VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbal na okresní úrovni by se měl hrát pro radost

Říká předseda Okresního fotbalového svazu Nový Jičín Antonín Patka v rozhovoru pro Deník, ve kterém také hodnotí průběh podzimní části.

29.12.2016
SDÍLEJ:

Předseda OFS Nový Jičín Antonín Patka (vpravo) při loňské exhibici v Bílovci, která se uskutečnila na záchranu a obnovení činnosti Fotbalového klubu Tísek, kde veškeré zázemí a technické vybavení tehdy zničil požár, který způsobil neznámý žhář. Foto: Deník/Dalibor Tobola

Ve funkci předsedy Okresního fotbalového svazu (OFS) Nový Jičín je od 31. ledna 2013. Nynější fotbalový funkcionář Antonín Patka, jenž zažil fotbal už ve všech rolích – hráče, trenéra i rozhodčího, hodlá na funkci předsedy OFS Nový Jičín kandidovat také v blížících se únorových volbách.

„Když jsem na sklonku podzimu v duchu bilancoval své čtyřleté účinkování ve funkci předsedy, musel jsem si položit řadu otázek. Nakonec si myslím, že se od rozdělané práce nemá odcházet. To je i moje motto, protože je co zlepšovat," uvědomuje si Antonín Patka.

Fotbalové soutěže spadající pod OFS Nový Jičín mají za sebou podzimní část. Jak jste s jejím průběhem spokojen?

Pokud vezmu do úvahy skutečnost, že máme odehráno kromě zápasu Okresního přeboru (OP) mužů Rybí – Pustějov a Okresní soutěže žáků Kujavy - Jakubčovice všechno bez zásadních problémů, když nepočítám starší a mladší přípravky, pak mohu prohlásit, že jsem spokojen. Pokud se však zamyslím nad tím, jak celá podzimní část probíhala, pak s tou spokojeností to nebude zase tak růžové. Vždyť není zcela běžné, aby došlo ke kontumaci zápasu v okresním přeboru mužů. Bohužel, stalo se a jen dotyčný klub ví, kde udělal chybu. Nikdo jiný totiž za kontumaci nemůže. Snad si funkcionáři klubu uvědomí, kde chybovali a hlavně si z toho vezmou patřičné ponaučení. Kontumace není totiž jen ztráta bodů, ale též docela citelný finanční postih.

Co říkáte na nový přestupní řád platný od 1. června 2016, ve kterém už nefiguruje pojem hostování?

Katastrofické předpovědi poukazovaly na volné přestupní období (1. – 20.6. příslušného roku), na to, že mnoho hráčů bez souhlasu klubů změní dres a tím mohou své mateřské oddíly tak oslabit, že tyto budou mít problémy poskládat mužstvo. Nevím o žádném takovém scénáři v našem okrese. Pokud mám správné informace, pak v celé ČR využilo možnost přestupu ve volném přestupním termínu něco kolem 3200 hráčů. S čím se v souvislosti s novým přestupním řádem kluby potýkají, je ukončení možnosti hostování, a to zejména v mládežnických kategoriích.

Jak hodnotíte práci komise rozhodčích, ve které k 25. listopadu odstoupil její předseda Jaroslav Kubíček?

Kvalita rozhodcovského sboru se přetřásá na všech možných úrovních. V posledním rozhovoru, který jsme spolu vedli, a to bylo letos na jaře před zahájením jarní části, jsem se poměrně obsáhle věnoval právě tomuto tématu. Mluvil jsem o tom, jak se práce s rozhodčími daří, jak jsou rozhodčí pravidelně školeni na seminářích, jak jsou testováni z pravidel a dokonce na jaře proběhlo i testování formou fyzických prověrek. V té době to tak skutečně bylo a bylo to vidět i na pozitivních reakcích klubů.

Ale?

Jenže časy se mění, o čemž jsme se mohli přesvědčit právě ve skončené podzimní části aktuálního ročníku. Rozhodčích jakoby ubylo, najednou se začal objevovat nešvar, proti kterému já osobně neustále vystupuji, a to je neobsazování rozhodčích na zápasy v těch nejnižších třídách. Dříve se tak stávalo na úkor kompletního obsazení rozhodčích na zápasy OP, ale tentokrát nebyly obsazovány ani zápasy OP všemi rozhodčími tak, jak tomu bylo na jaře letošního roku. Důvod je jednoduchý, rozhodčí prostě nejsou. A to nejen na okresní úrovni, ale i na té krajské. Zde lze pouze spekulovat, ale fakt je ten, že mladí lidé nemají o tuto, řekněme činnost, zájem. Právě v souvislosti s obsazováním rozhodčích mě však nesmírně potěšila jedna věc.

