VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbal na okresní úrovni by se měl hrát pro radost

Říká předseda Okresního fotbalového svazu Nový Jičín Antonín Patka v rozhovoru pro Deník, ve kterém také hodnotí průběh podzimní části.

29.12.2016
SDÍLEJ:

Předseda OFS Nový Jičín Antonín Patka (vpravo) při loňské exhibici v Bílovci, která se uskutečnila na záchranu a obnovení činnosti Fotbalového klubu Tísek, kde veškeré zázemí a technické vybavení tehdy zničil požár, který způsobil neznámý žhář. Foto: Deník/Dalibor Tobola

Ve funkci předsedy Okresního fotbalového svazu (OFS) Nový Jičín je od 31. ledna 2013. Nynější fotbalový funkcionář Antonín Patka, jenž zažil fotbal už ve všech rolích – hráče, trenéra i rozhodčího, hodlá na funkci předsedy OFS Nový Jičín kandidovat také v blížících se únorových volbách.

„Když jsem na sklonku podzimu v duchu bilancoval své čtyřleté účinkování ve funkci předsedy, musel jsem si položit řadu otázek. Nakonec si myslím, že se od rozdělané práce nemá odcházet. To je i moje motto, protože je co zlepšovat," uvědomuje si Antonín Patka.

Fotbalové soutěže spadající pod OFS Nový Jičín mají za sebou podzimní část. Jak jste s jejím průběhem spokojen?

Pokud vezmu do úvahy skutečnost, že máme odehráno kromě zápasu Okresního přeboru (OP) mužů Rybí – Pustějov a Okresní soutěže žáků Kujavy - Jakubčovice všechno bez zásadních problémů, když nepočítám starší a mladší přípravky, pak mohu prohlásit, že jsem spokojen. Pokud se však zamyslím nad tím, jak celá podzimní část probíhala, pak s tou spokojeností to nebude zase tak růžové. Vždyť není zcela běžné, aby došlo ke kontumaci zápasu v okresním přeboru mužů. Bohužel, stalo se a jen dotyčný klub ví, kde udělal chybu. Nikdo jiný totiž za kontumaci nemůže. Snad si funkcionáři klubu uvědomí, kde chybovali a hlavně si z toho vezmou patřičné ponaučení. Kontumace není totiž jen ztráta bodů, ale též docela citelný finanční postih.

Co říkáte na nový přestupní řád platný od 1. června 2016, ve kterém už nefiguruje pojem hostování?

Katastrofické předpovědi poukazovaly na volné přestupní období (1. – 20.6. příslušného roku), na to, že mnoho hráčů bez souhlasu klubů změní dres a tím mohou své mateřské oddíly tak oslabit, že tyto budou mít problémy poskládat mužstvo. Nevím o žádném takovém scénáři v našem okrese. Pokud mám správné informace, pak v celé ČR využilo možnost přestupu ve volném přestupním termínu něco kolem 3200 hráčů. S čím se v souvislosti s novým přestupním řádem kluby potýkají, je ukončení možnosti hostování, a to zejména v mládežnických kategoriích.

Jak hodnotíte práci komise rozhodčích, ve které k 25. listopadu odstoupil její předseda Jaroslav Kubíček?

Kvalita rozhodcovského sboru se přetřásá na všech možných úrovních. V posledním rozhovoru, který jsme spolu vedli, a to bylo letos na jaře před zahájením jarní části, jsem se poměrně obsáhle věnoval právě tomuto tématu. Mluvil jsem o tom, jak se práce s rozhodčími daří, jak jsou rozhodčí pravidelně školeni na seminářích, jak jsou testováni z pravidel a dokonce na jaře proběhlo i testování formou fyzických prověrek. V té době to tak skutečně bylo a bylo to vidět i na pozitivních reakcích klubů.

Ale?

