16 úžasných triků s pastou na zuby:

| Video: Youtube

Není pasta jako pasta

Než zkusíte využít čisticí schopnosti zubní pasty v domácnosti, měli byste vědět, že se k tomu hodí jen bílá zubní pasta.

„K čištění nepoužívejte gelovou zubní pastu, zubní pastu s aktivním uhlím, barevnou zubní pastu pro děti ani bělicí zubní pastu, protože barviva nebo bělicí prostředky mohou způsobit nevratné poškození,“ upozorňuje web Better Homes and Gardens (BHG) , který přináší rady pro domácnost.


Nahrává se anketa ...

Obzvláště důležité je ujistit se, že zubní pasta neobsahuje bělicí přípravek, protože tato složka může vybělit cokoli barevného.

Na drobné předměty, které čistíte zubní pastou, můžete použít starý zubní kartáček.

Zubní pasta v koupelně

Největší využití má zubní pasta v koupelně. Můžete s ní vyčistit téměř všechno a vedle čistosty a lesku dodáte koupelně i příjemnou vůni.

• Na kulmě, žehličce na vlasy a natáčkách může ulpívat lepkavý povlak ze stylingových přípravků a vlasových nečistot. Zubní pasta z nich snadno odstraní špínu, aniž by poškodila jejich povrch. Naneste kousek zubní pasty na suchý hadřík, usazeniny setřete, pak spotřebič otřete vlhkým hadříkem a nechte uschnout.

• Pokud vám do umyvadla upadne kousek zubní pasty, neoplachujte ji. Uchopte vlhkou houbu nebo hadřík, umyvadlo vyčistěte, opláchněte a vyleštěte. Bude krásně čisté a odtok bude vonět po mátě.

• Po nanesení zubní pasty budou vypadat skvěle i chromové baterie a jiné předměty. Naneste na ně zubní pastu a vyleštěte suchým měkkým hadříkem.

• Trocha zubní pasty na vlhké houbě nebo hadříku odstraní mýdlovou pěnu ze skleněných stěn a dveří ve sprchových koutech. Pastu pak setřete vlhkým hadříkem a sklo vyleštěte do sucha. Vydrží déle bez skvrn.

• Vadí vám, že si po koupání musíte stírat zamžené zrcadlo? „Vyčistěte je malým množstvím zubní pasty, a pak jej těsně před koupáním otřete. Zabráníte tak zamlžení,“ radí web The Spruce zaměřený na rady pro domácnost. 

• Pokud potřebujete rychle vyčistit záchod a došel vám čistič, stříkněte do misky trochu zubní pasty a mísu vydrhněte štětkou. Pasta odstraní skvrny a zanechá svěží vůni. Nevydezinfikuje záchod, aby se zbavil bakterií, ale bude fungovat v nouzi.

Zubní pasta v kuchyni

Jestliže  máte po přípravě jídla problémy s pachem cibule nebo ryb, vytlačte si do dlaní kousek zubní pasty. „Několik sekund třete ruce o sebe, a pak je dobře opláchněte. Zápach bude pryč. Můžete dokonce vidět, že vaše nehty vypadají bělejší a jasnější,“ doporučuje The Spruce.

Zapomněl někdo použít tácek a na dřevěném stole vzniklo nevzhledné kolečko po sklenici či hrnku? Naneste na stůl trochu zubní pasty, ale vetřete ji do dřeva přesně na kolečku. Otřete ji vlhkým hadříkem, nechte zaschnout, a pak naneste lesk na nábytek.

Zubní pasta odstraní i nepříjemný pach jídla z kuchyňských prkének a nádob. Postup je stejný: naneste pastu, vydrhněte a opláchněte.

Zubní pasta odstraňuje skvrny od kávy a čaje ze zubů, takže funguje i při odstraňování zašlých skvrn od kávy a čaje z hrnků. Naneste na zubní pastu na mokrou houbičku, hrnky vydrhněte a pastu z nich opláchněte.

Máte problém se zašlými stříbrnými příbory nebo měděným nádobím? Také na ně platí zubní pasta a hadřík. „Stačí natřít pastu a sledovat, jak se skvrna z nádobí přenese na hadřík. Nádobí dobře opláchněte v horké vodě a vyleštěte suchým hadříkem,“ píše web BHG. U měděných hrnců, které jsou silně zašlé, nechte pastu několik minut působit.

Zubní pasta a děti

Jsou kojenecké lahve vašich dětí cítit kyselým mlékem? „Naneste trochu zubní pasty na kartáček na láhve, vydrhněte a důkladně opláchněte. Tuto taktiku čištění můžete použít i na jiné nádoby, například na termosky,“ doporučuje web pro ženy Healthy Women.

