Brankáře Sevilly čeká ostrý start, protože jeho FC se střetne v atraktivním městském derby s Betisem. „Všichni se těšíme, protože uplynula dlouhá doba, v podstatě tři měsíce, od chvíle, kdy nám řekli, že máme zůstat doma. Ale teď se nemůžeme dočkat, až budeme zase hrát soutěžní zápasy,“ prozradil český reprezentant a vítkovický odchovanec pro Deník.

Jakou podle vás bude mít soutěž úroveň, když budou chybět především diváci na tribunách, některé kluby ani nebudou hrát na svých obvyklých stadionech?

Já věřím, že dobrou. Přece jen je to pořád španělská liga, jedna z nejlepších na světě a hraje se tam o hodně. Koukal jsem na Bundesligu, tak tam to kvalitu má, i když je jasné, že bez lidí je to jiné. Doufám ale, že kvalita zápasů a soutěže celkově tím neutrpí.

V Bundeslize museli hráči i realizační týmy poslední týden před prvním zápasem po koronaviru strávit na hotelu bez jakéhokoliv kontaktu s okolím. Máte to podobně?

Ne, to ne. Sice to byla varianta, mluvilo se o tom, ale nakonec můžeme fungovat normálně. Jen nám bylo doporučeno, abychom přijeli na trénink a po něm zamířili rovnou domů. A nevěnovali se jiným aktivitám.

Jak to vypadá s koronavirem ve Španělsku, či přímo v Seville? Ustupuje jako v jiných částech kontinentu?

Je to lepší a s tím se samozřejmě uvolňují i opatření. Ostatně tak jako v celé Evropě. Ano, jsou města, především ta největší, Madrid a Barcelona, kde jsou v jiné fázi uvolňování, jsou pozadu, ale jinak se to pomalu vrací do normálu. Věřím, že to nebude dlouho trvat, a bude vše tak jako ještě na začátku roku.

A co vy? Jak se cítíte po brankářské stránce?

Zatím dobře. Jsem rád, že po tom, kdy jsme mohli začít trénovat, jsme sice v rámci brankářského tréninku mohli být jen dva, ale měli jsme dovoleno, aby na nás trenér gólmanů mohl střílet. Kluci hráči si mezi sebou přihrávat nemohli, ale nám brankářům to takto uvolnili. Tím pádem jsme měli v podstatě plnohodnotný trénink. Věřím, že i díky tomu to bude dobré a těch čtyři pět týdnů bylo dostatečných, abych se do toho vrátil a byl maximálně připravený.

Na druhé straně jste neměli žádné přípravné utkání, že?

Samozřejmě zápas tréninkem nenahradíte a asi to i díky tomu bude zajímavé, ale zároveň je to pro všechny stejné. Kluby si už na začátku odsouhlasily, že žádné přáteláky nebudou, v Bundeslize to bylo také tak, takže se s tím musíme vypořádat. A komu se to povede, bude mít výhodu.

Začínáte městským derby proti Betisu, jaké to bude?

Pořád půjde o velký zápas. Jde o derby, navíc první zápas v celé soutěži po třech měsících, takže o to víc se na to všichni těší. Jistě, bez lidí to bude smutné, protože zrovna tohle je jeden z těch zápasů, který si plný stadion zaslouží. Je tam velká rivalita mezi kluby i fanoušky, je to škoda, ale musíme se s tím vyrovnat. Hlavně doufáme, že se celý restart povede a dobře to pojede i dál.

V Česku fandí fanoušci i za branami stadionu. Dá se něco podobného očekávat i od příznivců ve Španělsku, nebo budou napínavé duely sledovat pouze v televizi?

Těžko říct. (pousměje se) Za ty dva roky, které tady jsem, jsem fanoušky stačil poznat, a myslím si, že pro ně bude hrozně složité si zápas nechat ujít a koukat na něj jen v televizi. Abych se přiznal, nevím. Ani to, jestli jim opatření umožní se shlukovat ve větším počtu, ale umím si představit, že nevidět to naživo na stadionu pro ně bude těžké. Zrovna takový zápas.

Aktuálně vám patří v tabulce třetí místo, cíl je tak asi jasný. Zajistit si pozice pro Ligu mistrů, viďte?

Je to tak. Základní cíl je Evropa, abychom ji v příští sezoně hráli s tím, že velkým snem a motivací je právě účast v Lize mistrů.