Jenže časy se mění, o čemž jsme se mohli přesvědčit právě ve skončené podzimní části aktuálního ročníku. Rozhodčích jakoby ubylo, najednou se začal objevovat nešvar, proti kterému já osobně neustále vystupuji, a to je neobsazování rozhodčích na zápasy v těch nejnižších třídách. Dříve se tak stávalo na úkor kompletního obsazení rozhodčích na zápasy OP, ale tentokrát nebyly obsazovány ani zápasy OP všemi rozhodčími tak, jak tomu bylo na jaře letošního roku. Důvod je jednoduchý, rozhodčí prostě nejsou. A to nejen na okresní úrovni, ale i na té krajské. Zde lze pouze spekulovat, ale fakt je ten, že mladí lidé nemají o tuto, řekněme činnost, zájem. Právě v souvislosti s obsazováním rozhodčích mě však nesmírně potěšila jedna věc.

Povídejte…

Byl to absolutně vstřícný přístup klubů OP. Hned po zahájení soutěžního ročníku jsme si kluby OP svolali k jednání o možných přesunech zápasů ze soboty na neděli, poněvadž drtivá většina zápasů se odehrává v soboty. Přístup klubů naprosto předčil mé očekávání. Všichni přítomní zástupci klubů nám vyšli vstříc, dohodli jsme se na všem, dokonce ještě nad rámec našich představ. Třeba Studénka přesunula i zápas dorostenců hrajících krajskou soutěž…klobouk dolů. Z tohoto společného jednání a hlavně z jeho výsledku jsem měl ještě dlouho velice dobrý pocit. Též bych chtěl zmínit i zvolna se měnící přístup ke vzdělávání trenérů. Dříve byly kluby rády za to, že vůbec někdo v klubu pracuje jako trenér a nehledělo se na to, zda má nějakou odbornou kvalifikaci. Dnes je vidět snaha trenéry vzdělávat tak, aby měli odbornou přípravu a věděli, na co se v dnešní době klade důraz ve vedení fotbalového týmu a jeho přípravě. Mohu to dokladovat čísly. Poslední školení a doškolení trenérů v listopadu letošního roku licence C v Bílovci absolvovalo 46 zájemců a trenérů. Pochopitelně, že i OFS Nový Jičín přispívá na tyto akce nemalou částkou.

Podzim také ovlivnilo několik nefotbalových momentů (hromadná strkanice žáků, bitka ve IV.třídě v utkání Olbramice-Kujavy). Co na tyto situace říkáte, neměli by se řádně trestat, aby k podobným situacím nedocházelo?

Víte, dost těžko se na tuto otázku odpovídá, ale zkusím to. Současná doba je složitá, zejména co se mezilidských vztahů týče. Někteří z nás mají zkrátka pocit, že když je ta demokracie, mohou si dovolit vše. A teď nemyslím jenom fotbal. Obecně je v dnešní společnosti více agresivity či násilí. Proč by zrovna fotbal měl být výjimkou? A když píská mladý nezkušený rozhodčí, udělá chybu v zápase, třeba ne jednu, někteří hráči a funkcionáři to nelibě nesou, neudrží se a problém je na světě. Nechci nikoho obhajovat, ale myslím si, že právě proto, že se fotbal na naší úrovni hraje pro radost, by se měli hráči, funkcionáři a třeba i diváci chovat rozumně a slušně. Což drtivá většina dělá, jenže se pak objeví nějaký týpek a průšvih je na světě. K takovým výjimečným situacím – strkanicím mezi hráči nebo dokonce vzájemnému napadení - může dojít, nemůžeme je nikdy vyloučit a podle mého názoru ani jim nemůžeme zcela zabránit. Rozhodčí pak prostě využije svého práva a v duchu pravidel vylučuje. Co se udělených trestů týče, je to vždy na posouzení disciplinární komise. Ta vychází ze zápisu o utkání, který má k dispozici. Disciplinární řád pak přesně stanoví taxativní trest nebo stanoví rozmezí anebo dovolí možnost volby mezi trestem nebo finančním postihem. A osobně si nemyslím, že DK OFS má trestat tak, aby to potrestané znechutilo, trest by měl být především výchovný.

Co říkáte na odhlašování mládežnických družstev těsně před sezonou nebo dokonce v jejím průběhu?

