Dorost Frenštátu ale vstupoval do sezony se zcela opačnými ambicemi. Starší dorost, vedený kapitánem Radkem Gillarem, měl jasný cíl v podobě záchrany.

„Samozřejmě jsme ale museli po podzimní části tyto ambice mírně přehodnotit, protože jsme očekávali, že bychom mohli bojovat o titul," vyjádřil se trenér frenštátských dorostenců Petr Zdarsa, jehož tým sice nezvládl klíčovou bitvu jara doma s Bílovcem, se kterým prohrál 1:3, ale i tak si nakonec vzal první místo zpět.

„Hráči pracovali na maximum, ovšem Bílovec nás předčil ve vyrovnanosti kádru a hlavně tím, že dokázal ubránit naše nejdůležitější hráče, kteří se nedokázali dostat do hry. Závěr utkání, kdy jsme po vlastní chybě inkasovali, už byl z naší strany mírně nervózní a Bílovec zaslouženě vyhrál.

Ztráceli jsme pak na něj pouhý bod, ale ve hře jich bylo ještě patnáct, takže jsem věřil. Nic jsme nevzdávali a bojovali až do konce," cenil si stále ještě jednadvacetiletý kouč úspěšného celku.

Důležitý kanonýr Dominik Kocián

Bílovec však v dalším kole pouze remizoval doma s Kravařemi, zatímco Zdarsovi hoši, kteří v průběhu ročníku ztratili body pouze v pěti případech, zvládli derby v Kopřivnici a byli tak znovu v čele.

„Pořád jsme věřili, že vše můžeme zvládnout, a že teď bude pod tlakem Bílovec. Dokázali jsme, že jsme mentálně silní a máme výborný kolektiv, který se nám podařilo během dvou let stmelit. Hráči bojovali jeden za druhého a i přes spousty zranění jsme dokázali hráče nahradit a hlavně sbírat pravidelně body," hledal klíče k postupu trenér úspěšných mladíků, který dodal: „Samozřejmě je důležité mít v týmu i vůdčí osobnosti, které dokážou vzít zodpovědnost na sebe v nejtěžších momentech sezony."

Jedním z nich byl třeba kanonýr a nejlepší střelec soutěže Dominik Kocián, jenž nastřílel úctyhodných 39 branek.

„K tomu snad ani není co říct. Jsme všichni rádi, že jej máme v týmu pravě my a můžeme se na něj spolehnout. Navíc musím podotknout, že více než půl sezóny hrál na postu záložníka, a i přesto dával pravidelně spousty branek," uvedl na adresu gólového úderníka z pod Radhoště Zdarsa. Dorostenecký věk skončil po postupové sezoně čtyřem hráčům (Vrána, Gillar, Kalmus, Janek).

„Změny v kádru samozřejmě nastanou, tomu se bohužel vyhnout nedá. Máme ale velmi mladý tým, což může být drobná výhoda. Samozřejmě budeme usilovat o různé hráče, s kterými jsme v kontaktu a uvidíme, jak dopadnou jednání mezi kluby," řekl dále mladý kouč, který zároveň nastupuje za Tichou.
A jak se pod Radhoštěm chystají na premiérovou divizní sezonu?

„Samozřejmě jsme plní očekávání. Bude to určitě velmi dlouhá a náročná sezona, ale věřím v sílu týmu. Cíle si budeme muset stanovit s vedením klubu před zahájením sezony, ale věřím, že se nám divizi podaří udržet i do následujících let," věří Zdarsa, jehož svěřenci zahájí přípravu na divizní ročník, po krátké pauze, už v pátek 8. července.

„Podařil se nám obrovský úspěch, kdy jsme za sebou nechali úspěšné mládežnické celky, za který jsme moc rádi. Náš dorost spolupracuje s hráči z Tiché a máme velmi kvalitní ročníky 1998 a 1999. Máme tedy z čeho brát, a to byl taky jeden z důvodů, proč jsme dorost nakonec do divize přihlásili. Pracujeme na posílení kádru a věřím, že dokážeme hrát kolem středu tabulky," řekl k velkému klubovému úspěchu předseda frenštátské kopané Jaroslav Mihál.

Zdroj: SK Beskyd Frenštát p. R.

SK Beskyd Frenštát p. R. U19 (2015/2016):Ročník 1997: Radek Gillar, Pavel Vrána, Tomáš Kalmus, Dominik Janek.
Ročník 1998: Ondřej Balcárek, Adam Nevřiva, Ondřej Nezhoda, Jan Strnadel, Jakub Závodný.
Ročník 1999: Dominik Kocián, Roman Kocián, Tomáš Janáč, Tomáš Mičulka, Jan Novák, Ondřej Sladký.
Ročník 2000: Patrik Julínek, Štěpán Svoboda, Tomáš Novák.
Ročník 2001: Alex Čuport, Tomáš Kocián, Miroslav Srněnský, Matěj Žák.

Realizační tým:
Trenér: Petr Zdarsa.
Asistenti: Radoslav Hoffmann, René Bača.
Vedoucí mužstva: Kateřina Zdarsová.

DALIBOR TOBOLA