Návodů, jak vyčistit okna bez použití chemie je celá řada. Někdo nedá dopustit na ocet, který je ale cítit a zůstávají po něm často na okně pruhy. Alkohol je sice silný čistič, ale také silně páchne. Můžete proto použít škrobovou vodu, která zanechává zrcadlový lesk a žádné nežádoucí pachy. Absorpční vlastnosti škrobu navíc pomohou zabránit vzniku nežádoucích šmouh a ochrání okna před brzkým znečištěním i v době, kdy venku poletují sněhové vločky nebo déšť bubnuje na parapet. Kdo chce, může také sílu jednotlivých ingrediencí zkombinovat.

Jak se jednoduše dají umýt okna:

| Video: Youtube

I když se vám do čištění oken vůbec nechce, uvidíte, že trocha času a námahy za ten výhled z krásně čistého okna určitě stojí.

Takže sundejte záclony a závěsy, odneste květiny z parapetu a pusťte se do toho. Nejprve umyjte teplou vodou nejhrubší nečistoty, rámy a nezapomeňte ani na žaluzie. Pak vezměte připravený čistič oken a pusťte se do skel.

Čistič oken z bramborového škrobu

Nejjednodušší variantou je čistič oken vyrobený pouze ze škrobu a vody.

„Bramborový škrob promění mytí oken v příjemný úkol. Škrobová voda účinně odstraňuje veškeré nečistoty bez zanechání šmouh. Zůstane pouze zrcadlový lesk,“ uvádí mezi tipy, jak je také možné využít škrob, blog Tastydone.

close K mytí oken se dá využít i bramborový škrob. info Zdroj: Shutterstock zoom_in K mytí oken se dá využít i bramborový škrob

 • Potřebovat budete také lahev s rozprašovačem a staré noviny nebo hadřík.
 • Smíchejte 1 litr vody a 1 polévkovou lžíci škrobu.
 • Rozmíchejte, až se škrob zcela rozpustí.
 • Směs nalijte do lahve s rozprašovačem.
 • Před každým použitím důkladně protřepejte.
 • Nastříkejte na skleněné plochy a nechte několik minut působit.
 • Rozpuštěnou špínu omyjte vlhkým hadříkem.
 • Okna nakonec důkladně vyleštěte novinami nebo suchým hadříkem.

Nahrává se anketa ...

Čistič oken z kukuřičného škrobu

Kuchařský web The Kitchn vyzkoušel na základně tipu jedné čtenářky oblíbenou metodu její babičky teplou vodou a kukuřičným škrobem.

„Kbelík jsem naplnila litrem vody a přidala 3/4 lžičky kukuřičného škrobu. Potom jsem směs v kbelíku zamíchala a namočila čistý hadr. Začala jsem nahoře a krouživými pohyby jsem myla okno, dokud jsem se nedostala dolů. Není třeba oplachovat, jakmile okno vypadalo čisté, suchým hadříkem z mikrovlákna jsem setřela veškeré zbytky. Celý proces zabral méně než pět minut,“ popisuje na webu Ashley Abramson, která tip vyzkoušela.

close K mytí oken se dá využít i kukuřičný škrob. info Zdroj: Shutterstock zoom_in K mytí oken se dá využít i kukuřičný škrob

Výsledkem byla zářivě lesklá okna beze šmouh, navíc je roztok škrobu na rozdíl od chemických čističů oken bez zápachu.

Čistič oken z kukuřičného škrobu a octa

Blog Evergreen, zabývající se údržbou domů, doporučuje vyrobit si na čištění oken směs z následujících ingrediencí:

 • 1 šálek teplé vody
 • ½ šálku bílého octa
 •  1 polévková lžíce kukuřičného škrobu
 •  5 až 10 kapek esenciálních olejů (vůně, kterou máte rádi)

Smíchejte přísady v čisté lahvičce s rozprašovačem a před použitím na okna důkladně protřepejte.

Poslouží i slupky z brambor

Časopis Leroma radí, že k mytí oken je možné využít i slupky z brambor.

„To, že jsou slupky nevhodné ke konzumaci neznamená, že už nemají využití. Právě díky solaninu, který obsahují, mohou sloužit jako přísada do čisticích prostředků. Solanin rozpouští mastnotu a při kontaktu s vodou vytváří pěnu podobnou mýdlu. Biologický čistící prostředek vyrobený ze slupek tak lze použít k čištění skel, například okenních tabulí. Poslouží i k odstranění mastných skvrn z oblečení nebo k čištění koberců a nerezových povrchů. Brambory a jejich slupky obsahují také kyselinu šťavelovou, která se nachází i v chemických čisticích prostředcích a dokáže rozpouštět rez a vápno,“ uvádí Leroma.

Tohle dítě mytí oken miluje: