Pokud nemáte s pěstováním pokojových rostlin žádné zkušenosti, je pro vás ideální rostlinou zelenec. Chováte-li navíc kočky, nahradí jejich oblíbenou kočičí trávu potřebnou pro čištění žaludku. Zelenec umí ze vzduchu odfiltrovat oxid uhelnatý, aceton, benzen, formaldehyd a amoniak. Navíc dokáže ve svém okolí likvidovat i velké množství mikrobů. Lékaři tuhle pokojovku doporučují do domácností, kde se vyskytují alergie a plicní onemocnění.

Vše o pěstování zelence:

| Video: Youtube

Zelenci bude svědčit světlé stanoviště s dostatečnou vlhkostí. Poroste na slunném místě, ale zvládne i polostín. Pokud ho občas zapomenete zalít, poradí si, neboť si střádá vodu ve svých tučných listech a kořenech. V panelákových bytech s ústředním topením ho potěšíte rosením, on vás na oplátku drobnými bílými květy na převislých výhonech.

Dracéna zatočí i s formaldehydem

Další skvělou přírodní čističkou vzduchu pro začátečníky se může stát dračinec neboli dracéna. Tahle nepravá palma je elegantní, nenáročná a dlouhověká. Pořiďte si ji, když kupujete nový nábytek nebo koberec, dokáže totiž snižovat obsah formaldehydu, trichloretylenu a benzolu ve vzduchu.

V domácích podmínkách dračinec vyroste až do výšky tří metrů. Svědčí mu teploty kolem dvaceti stupňů a nepřímé, rozptýlené světlo. Nesnáší průvan a přímé slunce, které mu může spálit listy. Zároveň miluje vysokou vlhkost, takže ho potěšíte rosením. Ve vegetačním období potřebuje častou zálivku, zeminu v květináči udržujte stále mírně vlhkou.

Dracéna vám může vyrůst i takto:

Dracénu potěší rašelinový substrát pro pokojové rostliny s dostatkem humusu. Když zapomenete na zálivku, suchem svěsí listy, ale rychlé doplnění vody všechno napraví. Škodí jí jen časté přenášení z místa na místo. Na stanoviště si bude dlouho zvykat a vystraší vás žloutnutím a shazováním listů.

Aglaonema jako „spící panna“

Mezi nejoblíbenější pokojovky patří aglaonema, kterou možná znáte pod přezdívkou „spící panna“. Zbaví váš obytný prostor výparů z benzenu a formaldehydu. Její zajímavé skvrnité listy ale obsahují kyselinu šťavelovou, jejich okusování může ublížit pejskům a kočkám. Drobnými kvítky vás potěší jen během léta. Pěstování zvládne i naprostý začátečník.

close Rod aglaonema zahrnuje 21 druhů info Zdroj: Shutterstock zoom_in Rod aglaonema zahrnuje 21 druhů

Spící panna si libuje v polostínu, svědčit jí bude letní teplota přesahující dvacítku, v zimě nesmí rtuť teploměru klesnout pod patnáctku. Aglaonema nemá ráda průvan a přímé světlo, které přiláká svilušky. Potěšíte ji pravidelným rosením. Ohlídejte, aby propustný substrát byl mírně kyselý, zkusit můžete i hydroponické pěstování.


Nahrává se anketa ...

Barevný podzim na balkoně

Rostliny nepatří pouze do vašeho interiéru, velkou parádu udělají i na balkoně. Podívejte se na závěr na pár tipů ohledně podzimního pěstování zeleně jako dekorací, které váš balkon přinesou tu pravou pohodu.

  1. Podzimní truhlíky mohou být stejně krásné jako letní, o tom není třeba nikoho přesvědčovat. Pokud jde o barvy okrasných květů, je close Zeleň patří i na váš balkon. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Zeleň patří i na váš balkon říjen a listopad bez debat nejštědřejší.
  2. Při osazování nádob můžete přidat rostliny, které právě teď plodí. Sáhnout lze třeba po jedlých brusnicích nebo po klasice podzimních i zimních dekorací – stálezelené libavce. Její sytě červené plody na sebe upozorní už na dálku. Báječně poslouží také ostříhané větvičky ze zahrady. Atraktivní barevné plody najdete na větvích krásnoplodky, kaliny nebo pámelníku.
  3. Podzimním dekoracím propůjčuje zvláštní kouzlo také zelenina. Především hlávky okrasné kapusty, které se podle zvolené odrůdy liší nejen tvarem listů, ale také barvou, od ledově bílé přes zelenou až po temně fialovou, si skvěle rozumějí s trávami i rostlinami s dekorativními plody.
  4. Nezapomínejte ani na zeleň, která pestrobarevné kreace trošku ztlumí a dodá jim klid končící sezony. Pokud vás mrzí, že tyto dekorace budete mít na balkoně ve srovnání s letničkami jen krátkou dobu, snažte se je naaranžovat z takových rostlin, které se hodí i pro zimní období. Drátovec, libavka, brusnice nebo třeba stálezelený břečťan vytvoří ten správný základ.
  5. U výsadby v nádobách však nelze počítat s velkými přírůstky. Proto rostliny sesazujte blíž, než je zvykem u truhlíků pro letní sezonu. Při výsadbě rostlin respektujte jejich nároky na půdu, stanoviště i velikost. Zeminu můžete pokrýt mramorovou drtí či dřevěnou štěpkou – poslouží nejen jako dekorativní prvek, ale zabrání nadměrnému vysychání.