V přírodě nyní roste pět druhů kokotic a kokotice žlutavá je nejvzácnější z nich. „V posledních letech byla v České republice považována za vyhynulou. Bylo proto velkým překvapením, když se tento druh podařilo objevit na dosud neznámé lokalitě nedaleko vrchu Šibeničník jižně od Mikulova," podotkl Hubatka.

Hřib bronzový.
Houbaři mají žně. Pozor na smrtící závojenku, varuje odbornice

Ačkoliv může tato rostlina působit křehce a nevinně, jedná se podle Hubatky o parazita. „Svými niťovitými lodyhami ovíjí hostitelské rostliny a pomocí takzvaných haustorií čerpá z jejich buněk vodu, cukry a další výživné látky pro vlastní růst," přiblížil botanik.

Drobné květy 

Díky stabilnímu přísunu živin ze svého hostitele proto kokotice nemusí tvořit listy nebo kořeny a veškerou energii soustředit na tvorbu květů. „Ty jsou sice velmi drobné, uspořádané do klubíčkovitých květenství však tvoří dostatečně nápadný objekt pro opylovače, jimiž bývají nejrůznější zástupci hmyzu, včetně mravenců a menších druhů brouků," zmínil Hubatka.

Litoměřický hřbitov hyzdí několik rozpadlých hrobů, o které se majitelé nestarají.
Hřbitov v Litoměřicích hyzdí rozpadlé hroby. Správce prý příliš nezmůže

Jako parazit má však kokotice podle botaniků nejistý život. „Pokud se jí záhy po vyklíčení nepodaří napojit na vhodného hostitele, klíčící rostlina spotřebuje všechny živiny uložené v semeni a zahyne," doplnil Hubatka.