Po dlouhé covidové pauze, kdy nebyla školám z důvodu protiepidemických opatření umožněna návštěva jiných vzdělávacích zařízení, jsme rádi využili nabídky vzdělávacích programů Světa Techniky v Ostravě v rámci projektu OKAP (OKAP - odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v MSK). Žáci 17 tříd různých ročníků ZŠ Tyršova 913 se v průběhu února až června zúčastní výukových modulů na různá témata např. Robot Ozobot, Geometrický svět, Na dlouhé lokte nebo Záhada jaderné elektrárny.

Pro žáky je připraven interaktivní program doplněný praktickými ukázkami a dílnami, kde si dané téma mohou „osahat“ přímo v praxi. Součástí návštěvy je po proběhnutém programu také velmi zajímavá a atraktivní prohlídka expozic populárně naučného centra Velkého světa techniky, kde se žáci seznámí s dalšími zajímavostmi, objevy a přírodními zákony.

Zářící noční Ostrava dronovým objektivem.
OBRAZEM: Noční Ostrava? Hezčí, než si vůbec dokážete představit

Cílem a obsahem těchto vzdělávacích programů je obohatit výuku žáků o nové poznatky a zkušenosti. A jak návštěvu již absolvovaných programů popisují a hodnotí jednotliví účastníci?

„Vzdělávací program Robot Ozobot přiblížil dětem 5. C základy vizuálního programování. Pomohl jim pochopit principy fungování barvocitlivých senzorů a seznámil je s možnostmi rozhodování a volbou chování robota díky barevným kódům. Žáci hravou formou získali znalosti k vytvoření funkčního programu pro sledování trasy a uvědomily si reálné využití tohoto typu robota. Dětem se program velmi líbil a už se těší, až budou s Ozoboty pracovat také ve škole v hodinách informatiky,“ přiblížila třídní učitelka Lenka Tobiášová.

Karneval na ZŠ Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm proběhl po delší pauze.
Po pauze zábava v maskách. Karneval ve školní družině ZŠ Tyršova se povedl

„Po příjezdu do ostravského Světa techniky si žáci 2. C nejdříve prohlédli a vyzkoušeli interaktivní ukázky hlavních expozic, díky kterým si vědu a techniku zažili na vlastní kůži. Po svačině se v tematickém programu Geometrický svět seznámili s novými geometrickými pojmy a sami zjišťovali, které geometrické tvary se nejčastěji vyskytují ve světě kolem nás. Pohráli si s magnetickými stavebnicemi, mikroskopem pozorovali rozdíly mezi sršněm a včelou. S výstavou i doprovodným programem byly děti moc spokojené a rády by se do vzdělávacího centra podívaly znovu,“ hodnotí zážitkový program třídní učitelka Gabriela Uvírová.

Zdeňka Murasová, ředitelka ZŠ Tyršova 913, Frenštát pod Radhoštěm

Západ slunce ve vítkovické Dolní oblasti.
OBRAZEM: Takhle zapadá slunce v Dolní oblasti. Večery už jsou zase delší
Fotbalový zápas v Sobědruhách na Teplicku v 90. letech minulého století.
RETRO FOTBAL: Škvára, hadrové kopačky a meruna. Vzpomínejte s námi