U mládežnických týmů je občas dost složité odhadnout, kdy se do soutěže přihlásit, a kdy ne. Trenéři a kluby vychází z toho, že mají v době podávání přihlášek do soutěží třeba 14-15 hráčů, což se zdá být dostatečné pro absolvování celého soutěžního ročníku. Jenže po prázdninách zjistí, že jeden se dostal na školu a bude v místě studia bydlet, další ztratil zájem, dva se zranili…a je to. Tohle bývá dost tradiční scénář. Není to dobře, ale můžeme to jen velmi těžko ovlivnit.

Jak se daří mládežnickým výběrům OFS NJ?

Máte-li na mysli okresní výběr U12, pak skvěle. Zrovna nyní kluci vyhráli další meziokresní turnaj své kategorie, který probíhal v Brušperku. Tyto turnaj se hrají tak, že vítězí mužstvo, které nastřílí největší počet branek a naši jich nasázeli celkem 29. Jako zajímavost mohu říct, že náš hráč Táborský z Nového Jičína jich dal dvanáct a byl vyhlášen nejlepším střelcem celého turnaje. Výběr je složen zejména z hráčů Nového Jičína, Kopřivnice, Frenštátu pod Radhoštěm, Studénky, ale už se přidávají i další kluby – Mořkov, Jeseník nebo Libhošť. A mně jenom mrzí, že takové bašty okresního fotbalu jako jsou například Odry a Fulnek se zatím do těchto aktivit nezapojily.

Chystá OFS Nový Jičín na jarní část, či spíše na příští sezonu nějaké novinky, případně je něco co byste rádi změnili?

Vzhledem k tomu, že do rozběhnuté soutěže se nemá zasahovat, nebudeme to dělat ani my, takže jarní část dohrajeme beze změn. Příští rok je volebním rokem ve FAČR, i náš okres bude začátkem února volit nové vedení, takže o eventuálních změnách či novinkách už bude rozhodovat nové vedení okresního fotbalového svazu.

Hodláte znovu kandidovat?

Když jsem na sklonku podzimu v duchu bilancoval své čtyřleté účinkování ve funkci předsedy OFS Nový Jičín, musel jsem si položit řadu otázek. Vždy je dobré se dívat na problém ze dvou stran. Ta jedna říká, abych toho nechal, získám víc času pro sebe a pro rodinu, nebudu se zbytečně nervovat a budu mít klid. Na fotbal si zajdu dle chuti a výběru. Ta druhá zase tvrdí, že bez fotbalu přece nemůžu být, a že mi bude chybět.

Kterou stranou jste se tedy nakonec vydal?

K mému rozhodnutí pokračovat mně především vedly mé pravidelné návštěvy na zápasech v okrese. Jezdím každý víkend na nějaký ten fotbal, nevynechám ani třetí a čtvrtou třídu nebo zápasy mládeže. Dokonce se vnutím i pískat, když náhodou nepřijde delegovaný rozhodčí. Tam se vždy potkám s funkcionáři nebo trenéry a pochopitelně spolu mluvíme i o budoucnosti fotbalu v okrese. O tom, že od února roku 2017 bude nové vedení fotbalu v okrese. A z těchto debat jsem cítil buď nevyřčenou, nebo zcela jasně řečenou podporu v tom, abych pokračoval dál. A též vím, že mně podporuje předseda MSKFS pan Karel Kula. Člověk, kterého si velice vážím. To jsou zásadní věci, které mně vedou k tomu, abych znovu kandidoval. Myslím, že od rozdělané práce se nemá odcházet, to je i moje motto. Je co zlepšovat. Především si zamést před vlastním prahem. Nemohu být zatím konkrétní, ale pokud se mně povede obhájit post předsedy OFS Nový Jičín, pokud budu mít tým lidí ve výkonném výboru, kteří budou mít stejný cíl a kteří potáhnou za jeden provaz, což se dnes neděje, pak se můžeme dočkat zcela zásadních změn.

