Pokud to počasí dovolí, odstartuje I. B třída, sk. D své jarní mače už o tomto víkendu. V sobotním vydání jsme vám přinesli pohled do týmů od 8. místa níže, dnes vám přinášíme nejlepších sedm týmů po podzimní části.

FC LIBHOŠŤ
1. místo, 30 bodů

Lídr tabulky bude do druhé poloviny sezony vstupovat s naprosto totožným kádrem, jaký měl trenér Karas k dispozici v prvních třinácti zápasech sezony. „Oproti podzimu se u nás nic nezměnilo. Tým zůstal pohromadě a vůbec jsme do něj nešahali," přiznal trenér Libhoště Miroslav Karas. „Přípravu jsme oficiálně začali čtvrtého února. Předtím měli kluci nějaké tréninkové plány, které měli dodržovat. Tréninková docházka byla docela slušná a byl jsem spokojený jak s účastí, tak s přístupem na trénincích," řekl kouč vedoucího celku tabulky, který byl nejvíce spokojený s přípravným utkáním proti Vratimovu. S účastníkem A třídy Libhošť remizoval 1:1. Kam až by to chtěli svěřenci Miroslava Karase dotáhnout? „Před samotným začátkem soutěže jsme si žádné cíle nedávali a první příčka po podzimu je samozřejmě výborná. Na každý zápas se budeme snažit maximálně připravit a uvidíme, jak to bude vypadat po posledním kole. Chceme ale také předvádět fotbal, který se bude lidem líbit," upozornil Miroslav Karas.

Příchody: . Odchody: .

AFC VEŘOVICE
2. místo, 28 bodů

Po podzimu druhé Veřovice hlásí výraznou posilu do útoku. Veřovický dres bude v jarní části sezony oblékat Jiří Beneš, jenž přišel na hostování z Lichnova. Hostování brankáře Jana Syptáka z Frenštátu, který byl v podzimní trenérské anketě novojičínského Deníku zvolen nejlepším gólmanem soutěže, se už definitivně změnilo v přestup. Ve Veřovicích panuje se zimní přípravou spokojenost. „Měli jsme perfektní zimní přípravu. Hráli jsme s mužstvy z krajského přeboru, I. A třídy nebo s Dobrou. Tři utkání jsme vyhráli, tři prohráli a jedno remizovali," vyprávěl trenér AFC Veřovice Ladislav Štěpán. Cennými skalpy byla pro Veřovice vítězství nad Frenštátem (4:2) nebo Brušperkem (4:1). Postavení po podzimu předurčuje celek zpod Javorníku k bojům o nejvyšší příčky. „Cíle jsou, ale necháme to běžet. Chceme našim fanouškům předvádět atraktivní fotbal," uzavřel Ladislav Štěpán.

Příchody: Jiří Beneš (Lichnov). Odchody: Michal Turoň (Lichnov), Josef Štěpán (z B týmu do Bordovic).

FC KOZLOVICE
3. místo, 26 bodů

Během zimní přestávky se v Kozlovicích udála změna na brankářském postu. „Hostování skončilo Škarabelovi a místo něj přišel na půlroční hostování Přemysl Chlebek. Je to kmenový hráč Havířova, který chytal i v dresu Hlučína, a v Kozlovicích si našel přítelkyni," uvedl na adresu pětadvacetiletého brankáře trenér Kozlovic Petr Tichavský. Mužstvu na jaře ze zdravotních důvodů nepomůže Jakub Harabiš. Jinak by měly v kádru zůstat všechny opory, v čele s Vaverkou nebo Zemanem. „Měli by zůstat. Zatím nemají jiné úmysly," řekl Petr Tichavský. Kozlovice budou i na jaře spoléhat na střelecké schopnosti Martina Krpce. „Nějací zájemci o něj byli, ale nic konkrétního, takže zůstává," doplnil kozlovický kouč, jehož mužstvo odehrálo zimní turnaj ve Frýdlantě nad Ostravicí. „Vyhráli jsme tam čtyři zápasy a skončili druzí, díky horšímu vzájemnému zápasu," upřesnil Petr Tichavský. Naposledy Kozlovice podlehly doma v přípravě Hukvaldům 3:5. „Nejlepší výkon jsme v přípravě podali asi proti Janovicím, které jsme porazili 4:0. Kluci podali solidní výkon a zápas jsme odehráli bez obdržené branky. Jinak máme s obrannou fází problémy. Dostáváme dost gólů, a to i v soutěži. Sice branky střílíme, ale musíme zapracovat i na obraně," zdůraznil kozlovický lodivod. Kozlovice se v jarní části sezony poperou o nejvyšší příčky. „Už jsem předeslal, že chceme každopádně skončit do třetího místa. Ale uvidíme, jak se na jaře soutěž vyvine. Postupu se nebráníme, ale není pro nás prioritou. Kromě nového brankáře Chlebka máme v kádru pouze domácí hráče. To může být jedna z našich výhod," zamýšlel se závěrem Petr Tichavský.

