021, bohužel z objektivních důvodů si na svou premiéru musela více než dva roky počkat. Jméno Jířího Kráčalíka je spojeno především s Mezinárodním festivalem outdoorových filmů a Srazem cestovatelů, a není proto divu, že uvedení výstavy předchází 28. ročníku Srazu cestovatelů, který bude ve Frenštátě pod Radhoštěm probíhat v pátek 10. a v sobotu 11. února 2023.

Výstava nese příznačný název „Dotknout se hory“ a dotknout se hory lze několika způsoby. „Jednak, že tam člověk jde a dotýká se té hory, leze, sedne si na ni, dá si svačinu, potom pohledem, anebo třeba tady na výstavě, protože všichni se dotknete hory, když se budete dívat, tak se dotknete očima těch kopečků, které tady jsou,“ vysvětlil Jiří Kráčalík.

Po skončení oficiální části vernisáže zůstali návštěvníci ještě dlouho v družném hovoru a prohlíželi si vystavené fotografie, u kterých mnohdy zaznělo: „Tady jsme byli a tady, tady a tady se chceme vypravit."

Výstava bude v prostorách Výstavní síně Albína Poláška v Domě kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm k vidění až do 10. března 2023 každý všední den kromě středy vždy od 9 do 17 hodin.

Mgr. Zuzana Kalinová