Povídejte…

Byl to absolutně vstřícný přístup klubů OP. Hned po zahájení soutěžního ročníku jsme si kluby OP svolali k jednání o možných přesunech zápasů ze soboty na neděli, poněvadž drtivá většina zápasů se odehrává v soboty. Přístup klubů naprosto předčil mé očekávání. Všichni přítomní zástupci klubů nám vyšli vstříc, dohodli jsme se na všem, dokonce ještě nad rámec našich představ. Třeba Studénka přesunula i zápas dorostenců hrajících krajskou soutěž…klobouk dolů. Z tohoto společného jednání a hlavně z jeho výsledku jsem měl ještě dlouho velice dobrý pocit. Též bych chtěl zmínit i zvolna se měnící přístup ke vzdělávání trenérů. Dříve byly kluby rády za to, že vůbec někdo v klubu pracuje jako trenér a nehledělo se na to, zda má nějakou odbornou kvalifikaci. Dnes je vidět snaha trenéry vzdělávat tak, aby měli odbornou přípravu a věděli, na co se v dnešní době klade důraz ve vedení fotbalového týmu a jeho přípravě. Mohu to dokladovat čísly. Poslední školení a doškolení trenérů v listopadu letošního roku licence C v Bílovci absolvovalo 46 zájemců a trenérů. Pochopitelně, že i OFS Nový Jičín přispívá na tyto akce nemalou částkou.

Podzim také ovlivnilo několik nefotbalových momentů (hromadná strkanice žáků, bitka ve IV.třídě v utkání Olbramice-Kujavy). Co na tyto situace říkáte, neměli by se řádně trestat, aby k podobným situacím nedocházelo?

Víte, dost těžko se na tuto otázku odpovídá, ale zkusím to. Současná doba je složitá, zejména co se mezilidských vztahů týče. Někteří z nás mají zkrátka pocit, že když je ta demokracie, mohou si dovolit vše. A teď nemyslím jenom fotbal. Obecně je v dnešní společnosti více agresivity či násilí. Proč by zrovna fotbal měl být výjimkou? A když píská mladý nezkušený rozhodčí, udělá chybu v zápase, třeba ne jednu, někteří hráči a funkcionáři to nelibě nesou, neudrží se a problém je na světě. Nechci nikoho obhajovat, ale myslím si, že právě proto, že se fotbal na naší úrovni hraje pro radost, by se měli hráči, funkcionáři a třeba i diváci chovat rozumně a slušně. Což drtivá většina dělá, jenže se pak objeví nějaký týpek a průšvih je na světě. K takovým výjimečným situacím – strkanicím mezi hráči nebo dokonce vzájemnému napadení - může dojít, nemůžeme je nikdy vyloučit a podle mého názoru ani jim nemůžeme zcela zabránit. Rozhodčí pak prostě využije svého práva a v duchu pravidel vylučuje. Co se udělených trestů týče, je to vždy na posouzení disciplinární komise. Ta vychází ze zápisu o utkání, který má k dispozici. Disciplinární řád pak přesně stanoví taxativní trest nebo stanoví rozmezí anebo dovolí možnost volby mezi trestem nebo finančním postihem. A osobně si nemyslím, že DK OFS má trestat tak, aby to potrestané znechutilo, trest by měl být především výchovný.

Co říkáte na odhlašování mládežnických družstev těsně před sezonou nebo dokonce v jejím průběhu?

U mládežnických týmů je občas dost složité odhadnout, kdy se do soutěže přihlásit, a kdy ne. Trenéři a kluby vychází z toho, že mají v době podávání přihlášek do soutěží třeba 14-15 hráčů, což se zdá být dostatečné pro absolvování celého soutěžního ročníku. Jenže po prázdninách zjistí, že jeden se dostal na školu a bude v místě studia bydlet, další ztratil zájem, dva se zranili…a je to. Tohle bývá dost tradiční scénář. Není to dobře, ale můžeme to jen velmi těžko ovlivnit.

Jak se daří mládežnickým výběrům OFS NJ?

Máte-li na mysli okresní výběr U12, pak skvěle. Zrovna nyní kluci vyhráli další meziokresní turnaj své kategorie, který probíhal v Brušperku. Tyto turnaj se hrají tak, že vítězí mužstvo, které nastřílí největší počet branek a naši jich nasázeli celkem 29. Jako zajímavost mohu říct, že náš hráč Táborský z Nového Jičína jich dal dvanáct a byl vyhlášen nejlepším střelcem celého turnaje. Výběr je složen zejména z hráčů Nového Jičína, Kopřivnice, Frenštátu pod Radhoštěm, Studénky, ale už se přidávají i další kluby – Mořkov, Jeseník nebo Libhošť. A mně jenom mrzí, že takové bašty okresního fotbalu jako jsou například Odry a Fulnek se zatím do těchto aktivit nezapojily.

Chystá OFS Nový Jičín na jarní část, či spíše na příští sezonu nějaké novinky, případně je něco co byste rádi změnili?

Vzhledem k tomu, že do rozběhnuté soutěže se nemá zasahovat, nebudeme to dělat ani my, takže jarní část dohrajeme beze změn. Příští rok je volebním rokem ve FAČR, i náš okres bude začátkem února volit nové vedení, takže o eventuálních změnách či novinkách už bude rozhodovat nové vedení okresního fotbalového svazu.

Hodláte znovu kandidovat?

Když jsem na sklonku podzimu v duchu bilancoval své čtyřleté účinkování ve funkci předsedy OFS Nový Jičín, musel jsem si položit řadu otázek. Vždy je dobré se dívat na problém ze dvou stran. Ta jedna říká, abych toho nechal, získám víc času pro sebe a pro rodinu, nebudu se zbytečně nervovat a budu mít klid. Na fotbal si zajdu dle chuti a výběru. Ta druhá zase tvrdí, že bez fotbalu přece nemůžu být, a že mi bude chybět.

Kterou stranou jste se tedy nakonec vydal?

K mému rozhodnutí pokračovat mně především vedly mé pravidelné návštěvy na zápasech v okrese. Jezdím každý víkend na nějaký ten fotbal, nevynechám ani třetí a čtvrtou třídu nebo zápasy mládeže. Dokonce se vnutím i pískat, když náhodou nepřijde delegovaný rozhodčí. Tam se vždy potkám s funkcionáři nebo trenéry a pochopitelně spolu mluvíme i o budoucnosti fotbalu v okrese. O tom, že od února roku 2017 bude nové vedení fotbalu v okrese. A z těchto debat jsem cítil buď nevyřčenou, nebo zcela jasně řečenou podporu v tom, abych pokračoval dál. A též vím, že mně podporuje předseda MSKFS pan Karel Kula. Člověk, kterého si velice vážím. To jsou zásadní věci, které mně vedou k tomu, abych znovu kandidoval. Myslím, že od rozdělané práce se nemá odcházet, to je i moje motto. Je co zlepšovat. Především si zamést před vlastním prahem. Nemohu být zatím konkrétní, ale pokud se mně povede obhájit post předsedy OFS Nový Jičín, pokud budu mít tým lidí ve výkonném výboru, kteří budou mít stejný cíl a kteří potáhnou za jeden provaz, což se dnes neděje, pak se můžeme dočkat zcela zásadních změn.

Autor: Dalibor Tobola

29.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ujet od nehody? Dostaneme vás! vzkazuje moravskoslezská policie zbabělým řidičům

Ilustrační foto.

Hygienici: Chřipek i respiračních chorob přibývá

Zámek v Bartošovicích láká k ubytování

Celkem 749 hostů se ubytovalo v roce 2017 na zámku v Bartošovicích.

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

Triumvirát Drahoš – Horáček – Hilšer v Ostravě: Zeman už nesmí vládnout!

Při své poslední návštěvě regionu před druhým kolem prezidentských voleb zavítal Jiří Drahoš do ostravského Divadélka pod věží, kde mu před odhadem čtyřmi stovkami lidí vyjádřili podporu také poražení kandidáti z prvního kola Michal Horáček a Marek Hilšer.

Dress code. Víte, co na sebe?

Black tie, white tie, casual, formal… Přišla vám pozvánka na společenskou událost a v ní stál předpis dress code? Že nevíte, co na sebe? Formální událost rozhodně nesmíte podcenit!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>