„V Novém Jičíně jsem docela spokojený. V mužstvu jsou i zkušení hráči, kteří to mají v hlavě opravdu srovnané," sděluje Bohuš Keler, jenž hodnotí podzimní část divizní sezony.

Po podzimu vám patří 6. příčka. Jak toto podzimní umístění hodnotíte?

Přibližně jsme splnili to, čeho jsme před sezonou chtěli dosáhnout, co se týká počtu bodů. Je pravda, že kdybych to měl rozdělit, tak v té první polovině jsme v osmi utkáních získali třináct bodů. Tam to bylo dobré, ale ve druhé polovině už to bylo jenom deset bodů. Tam to trochu přičítám tomu, že v první polovině, kterou jsme měli velmi dobře rozjetou a byli jsme na plus čtyřech bodech v tabulce pravdy, jsem to mužstvo měl, dá se říct, pohromadě. V té druhé půlce se pomaličku začalo projevovat to, že spousta hráčů, školáků a těch, kteří pracují na směny, v té druhé půlce, už měla časté výpadky v tréninku. Ale s tím se bohužel nedá nic dělat, nejsme asi v divizi jediní.

Velká škoda je určitě některých utkání, která jste ztratili v posledních minutách…

My jsme asi, jako i jiná mužstva, ztratili úplně zbytečně body v těch koncovkách. Takových pět bodů určitě. Kdybychom je měli, tak figurujeme v popředí tabulky. Hlavně mě mrzí čtyři zápasy. První utkání v Přerově, tam jsme si vypracovali více šancí, ale nepohlídali jsme si závěr. Další zbytečná ztráta přišla v Opavě, pak doma s Mikulovicemi ve třetí minutě nastavení po naší chybě. A samozřejmě mě mrzí jediná porážka na domácím hřišti s Havířovem, kde jsme měli našlápnuto k vítězství a nakonec soupeř využil z minima maximum, a zápas jsme tak nezvládli.

Zatímco v domácích utkáních vám patří třetí místo, venku jste s jedním vítězstvím až jedenáctí. Jak se díváte na tuto vaši bilanci?

S domácími zápasy jsme určitě spokojeni, až na ten zmiňovaný Havířov. Doma jsme byli celkem silní, tam bylo vidět, že i soupeři věděli, že z Nového Jičína se těžko vozí body. Venku je to horší. Tam máme co zlepšovat. V některých zápasech venku jsme body ztratili úplně zbytečně.

Naplnili hráči vaše očekávání? Jak jste spokojený s přístupem hráčů a s předváděnou hrou?

Co se týká naší hry, není to samozřejmě úplně podle mých přestav. Měli jsme sice dobré zápasy, ale i v těch zápasech, kde jsme získávali body, byly takové horší úseky hry. My jsme střídali velmi dobré výkony s těmi horšími. Nedokázali jsme po celé utkání diktovat tempo. Byly tam úseky hry, kde jsme si vytvářeli šance, byli jsme lepším týmem, ale když jsme se dostali do vedení, tak zase chybělo trošku více klidu. Každopádně na jaře je co zlepšovat. Viděl bych tam i nějaké plusy. Čtyřikrát jsme udrželi čisté konto a v celé sezoně jsme nedostali více než dvě branky (Nový Jičín má čtvrtou nejlepší obranu v soutěži). Nebyl zápas, ve kterém bychom dostali tři a více branek, takže to hodnotím kladně. Ve většině zápasů jsme měli více gólových šancí než soupeř. Zklamali jsme ve dvou zápasech, a to ve Valašském Meziříčí a v Mohelnici (Nový Jičín prohrál oba duely 0:2). Tyto dva zápasy nám vůbec nevyšly a soupeř byl opravdu lepší. Ve zbytku to byla vyrovnaná utkání.

K týmu jste nastoupil v létě. Jak byste prozatím zhodnotil štaci v Novém Jičíně?

Já jsem docela spokojený. Trochu mi jen vadí to, že se s mužstvem nedá až tolik pracovat, co se týká různých nácviků a herních situací. Jsou tam totiž u některých hráčů tréninkové výpadky.

Jinak jsem strašně rád, že jsou v mužstvu hráči, co mají velmi dobré morální vlastnosti. To se týká kapitána Bajera, Hejdůška nebo Kiši. Je pro mě velká pomoc, že takoví hráči v mužstvu jsou. Při tréninku i zápasech jde vidět, že mladým klukům pomáhají. Ta parta je velmi dobrá, mladí chtějí hrát a ti staří je dokážou usměrnit. Nevšiml jsem si, že by v kabině byly nějaké problémy. Myslím, že jsem prošel hodně kluby, a vždycky se něco našlo. V Novém Jičíně záleží hodně na těch zkušených hráčích, a to jsou opravdu kluci, kteří to mají v hlavě srovnané.

Čekají fotbalový Nový Jičín přes zimu nějaké změny v kádru, ať už odchody, příchody nebo případná doplnění? Přál byste si vy sám někde posílit?

Spíše půjde jen o nějaká doplnění. Pravděpodobně, co už jsem mluvil s manažerem, panem Holubem, tak by měli přijít dva hráči. Kluci z nižších soutěží. Nějaké to oživení by asi bylo dobré. Asi jako každý trenér bych chtěl jednoho hráče do obrany, jednoho do útoku, jednoho do záložní řady. Nejvíce bychom asi potřebovali hráče do útoku. Nevíme, jak to dopadne s Repou, a zbývají nám Polonyi a Smolarčík. Smolarčík už s námi v závěru nebyl a Polonyi měl pár dobrých okamžiků, ale ještě na něm bylo vidět, že není ve své kůži. Uvidíme, co s ním udělá zimní příprava.

Čtrnáctigólového Repu by se nahrazovalo jen velmi ztěžka…

No, bylo by to velmi složité. To by byl asi velký problém, který by se určitě musel řešit.

Kdy se po zimní přestávce sejdete opět k tréninkům?

Zimní přípravu zahajujeme v pondělí 14. ledna. Něco už tam máme. Hned v tom prvním týdnu nás čeká Lískovec. Pak tam máme třeba Orlovou, jsou tam kluby z třetí ligy nebo i z krajského přeboru.

S čím budete vstupovat do jarní části? Kde chcete vidět Nový Jičín po 30. kole?

Těžko říct, uvidíme, jaký budeme mít k dispozici kádr. Samozřejmě jsme si s hráči na zakončení říkali, že bychom se chtěli pohybovat na předních příčkách. Nemůžeme moc oslavovat, protože soutěž je tak vyrovnaná, že musíme dávat pozor, abychom se zbytečnými porážkami nedostali do dolní poloviny tabulky. To by potom byla hra o nervy jako minulý rok…

Střelecká tabulka FK Nový Jičín:
Martin Repa 14 branek
Rostislav Kiša 5 branek
Lukáš Bajer 2 branky
Jan Smolarčík 2 branky
Lukáš Radko 1 branka
Jiří Lokša 1 branka
Lukáš Polonyi 1 branka

DALIBOR TOBOLA