Příchody: Přemysl Chlebek (MFK Havířov). Odchody: Pavel Škarabela (Frýdlant), Jakub Harabiš (přerušení kariéry ze zdravotních důvodů).

FC KOPŘIVNICE
4. místo, 24 bodů

Kádr čtvrtého celku tabulky už na jaře nebude moci počítat se službami zkušeného Romana Paciorka, který ukončil hráčskou činnost. Zimní přípravu trenéru Milanu Svobodovi notně komplikuje řada zranění. „Příprava na jarní část sezony neproběhla úplně podle mých představ. Na vině je určitě počasí a hromada zraněných. S řadou marodů se bohužel potýkáme celou zimní přípravu," smutnil trenér kopřivnických fotbalistů. Kopřivnice, která hned v prvním jarním kole zajíždí na půdu třetích Kozlovic, hlásí návrat dvou marodů. „Vrátili se nám alespoň dva zranění hráči, Kramoliš s Hanzelkou. Byli v kádru, ale vinou operace kolene dlouho nehráli. S operacemi se u nás bohužel roztrhl pytel. Zmiňovaní dva se vrátili, další čtyři nejspíše operace čeká," podotknul Milan Svoboda. V Kopřivnici by rádi dodrželi cíl, daný před startem letošní sezony. „Cíle bychom nechtěli měnit. Tak, jak jsem říkal před sezonou je našim cílem skončit do pátého místa. Pokud by se naskytla šance bojovat ještě o vyšší příčky, určitě se o ni popereme," uvedl trenér FC Kopřivnice.

Příchody: Marek Mičaník (Skotnice stále v jednání). Odchody: Roman Paciorek (konec aktivní kariéry).

TJ TATRAN JAKUBČOVICE
5. místo, 20 bodů

Fotbalisté Jakubčovic sehráli během zimní přípravy zimní turnaj na umělé trávě v Bílovci. „Příprava proběhla v pořádku. Absolvovali jsme zimní soustředění na Bečvě, kam jezdíme každým rokem, a to svůj účel splnilo. Největším naším nedostatkem je však malý počet hráčů," smutnil trenér Jakubčovic Kamil Vrba, který se musí vypořádat se ztrátou Schreiera, jenž odešel na hostování do Krnova, kterému patří po podzimu 12. příčka v krajském přeboru. „Odchod Honzy bude naším největším oslabením," přiznal jakubčovický trenér. Do kádru se zapojují i dorostenci Hnila, Šaran nebo Vavroš a zvlášť posledně jmenovaný si, dle trenéra Vrby, říká o základní sestavu. Hostování i nadále prodloužil novojičínský Milan Dvořák a novici v kádru jsou Jakub Strnad, kmenový hráč Vražného, jenž působil naposledy v Suchdole, a brankář Robert Mališ z Oder.

V Jakubčovicích mají pro zbytek sezony skromnější cíle. „Popravdě mám z toho trošku strach. Může přijít červená karta, nějaká zranění a opravdu to budou muset hrát dorostenci, kteří s námi trénují. Chtěli bychom udržet páté místo, které máme, ale bude to těžké. Tabulka je vyrovnaná a naše cíle budou skromnější," řekl k jarní části sezony Kamil Vrba.

Příchody: Jakub Strnad (Suchdol n. O.), Robert Mališ (Odry). Odchody: Jan Schreier (Krnov), Martin Zagol (Hlučín na střídavý start), Daniel Richtár (Vítkov stále v jednání).

