VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbal na okresní úrovni by se měl hrát pro radost

Říká předseda Okresního fotbalového svazu Nový Jičín Antonín Patka v rozhovoru pro Deník, ve kterém také hodnotí průběh podzimní části.

29.12.2016
SDÍLEJ:

Předseda OFS Nový Jičín Antonín Patka (vpravo) při loňské exhibici v Bílovci, která se uskutečnila na záchranu a obnovení činnosti Fotbalového klubu Tísek, kde veškeré zázemí a technické vybavení tehdy zničil požár, který způsobil neznámý žhář. Foto: Deník/Dalibor Tobola

Ve funkci předsedy Okresního fotbalového svazu (OFS) Nový Jičín je od 31. ledna 2013. Nynější fotbalový funkcionář Antonín Patka, jenž zažil fotbal už ve všech rolích – hráče, trenéra i rozhodčího, hodlá na funkci předsedy OFS Nový Jičín kandidovat také v blížících se únorových volbách.

„Když jsem na sklonku podzimu v duchu bilancoval své čtyřleté účinkování ve funkci předsedy, musel jsem si položit řadu otázek. Nakonec si myslím, že se od rozdělané práce nemá odcházet. To je i moje motto, protože je co zlepšovat," uvědomuje si Antonín Patka.

Fotbalové soutěže spadající pod OFS Nový Jičín mají za sebou podzimní část. Jak jste s jejím průběhem spokojen?

Pokud vezmu do úvahy skutečnost, že máme odehráno kromě zápasu Okresního přeboru (OP) mužů Rybí – Pustějov a Okresní soutěže žáků Kujavy - Jakubčovice všechno bez zásadních problémů, když nepočítám starší a mladší přípravky, pak mohu prohlásit, že jsem spokojen. Pokud se však zamyslím nad tím, jak celá podzimní část probíhala, pak s tou spokojeností to nebude zase tak růžové. Vždyť není zcela běžné, aby došlo ke kontumaci zápasu v okresním přeboru mužů. Bohužel, stalo se a jen dotyčný klub ví, kde udělal chybu. Nikdo jiný totiž za kontumaci nemůže. Snad si funkcionáři klubu uvědomí, kde chybovali a hlavně si z toho vezmou patřičné ponaučení. Kontumace není totiž jen ztráta bodů, ale též docela citelný finanční postih.

Co říkáte na nový přestupní řád platný od 1. června 2016, ve kterém už nefiguruje pojem hostování?

Katastrofické předpovědi poukazovaly na volné přestupní období (1. – 20.6. příslušného roku), na to, že mnoho hráčů bez souhlasu klubů změní dres a tím mohou své mateřské oddíly tak oslabit, že tyto budou mít problémy poskládat mužstvo. Nevím o žádném takovém scénáři v našem okrese. Pokud mám správné informace, pak v celé ČR využilo možnost přestupu ve volném přestupním termínu něco kolem 3200 hráčů. S čím se v souvislosti s novým přestupním řádem kluby potýkají, je ukončení možnosti hostování, a to zejména v mládežnických kategoriích.

Jak hodnotíte práci komise rozhodčích, ve které k 25. listopadu odstoupil její předseda Jaroslav Kubíček?

Kvalita rozhodcovského sboru se přetřásá na všech možných úrovních. V posledním rozhovoru, který jsme spolu vedli, a to bylo letos na jaře před zahájením jarní části, jsem se poměrně obsáhle věnoval právě tomuto tématu. Mluvil jsem o tom, jak se práce s rozhodčími daří, jak jsou rozhodčí pravidelně školeni na seminářích, jak jsou testováni z pravidel a dokonce na jaře proběhlo i testování formou fyzických prověrek. V té době to tak skutečně bylo a bylo to vidět i na pozitivních reakcích klubů.

Ale?

Jenže časy se mění, o čemž jsme se mohli přesvědčit právě ve skončené podzimní části aktuálního ročníku. Rozhodčích jakoby ubylo, najednou se začal objevovat nešvar, proti kterému já osobně neustále vystupuji, a to je neobsazování rozhodčích na zápasy v těch nejnižších třídách. Dříve se tak stávalo na úkor kompletního obsazení rozhodčích na zápasy OP, ale tentokrát nebyly obsazovány ani zápasy OP všemi rozhodčími tak, jak tomu bylo na jaře letošního roku. Důvod je jednoduchý, rozhodčí prostě nejsou. A to nejen na okresní úrovni, ale i na té krajské. Zde lze pouze spekulovat, ale fakt je ten, že mladí lidé nemají o tuto, řekněme činnost, zájem. Právě v souvislosti s obsazováním rozhodčích mě však nesmírně potěšila jedna věc.

