téma šetření podle babiček Šetření podle babiček
Zdražování jídla, energií, i věcí běžné potřeby trápí obyvatele České republiky. Jak ušetřit? Inspirujte se nápady našich babiček, které věděly, jak neplýtvat a uměly vše dobře využít.

Šetřit vším, včetně vody, naše babičky uměly – a to i v době, kdy cena a stav zásob pitné vody rozhodně nebyly zprávami dne. Některé z jejich zvyků a rad (například postupné koupání celé rodiny v jedné vodě v jedněch neckách) dnes asi nebudeme chtít využívat. Určitě se nám však bude hodit poctivé přemýšlení nad každým spotřebovaným litrem. Protože znáte to: litr k litru… A to vše ještě při vědomí, že cena jednoho litru v Česku vyjde zhruba na desetník…

Pět tipů na každý den

1. Koupelna: Dejte přednost sprchování. V porovnání s koupelí ve vaně ušetříte až polovinu vody.

2. Kuchyň: Pokud nemáte myčku, umýváním nádobí v napuštěném dřezu spotřebujete třikrát méně vody než pod tekoucí vodou.

3. Hygiena: Při osobní hygieně nenechávejte vodu téct „naprázdno“, protože v odpadu tak může nenávratně zmizet až 20 litrů za minutu.

4. Kohoutky: Úsporný perlátor sníží průtok vody na 6 litrů za minutu.

5. Toaleta: Pokud máte jednorázový systém splachování WC, vyměňte ho za úsporný dvojitý. Tedy jeden na malou, druhý na velkou. Pravidelně kontrolujte, zda toaleta neprotéká. Nepatrný únik vody nemusíte vidět ani slyšet, ale za hodinu tak může odtéct až 80 litrů vody (v přepočtu necelých 200 Kč za den).

Nejvíc vody spotřebujeme na osobní hygienu – až polovinu denní spotřeby:

  • na jedno pořádné umytí rukou  - přibližně 3 litry (v přepočtu 30 haléřů)
  • na sprchování  - 30 až 60 litrů (3 - 6 Kč)
  • na koupel ve vaně 100 až 200 litrů (10 - 20 Kč)

Tipy, jak to zlepšit:

  • Když vodu právě nepoužíváte, jednoduše ji zastavte, například při čistění zubů nebo po dobu mydlení se pod sprchou. Každou minutu totiž vyplýtváte více než 8 litrů (necelou korunu) zbytečně puštěné vody.
  • Dvě čistění zubů a dvě sprchování denně, z toho jedno místo večerní koupele, mohou měsíčně ušetřit stovky litrů vody. Tyto a další zajímavé údaje mapující naše každodenní zacházení s vodou nabízí například web Komunální ekologie.

Spotřeba a úspora vody při splachování 

Máte WC s dvojitým splachováním, ale příliš nedbáte na to, které tlačítko stlačíte? Při plném spláchnutí spotřebujete 6 litrů vody, při úsporném přesně polovinu, teda 3 litry.

TIP: Pokud naplno splachujete jen tehdy, když je to nutné, v jednočlenné domácnosti se tímto způsobem ušetří průměrně 15 litrů vody za den.

Ve vícečetných rodinách je to už pořádný rozdíl. V přepočtu může jít až o zhruba dvě tisícovky ročně)

O stupeň výše je automatický šetřič vody na toalety, takzvaný WC stop. Ten je ještě úspornější než systém dvojitého splachování, protože vždy použije jen tolik vody, kolik je třeba. 

Jak se vyrábí pitná voda:

| Video: Youtube

Nejmodernější varianty WC systémů pak nabízejí i unikátní řešení v podobě toaletní mísy kombinované s umyvadlem.

„Umyvadlo ve spojení s klozetem ušetří až 25 procent vody, a to díky jejímu opětovnému použití. Voda, která po použití umyvadla projde odtokovým čistícím systémem, je po odstranění větších nečistot dezinfikována chlórem. Takto čistá voda je připravena ke spláchnutí toalety,“ uvádí například odborný web TZBinfo s tím, že do moderních technologií šetřících vodu a energie se vyplatí investovat.

