Jak pečovat o Vánoční hvězdu:

| Video: Youtube

Vánoční hvězda se dá v našich podmínkách pěstovat i několik let. Vyžaduje ale trochu větší péči, než běžné pokojovky. Jak dlouho se z ní budete těšit, ale ovlivní už samotný výběr v obchodě. Vánoční hvězdy totiž nesnášejí zimu a průvan. Kupovat je proto někde venku na tržnici, vystavené venku před prodejnou nebo u stále se otvírajících dveří v obchodě, představuje riziko. Mohlo by se vám lehce stát, že na Štědrý den už bude mít vánoční hvězda polovinu listů opadaných a po svátcích tak skončí zbytečně v popelnici.

Vybírejte pečlivě

Při výběru zkontrolujte, jaký je stav rostliny. Zdravá rostlina má husté, nepoškozené listy. „Samotné květy jsou žluté, nacházejí se ve středu listenů a leckdo je možná úplně přehlédne. Neomylně ale podle stupně jejich nakvetení poznáte, zda je vaše vánoční hvězda čerstvá a udělá vám doma ještě řadu týdnů velkou parádu,“ upozorňuje web Zahradnictví Dvořák a syn. Důležitá je i vlhkost půdy v květináči. Substrát by neměl být ani příliš suchý, ani přemokřený, jinak by hrozila hniloba a plíseň.

Vánoční výzdoba:

Důležitý je u vánoční hvězdy i samotný transport rostliny. „Teplo vyžaduje také během přepravy, v prodejně je potřeba nechat si ji dobře zabalit,“ radí v Deníku zkušená zahradnice olomouckého Florcentra Ilona Košťálková, která pro tamní zahradnické centrum pracuje už tři desítky let. Teplota pro transport by neměla klesnout pod 10 stupňů. Rostlinu proto rozhodně nenechávejte v kufru auta, zatímco budete nakupovat dárky pod stromeček.

Zálivka jen mírná

Aby byla vánoční hvězda dlouhodobou ozdobou našeho bytu, musíme ji chránit před chladem a průvanem a dopřát jí dostatek světla. „Vánoční hvězdu doma umístěte na stanoviště s dostatkem rozptýleného světla a stabilní pokojovou teplotou. Místo v průvanu blízko domovních dveří nebo na studeném parapetu není vhodné. Zálivka musí být pravidelná, ideálně odstátou, měkkou vodou do podmisky. Množství vody musí květináč pojmout, rostlina nesmí zůstat stát ve vodě. Pokud lehce přischne, svěsí listy. Po zálivce ale většinou velmi rychle pookřeje,“ uvádí na svém webu Zahradnictví Dvořák a syn.

Umístění nad radiátorem není také vhodné, protože poinsettie nemá ráda suchý horký vzduch. Ideální teplota je 18 až 20 stupňů. Když máte doma tepleji, musíte počítat s častější zálivkou. Jednou za měsíc můžete do zálivky přidat běžné hnojivo, které používáte pro ostatní pokojové rostliny.

„Pokud chcete zalévat vánoční hvězdu jen jednou týdně, květináč s drenážními otvory zcela ponořte do nádoby s odstátou vodou a počkejte, dokud k hladině nepřestanou stoupat vzduchové bubliny. Pak květináč vyjměte a nechte asi 15 minut okapat,“ doporučuje iReceptář.


Nahrává se anketa ...

Co dělat s vánoční hvězdou po Vánocích?

Po skončení svátků vánoční hvězdu rozhodně nevyhazujte, ale dejte ji na nějaké světlé místo. Při správné péči bude ozdobou svátečního stolu i příští rok. V březnu ji můžete přesadit a zkrátit jí výhony. „Použijte o něco větší květník s novým substrátem. Během vegetace od dubna do podzimu je třeba ji opět zalévat o něco víc, aby kořenový bal nevyschl, jinak se růst zastaví,“ uvádí zahradnický blog Garden in.

Vánoční hvězda – množení:

| Video: Youtube

Od začátku září, podle citlivosti jednotlivé odrůdy na délku dne, je možno upravovat dobu nakvetení. Od konce září je třeba, aby měla vánoční hvězda tmu alespoň 14 hodin denně. Umělou noc jí vytvoříte tak, že přes ni dáte třeba nějakou papírovou krabici. Díky tomuto postupu podpoříte proces zbarvení listenů a za pár týdnů bude vaše vánoční hvězda zase krásně zbarvená součástí vánoční výzdoby vašeho domova.

Toxicita vánoční hvězdy

Vánoční hvězda, stejně jako ostatní pryšce, roní při poranění bílou tekutinu, tzv. latex. Ten může dráždit pokožku a způsobit alergickou reakci. Proto je lepší třeba při řízkování rostliny používat gumové rukavice. V případě, že by se vám latex dostal do oka, je třeba oči ihned vypláchnout vodou a vyhledat lékaře.

„Komerčně dostupné hybridy mají na rozdíl od divoké formy rostliny toxicitu mnohem nižší.  Konzumace částí vánoční hvězdy dětmi nebo domácími mazlíčky však může způsobit příznaky, jako je podráždění kůže, zvracení nebo průjem. Proto je nejlepší umístit ji z bezpečnostních důvodů mimo jejich dosah,“ uvádí Garden in.