Povídejte…

Byl to absolutně vstřícný přístup klubů OP. Hned po zahájení soutěžního ročníku jsme si kluby OP svolali k jednání o možných přesunech zápasů ze soboty na neděli, poněvadž drtivá většina zápasů se odehrává v soboty. Přístup klubů naprosto předčil mé očekávání. Všichni přítomní zástupci klubů nám vyšli vstříc, dohodli jsme se na všem, dokonce ještě nad rámec našich představ. Třeba Studénka přesunula i zápas dorostenců hrajících krajskou soutěž…klobouk dolů. Z tohoto společného jednání a hlavně z jeho výsledku jsem měl ještě dlouho velice dobrý pocit. Též bych chtěl zmínit i zvolna se měnící přístup ke vzdělávání trenérů. Dříve byly kluby rády za to, že vůbec někdo v klubu pracuje jako trenér a nehledělo se na to, zda má nějakou odbornou kvalifikaci. Dnes je vidět snaha trenéry vzdělávat tak, aby měli odbornou přípravu a věděli, na co se v dnešní době klade důraz ve vedení fotbalového týmu a jeho přípravě. Mohu to dokladovat čísly. Poslední školení a doškolení trenérů v listopadu letošního roku licence C v Bílovci absolvovalo 46 zájemců a trenérů. Pochopitelně, že i OFS Nový Jičín přispívá na tyto akce nemalou částkou.

Podzim také ovlivnilo několik nefotbalových momentů (hromadná strkanice žáků, bitka ve IV.třídě v utkání Olbramice-Kujavy). Co na tyto situace říkáte, neměli by se řádně trestat, aby k podobným situacím nedocházelo?

Víte, dost těžko se na tuto otázku odpovídá, ale zkusím to. Současná doba je složitá, zejména co se mezilidských vztahů týče. Někteří z nás mají zkrátka pocit, že když je ta demokracie, mohou si dovolit vše. A teď nemyslím jenom fotbal. Obecně je v dnešní společnosti více agresivity či násilí. Proč by zrovna fotbal měl být výjimkou? A když píská mladý nezkušený rozhodčí, udělá chybu v zápase, třeba ne jednu, někteří hráči a funkcionáři to nelibě nesou, neudrží se a problém je na světě. Nechci nikoho obhajovat, ale myslím si, že právě proto, že se fotbal na naší úrovni hraje pro radost, by se měli hráči, funkcionáři a třeba i diváci chovat rozumně a slušně. Což drtivá většina dělá, jenže se pak objeví nějaký týpek a průšvih je na světě. K takovým výjimečným situacím – strkanicím mezi hráči nebo dokonce vzájemnému napadení - může dojít, nemůžeme je nikdy vyloučit a podle mého názoru ani jim nemůžeme zcela zabránit. Rozhodčí pak prostě využije svého práva a v duchu pravidel vylučuje. Co se udělených trestů týče, je to vždy na posouzení disciplinární komise. Ta vychází ze zápisu o utkání, který má k dispozici. Disciplinární řád pak přesně stanoví taxativní trest nebo stanoví rozmezí anebo dovolí možnost volby mezi trestem nebo finančním postihem. A osobně si nemyslím, že DK OFS má trestat tak, aby to potrestané znechutilo, trest by měl být především výchovný.

Co říkáte na odhlašování mládežnických družstev těsně před sezonou nebo dokonce v jejím průběhu?

U mládežnických týmů je občas dost složité odhadnout, kdy se do soutěže přihlásit, a kdy ne. Trenéři a kluby vychází z toho, že mají v době podávání přihlášek do soutěží třeba 14-15 hráčů, což se zdá být dostatečné pro absolvování celého soutěžního ročníku. Jenže po prázdninách zjistí, že jeden se dostal na školu a bude v místě studia bydlet, další ztratil zájem, dva se zranili…a je to. Tohle bývá dost tradiční scénář. Není to dobře, ale můžeme to jen velmi těžko ovlivnit.

Jak se daří mládežnickým výběrům OFS NJ?

Máte-li na mysli okresní výběr U12, pak skvěle. Zrovna nyní kluci vyhráli další meziokresní turnaj své kategorie, který probíhal v Brušperku. Tyto turnaj se hrají tak, že vítězí mužstvo, které nastřílí největší počet branek a naši jich nasázeli celkem 29. Jako zajímavost mohu říct, že náš hráč Táborský z Nového Jičína jich dal dvanáct a byl vyhlášen nejlepším střelcem celého turnaje. Výběr je složen zejména z hráčů Nového Jičína, Kopřivnice, Frenštátu pod Radhoštěm, Studénky, ale už se přidávají i další kluby – Mořkov, Jeseník nebo Libhošť. A mně jenom mrzí, že takové bašty okresního fotbalu jako jsou například Odry a Fulnek se zatím do těchto aktivit nezapojily.

Chystá OFS Nový Jičín na jarní část, či spíše na příští sezonu nějaké novinky, případně je něco co byste rádi změnili?