Velké praní

Pokud vaše pračka nemá program na poloviční praní, zapněte ji až tehdy, když ji dokážete efektivně naplnit. Využívejte různé programy. Například jednou oblečené tričko či halenky stačí jen lehce přeprat, na což slouží krátké programy s nízkou spotřebou vody a energie na její ohřívání. 

Praní tmavého oblečení v chladnější vodě kromě úspor energie a vody pomáhá zachovat původní barvy.

TIP: Při výběru pračky se nedívejte jen na to, kolik kilogramů prádla se do ní vejde naráz a kolik spotřebuje elektřiny, ale i kolik spotřebuje vody.

Mezi pračkami může být rozdíl ve spotřebě až 30 litrů na jeden prací cyklus. Starší typy praček spotřebují i 90 litrů vody (v přepočtu 10 Kč) na jedno praní. Kdybyste prali jen jednou týdně, ročně jen za vodu properete pětistovku.

Mytí nádobí za dvě stovky

Umýváte nádobí ručně a hned po jeho použití, nebo čekáte, až se ho nahromadí víc? Záleží také na tom, zda vodu napustíte do dřezu, umýváte pod tekoucí vodou nebo v myčce nádobí.

V napuštěném dřezu spotřebujete na jedno umytí nádobí nejméně 15 litrů vody, pod tekoucí vodou 20 až 70 litrů (2 až 7 korun), což závisí od množství nádobí i délky mytí. Kdybyste denně ušetřili jen pět litrů, měsíčně je to 150 litrů, za rok až 1825 litrů. A tedy v přepočtu asi dvě stovky.

Ekoprogramy v moderních myčkách nádobí spotřebují na jedno umytí jen 7 litrů vody. Podle ceny za vodu ve své domácnosti si lehce umíte spočítat, kolik byste dokázali ušetřit. 

„Jednou z nejčastějších chyb, kterých se lidé při používání myčky na nádobí dopouštějí, je nesprávný program mytí. Tím se zvyšuje spotřeba energie i vody a nádobí často zůstává špinavé,“ napsali jsme v našem článku Lidé chybují v používání myčky. Díky jednoduchým pravidlům bude nádobí jako nové.

Úsporné baterie ušetří na rodinný oběd

Umíte odhadnout, jak dlouho trvá, než si pohybem páky nastavíte správnou teplotu vody? Manuální nastavení pákou trvá 15 až 20 sekund a za tu dobu odteče zbytečně asi litr vody.

TIP: Když každé sprchování zkrátíte o jednu až dvě minuty, za měsíc ušetříte až 600 litrů vody. Tedy zhruba 60 korun.

Když spočítáte, kolikrát denně to musíte udělat, a vynásobíte počtem členů rodiny, překvapí vás, kolik vody nevyužijete, ale přesto zaplatíte. Opět může jít o stovky korun ročně, za což si lze klidně pořídit třeba oběd pro celou rodinu

Řešením mohou být termostatické baterie, které nemají páku, protože přesnou teplotu vody řídí termostat. Tyto baterie smíchávají teplou a studenou vodu tak, abyste ve sprše či ve vaně měli hned takovou teplotu, jakou jste si zvolili.

Vyplatí se tam, kde většinou využíváte stálou teplotu, například ve sprše. „Použitím úsporné sprchové hlavice lze snížit spotřebu až na 6 litrů za minutu a za rok tak v domácnosti ušetřit zhruba 1500 korun za osobu a rok,“ uvádí web Ekolist.

Rady od babičky  téma šetření podle babiček

„Neumím si představit, že bych jen tak zbůhdarma nechala téct vodu do výlevky,“ svěřila se k tématu na webu pro seniory 70letá Jiřina. „Mám ve dřezu velkou plastovou nádobu s vodou, ve které průběžně umývám ovoce a zeleninu. Večer jí pak zaliju květiny,“ vyvětluje.

Babičky, jak víme, nevylévají do výlevky ani vodu z právě uvařených těstovin nebo brambor: obojí poslouží jako základ nové polévky.