Když teenagera, ale i dospělého trápí pupínek, je tady první pomoc v podobě zubní pasty. Naneste ji na postižené místo. Zubní pasta pupínek vysuší a absorbuje jeho maz, takže do rána by se měl problém vyřešit Metoda funguje nejlépe na obličeji. Nepoužívejte však pasty gelové ani bělicí.

Využívají vaši malí umělci stěny, podlahy, dřevěný nábytek nebo jiné tvrdé povrchy jako plátno pro své obrázky malované pastelkami či fixy? Prstem naneste malý tah zubní pasty, vezměte vlhký hadřík z mikrovlákna, a krouživými pohyby pastu vtírejte, až skvrna zmizí.

Špinavá nebo odřená mezipodešev na teniskách je ošklivá a špatně se čistí. Naneste na ni starým zubním kartáčkem trochu zubní pastya vydrhněte ji. Pomocí vlhkého hadříku setřete nečistoty a zubní pastu.

Zubní pasta v domácnosti

Skvrny na kobercích se čistí špatně, ale zkuste nanést zubní pastu na zubní kartáček nebo houbičku a vetřít do ušpiněné plochy. Setřete místo čistým vlhkým hadříkem a opakujte podle potřeby.

Staré klavíry mají klávesy vyrobené ze slonoviny, takže z nich zubní pasta dobře odstraňuje nečistoty a škrábance. Moderní klavírní klávesy jsou vyrobeny z plastu, ale pasta je čistí stejně dobře. „Použijte malé množství zubní pasty a starý zubní kartáček, abyste se dostali i na hůře přístupné plochy, a poté je setřete vlhkým hadříkem,“ píše The Spruce.

Také oděrky nebo škrábance na podlahách z linolea lze odstranit zubní pastou. Důkladně ji suchým hadříkem vetřete do linolea a krouživými pohyby leštěte, dokud škrábance nezmizí a na podlaze nezůstanou žádné zbytky zubní pasty.

close K čištění nepoužívejte gelovou zubní pastu, zubní pastu s aktivním uhlím, barevnou zubní pastu pro děti ani bělicí zubní pastu, protože barviva nebo bělicí prostředky mohou způsobit nevratné poškození. info Zdroj: Shutterstock zoom_in K čištění nepoužívejte gelovou zubní pastu, zubní pastu s aktivním uhlím, barevnou zubní pastu pro děti ani bělicí zubní pastu, protože barviva nebo bělicí prostředky mohou způsobit nevratné poškození.

Zubní pasta a elektronika

Na žehlicí ploše žehličky se mohou časem usazovat nečistoty. Zkuste je odstranit zubní pastou. Ujistěte se, že je žehlička zcela vychladlá, a naneste na žehlicí plochu suchým hadříkem malé množství zubní pasty. Usazeniny odstraňte, a poté otřete žehlicí plochu čistým vlhkým hadříkem.

I malé škrábance na displejích mobilních telefonů nebo tabletů lze odstranit zubní pastou. Naneste malou kapku pasty na koneček prstu a škrábance jemně leštěte. Pak zubní pastu z obrazovky otřete nepatrně navlhčeným hadříkem z mikrovlákna.

close Facebook Deník Styl je tu pro každého. info Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová zoom_in Facebook Deník Styl je tu pro každého.

Zubní pasta a auto

Pokud světlomety na vašem autě nesvítí tak jasně než dříve, vytlačte malé množství zubní pasty na vlhký hadřík z mikrovlákna nebo na houbu a energicky otírejte světlomety krouživými pohyby. „Odstraníte nečistoty, dehet i hmyz a vyleštíte drobné škrábance. Poté pomocí čistého, vlhkého hadříku otřete světlomety dočista,“ píše web BHG.

Zubní pasta na šperky a brýle

Zubní pasta funguje skvěle i na zašlé stříbrné šperky nebo na drahé kameny. Malým kouskem pasty na starém zubním kartáčku šperk přetírejte, abyste se dostali do každé štěrbiny. Pak šperk dobře opláchněte a vyleštěte suchým hadříkem, aby se třpytil. „Nikdy nepoužívejte zubní pastu na perly nebo opály, které jsou měkké a abrazivní části pasty by je mohly poškrábat,“ varuje web BHG.

Zamlžují se vám brýle? Natřete je zubní pastou a otřete je. Mělo by to předejít problémům s neprůhlednými skly.