Autor: Dalibor Tobola

29.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 75 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů Pracovník/pracovnice úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 3.1.2017; a: 18.4.2018; pro OZP!! úklid kanceláří, chodeb, soc. a spol. prostor, práce s vysavačem; v případě zájmu kontaktujte p. Bartoňovou - osobně po telefonické domluvě na vrátnici Continentalu. Pracoviště: Essat cz, s.r.o. - pracoviště continental, Kopanská, č.p. 1713, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm. Informace: Jana Bartoňová, +420 605 434 738.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 28 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/ka kamionu C+E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:20.4.2018. Místo výkonu práce: Jedná se o vnitrostátní dopravu, pouze ČR. Víkendy volné. Nástup možný i ihned. Praxe vítáná není však podmínkou. Máme zájem i o brigádníky a důchodce. Telefonní kontakt: paní Kaňoková 603 807 126.E-mail:kanokovi.jerlo@worldonline.cz.. Pracoviště: Josef kaňok, 742 45 Fulnek 1. Informace: Marie Kaňoková, +420 603 807 126.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby inženýrských děl Pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 3.1.2018; a: 20.4.2018; místo výkonu práce: okres Nový Jičín; , jedná se o práci v oblasti dopravních staveb, tj. výstavba cest, chodníků, parkovišť a veřejných prostranství; dopravu na stavbu a zpět zajišťuje firma; v případě zájmu kontaktujte telefonicky p. Válka. Pracoviště: Semita - ds s.r.o., 742 73 Veřovice. Informace: Jiří Válek, +420 602 726 566.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Telemarketingový pracovník 14 500 Kč

Prodejci po telefonu Specialista/ka podpory a prodeje po telefonu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: z:6.3.2018,a:18.4.2018, místo výkonu práce: Ke koupališti 370/15, Odry 742 35, POZICE VHODNÁ PRO OZP, ŽENY NA MATEŘSKÉ I PRO ABSOLVENTY.Nástup možný ihned., Náplň práce: pravidelná komunikace se zákazníky, aktivní oslovování nových klientů, komunikace z 90% telefonicky 10% e-mailem., Očekáváme: Dobré komunikační schopnosti, flexibilitu, ochotu učit se novým věcem a zdokonalovat se, základní znalost práce na počítači, zodpovědnost, spolehlivost, příjemný hlas, tah na branku, plnění stanovených cílů, proaktivní přístup., Nabízíme: zdokonalíte své komunikační schopnosti, budete se pravidelně vzdělávat, možnost profesního růstu, zajímavé platové podmínky, pružná pracovní doba na hlavní pracovní poměr, možnost i zkáceného úvazku. K platu náleží i bonusová složka z prodeje., V případě zájmu kontaktujte zaměstnavatele v pracovní dny 10-14 hod.na uvedeném telefonu, životopisy zasílejte na uvedený mail., NENAVŠTĚVOVAT OSOBNĚ PRACOVIŠTĚ FIRMY BEZ PŘEDCHOZÍ DOMLUVY SE ZAMĚSTNAVATELEM. Pracoviště: Altevida s.r.o.-pracoviště, Ke koupališti, č.p. 370, 742 35 Odry. Informace: Kateřina Šlachtová, +420 778 754 983.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

3.zápas: KH KOPŘIVNICE – HK FCC MĚSTO LOVOSICE 36:27 (19:11).

Z Lovců se stala kořist! Kopřivnice si vynutila nedělní pokračování

Ilustrační foto

Rozhledna Bílá hora otevírá po zimě své brány

Bílovec: opraví další část zámku i kašnu

Velké investiční akce zhruba za 120 milionů korun chystá v letošním roce město Bílovec.

Do Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka. Žije zde i desítka rysů a medvěd

Po téměř dvou desetiletích se na česko-slovenském pomezí opět pohybuje vlčí smečka. Potvrdilo to sledování velkých šelem, kterému se s pomocí dobrovolníků v takzvaných vlčích hlídkách věnuje Hnutí Duha ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy.

Dospělý čáp odmítl pustit mladé na komín. Trucovali na druhém až do něho spadli

Nekonečné širé nebe vyměnili nedobrovolně za stísněné prostory komínu. Řeč je o dvou mladých čápech, z kterých se stali ve čtvrtek odpoledne na čas kominíci.

POMOZTE: Ostravská policie hledá vězně na útěku

Policie hledá dvaapadesátiletého Pavla Chabičovského z Ostravy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT