Známý trenér ale po skončení loňského ročníku divize, kdy jeho svěřenci jako nováčci soutěže skončili na krásném 7 místě, složil funkci. V krátkém rozhovoru jsme se jej proto zeptali na pohnutky k tomuto kroku a jeho další působnost v klubu.

Skončil jste po dlouhých 14 letech. Pamatujete si vůbec na své trenérské začátky?

Po čtrnácti letech v Novém Jičíně, celkově pak po dvaatřiceti letech. V rovce 1979 jsem začal trénovat Valašské Meziříčí, pak to byl Frýdlant nad Ostravicí, Slezan Frýdek-Místek, Nový Jičín, Dukla Hranice, Sigma Hranice a opět Nový Jičín, který tehdy hrál krajský přebor a kde jsem byl dosud čtrnáct let.

Co vás vedlo k ukončení trenérské kariéry? Skončil jste v době, kdy se celek umístil na slušné příčce coby nováček.

Já netvrdím, že jsem ukončil trenérskou kariéru, ale v Novém Jičíně jsem zatím skončil, a to proto, že nastávají stále větší problémy se sháněním financí. Na trénincích jsem za svou kariéru chyběl opravdu jen párkrát, ať už z pracovních důvodů, nebo nemoci. Za současné situace ale trénovat a dělat manažerskou činnost prostě už nešlo skloubit. Už toho bylo zkrátka na jednoho hodně. Ale to není jen o přivedení sponzora, ale třeba o vyhledávání hráčů a podobně. Na druhé straně je fakt, že jsem v Novém Jičíně dlouho a bylo na čase změnit trenérský post a dát příležitost mladším. Navíc jsem spokojen s tím, že po dobu mého působení jsme zde vykopali třetí ligu, ať už jednou pod hlavičkou Nového Jičína nebo podruhé pod FC Vítkovice B.

V nedávné historii jste po vzestupu a sloučení s Vítkovicemi začínali od I. B třídy?

Ano, hráči, kteří neměli na to hrát třetí ligu, tak založili B tým, který hrál okresní soutěže právě pod vedením Honzy Kovala a Jardy Štěpána. Když se vykopala I. B třída, tak Honza šel k dorostu a já k mužům. To pokračovalo až do divize. Podle mého názoru je tato soutěž za stávajícího stavu optimální. Navíc zde není za posledních čtrnáct let žádný dluh, což je dobře.

Za vás se začala dělat jednání ohledně vybudování umělky.

Chtěli jsme zavést sportovní třídy a posunout mládež dopředu, ale s výstavbou umělého povrchu jsme narazili i na postoj města, kde nám bylo sděleno, že to je utopie. Pro mě je to nyní taková satisfakce, když vidím, jak se zde nyní prohání nespočet mládežnických mužstev. To je i práce Jirky Hrachovce, který to závěrečné jednání dotáhl do konce. Až nyní vidíme, jak byl tento krok důležitý, protože umělá tráva třetí generace je nyní v každém větším městě.

Trenérem sice již nejste, ale u mužstva zůstáváte. Jak byste charakterizoval pozici manažera?

Vše bylo po dohodě se sponzorskou radou. Původně jsme mysleli, že koučem bude Honza Žemlík, ale protože byl v průběhu května pracovně vytížen, byla tato funkce nabídnuta Honzovi Kovalovi. Ten ji přijal. Nyní je situace taková, že trenérské duo se bude věnovat výhradně tréninkům a právě manažer by měl zaštítit všechny věci okolo spojené s chodem A mužstva, ať jde o přípravné zápasy, autobusy, posily a podobně. Samozřejmě tato funkce je založena na spolupráci s trenéry, ale tréninky jsou plně v jejich kompetenci.

Manažer budete jen v rámci A týmu, nebo celého klubu?

Bude-li příležitost nějakým způsobem pomoci mládežnické složce, nebude to z mé strany problém, ale hlavní náplní bude starat se o mužskou složku.

Nemyslíte si, že v Novém Jičíně chybí sportovní fotbalové třídy?

V každém případě. Jak jsem říkal, tehdy jsme to chtěli, ale bylo tu jen škvárové hřiště, čímž jsme narazili. Když se to vše realizovalo a chtěli začít s žáky od 5 třídy, kteří by se učili na ZŠ Komenského, narazili jsme překvapivě na postoj rodičů, kteří nebyli ochotni vozit kluky na školu a tréninky. Je to velká škoda. Nyní je to ve fázi další přípravy, uvidíme od nového roku, kdy bychom měli vědět více.

Co kdyby nyní přišla hodně solidní nabídka k trénování z jiného klubu?

Přiznám se, že jsem nad touto variantou ještě neuvažoval. Do konce podzimu určitě ne, protože se cítím být zavázán plnit funkci manažera. V zimě se pak uvidí. Moc reálně bych to neviděl, ale jak se říká - nikdy neříkej nikdy.

Nyní máte na starosti i skladbu týmu, takže jak je to před novým divizním ročníkem?

Přišel útočník Roman Bartoš z Havířova, který hrál naposledy v krajském přeboru ve Frenštátě pod Radhoštěm. Do středu zálohy přichází z Vítkovic Zbyněk Melčák a hostování se prodloužilo u Jana Gelnara a Aleše Brunclíka. Navíc z dorostu vychází Filip Nippert a Jan Smolarčík, ve kterých vidím velký příslib do budoucna. Zůstává i Tomáš Hejdušek, což jsem moc rád. Co se týká odchodů, největší odchod je Pražák, který odešel do Orlové za podmínek, které jsme mu my nebyli schopni vytvořit. Odešel také Pelán, který míří do druhé ligy na Slovensku. To je ale hráč, kterému to přeji, a pokud nad ním bude pevná ruka, může hrát výše než je druhá slovenská liga.

Jak vypadá stav dlouhodobých marodů a ostatních hráčů?

Rosťa Šrom již začal trénovat a Dutka je po operaci křížových vazů a v polovině srpna by mohl začít s vyklusáváním. Odešel také Martin Bajger, který měl být údajně na zkoušce v zahraničí, kde neuspěl, ale to jsou jen spekulace. Po zranění je také Lokša, mimochodem velmi talentovaný hráč, který má zatím problémy skloubit fotbal a zaměstnání.

Jak vidíte cíle pro nový ročník vy osobně?

Samozřejmě že když jsme skončili loni sedmí, nemůžeme tvrdit, že budeme šestí. Myslím, že kolem pátého až desátého místa bychom mohli být s tím, že dostanou příležitost i naši odchovanci. Hlavní je se vyhnout záchraně.