TJ ODRY
6. místo, 20 bodů

V Odrách už na jaře nebudou moci počítat s autorem osmnácti z třiceti podzimních branek mužstva, mladým kanonýrem Lubomírem Maléřem, který už nastupuje za Hlučín v dorostenecké lize (U19). Další výraznou ztrátou je pak odchod Davida Rybaříka, jenž odešel na hostování do divizního kádru Nového Jičína. „Do přípravy se zapojili dva hráči, kteří se po čase znovu vrátili k aktivní kariéře Ferenc a Schwarz," seznámil se staronovými posilami trenér Oder Karel Páleník. Oderští fotbalisté absolvovali zimní turnaj v Hranicích. „Se zimní přípravou jsem spokojený, v Hranicích jsme měli poměrně kvalitní soupeře. Kádr nevypadá špatně, i když generálka s Vítkovem nedopadla dobře. Na našem menším přírodním hřišti nás trošku nachytali na hruškách, i když terén nebyl nejlepší. Vítkov má ale velice kvalitní kádr," připomněl Karel Pelikán porážku 2:7 od vedoucího celku I. B třídy, sk. A. Zimní přípravu zpestřily svěřencům Karla Páleníka i cvičitelky aerobicu Dominika Marková s Petrou Kalužovou, se kterými absolvovali fotbalisté povedené tréninky. Po podzimu šestý tým soutěže by se rád přiblížil špičce tabulky. „Dostali jsme se do situace, že jsme ve středu tabulky. Máme odstup od mančaftů, které jsou nahoře, ale i dole. Rozlosování nemáme moc výhodné. Začínáme dvakrát venku a pak máme doma Jakubčovice. První kola tak pro nás budou dosti náročná. Byl bych rád, kdybychom se co nejvíce přiblížili špičce. Mančaft na tom dle mého není tak, aby musel hrát o záchranu," řekl trenér Karel Páleník.

Příchody: Ferenc, Schwarz (oba návrat k aktivní kariéře). Odchody: David Rybařík (Nový Jičín), Lubomír Maleř (Hlučín), Robert Mališ (Jakubčovice), Adam Sucháček (Spálov stále v jednání).

TJ SLAVOJ JESENÍK NAD ODROU
7. místo, 20 bodů

Tým trenéra Jana Kovala nezaznamenal před startem jarní části sezony výraznější změny. „Stále nevíme, jak dopadne případné prodloužení hostování u Honzy Slováčka. Podzim nedohrál kvůli zranění a v zimě ho čekala operace ramene," připomněl zdravotní problémy jednoho z členů kádru trenér Jan Koval, jenž doplnil: „Přípravu s námi absolvují i dorostenci Lušovký a Rovenký, kteří už naskakovali během podzimu." Mužstvo sehrálo přípravné zápasy především na umělé trávě v Novém Jičíně. „Odehráli jsme celkem šest zápasů. První jsme prohráli a pak jsme pětkrát v řadě remizovali. Nejpovedenější zápas byl s Bělotínem. Soupeř byl sice herně lepší, ale utkání jsme přesto zvládli," vracel se trenér Jeseníku nad Odrou k remíze 3:3 s účastníkem I. A třídy Olomouckého kraje. „Co se týče tréninků, tak je spokojenost tak napůl. Asi jako všude nejvíce vinou pracovních povinností. Obsazenost tréninků nebyla plná. Téměř všechny tréninky absolvovala asi čtveřice hráčů, ostatní chodili dle práce. Ale byli i tací, kteří mě zklamali a četnost tréninků u nich nebyla taková, jak by měla," podotkl Jan Koval. V Jeseníku by se rádi prokousali tabulkou vzhůru. „Cílem je udržet si stávající pozici a pokusit se být co nejvýše. Uvidíme podle prvních jarních kol. Hrozí, že možná nezačneme v původním termínu, a to by pro nás nebylo dobré. Protože pak jedeme na derby do Starého Jičína, a to je vždycky ošidné," řekl k úvodu soutěže trenér Jeseníku. Příchody: . Odchody: Jan Slováček (Rybí stále v jednání).