Vzhledem k tomu, že do rozběhnuté soutěže se nemá zasahovat, nebudeme to dělat ani my, takže jarní část dohrajeme beze změn. Příští rok je volebním rokem ve FAČR, i náš okres bude začátkem února volit nové vedení, takže o eventuálních změnách či novinkách už bude rozhodovat nové vedení okresního fotbalového svazu.

Hodláte znovu kandidovat?

Když jsem na sklonku podzimu v duchu bilancoval své čtyřleté účinkování ve funkci předsedy OFS Nový Jičín, musel jsem si položit řadu otázek. Vždy je dobré se dívat na problém ze dvou stran. Ta jedna říká, abych toho nechal, získám víc času pro sebe a pro rodinu, nebudu se zbytečně nervovat a budu mít klid. Na fotbal si zajdu dle chuti a výběru. Ta druhá zase tvrdí, že bez fotbalu přece nemůžu být, a že mi bude chybět.

Kterou stranou jste se tedy nakonec vydal?

K mému rozhodnutí pokračovat mně především vedly mé pravidelné návštěvy na zápasech v okrese. Jezdím každý víkend na nějaký ten fotbal, nevynechám ani třetí a čtvrtou třídu nebo zápasy mládeže. Dokonce se vnutím i pískat, když náhodou nepřijde delegovaný rozhodčí. Tam se vždy potkám s funkcionáři nebo trenéry a pochopitelně spolu mluvíme i o budoucnosti fotbalu v okrese. O tom, že od února roku 2017 bude nové vedení fotbalu v okrese. A z těchto debat jsem cítil buď nevyřčenou, nebo zcela jasně řečenou podporu v tom, abych pokračoval dál. A též vím, že mně podporuje předseda MSKFS pan Karel Kula. Člověk, kterého si velice vážím. To jsou zásadní věci, které mně vedou k tomu, abych znovu kandidoval. Myslím, že od rozdělané práce se nemá odcházet, to je i moje motto. Je co zlepšovat. Především si zamést před vlastním prahem. Nemohu být zatím konkrétní, ale pokud se mně povede obhájit post předsedy OFS Nový Jičín, pokud budu mít tým lidí ve výkonném výboru, kteří budou mít stejný cíl a kteří potáhnou za jeden provaz, což se dnes neděje, pak se můžeme dočkat zcela zásadních změn.

Autor: Dalibor Tobola

29.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník u pásové pily. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 11.7.2018, a:16.10.2018, místo výkonu práce Fulnek, Fučíkova 181, Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Fyzická náročnost práce je střední, odebírání řeziva po strojovém pořezu., Osobní kontakt na pracovišti 7:00 - 14:00 po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Pavel ševčík- pracoviště fulnek, fučíkova 181, Fučíkova, č.p. 181, 742 45 Fulnek 1. Informace: Pavel Ševčík, +420 608 748 005. Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obsluha CNC frézky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:18.5.2017.A:17.10.2018., Misto vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Osobní kontakt v pondělí od 11-12 hod. na pracovišti, Místo výkonu: Jerlochovice č.p. 120, Fulnek. Požadujeme: vzdělání technického směru, mzda bude stanovena v závislosti na pracovních schopnostech a zkušenostech zaměstnance. Nabízíme práci ve stabilní a rozvíjející se společnosti, stravenky.. Pracoviště: Moravská nástrojárna a.s. - pracoviště jerlochovice, 742 45 Fulnek 1. Informace: Ing. Václav Mořkovský, +420 777 073 300. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 23 800 Kč Všeobecné sestry bez specializace Všeobecné sestry. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:1.6.2018.A:17.10.2018. Místo výkonu práce Odry. Odbornou způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry dle § 5 Zákona č. 96/2004 Sb. Osvědčení k výkonu povolání bez odborného dohledu. Specializace v oboru nebo zvláštní odborná způsobilost - výhodou. Zdravotní způsobilost., Trestní bezúhonnost - výpis z Rejstříku trestů. Řidičský průkaz sk. B (aktivní řidič). Komunikační dovednosti. Schopnost samostatné práce a rozhodování i v obtížných situacích, zodpovědnost, flexibilitu, minimální znalost práce na PC. Zaměstnanecké výhody: Prémie, stravenky, mobilní telefon, proplacení školení a seminářů, 5 týdnů dovolené. Osobní kontakt na výše uvedené adrese, v pracovní dny od 8:00 do 12:00 hodin. Telefonický kontakt v pracovní dny od 8:00 do 12:00 hodin.. Pracoviště: Charita odry, Hranická, č.p. 162, 742 35 Odry. Informace: Renata Sedláková, +420 737 805 304,556 731 947. Obchod - Obchod Nákupčí 30 000 Kč Specialisté v oblasti prodeje a nákupu produktů a služeb (kromě informačních a komunikačních technologií) Produktoví, hypoteční a investiční specialisté. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: z: 22.11.2016 a: 17.10.2018 Nabízíme práci bez nutnosti aktivního vyhledávání klientů ve svém okolí (klientský kmen), jedná se o práci z velké části v terénu, servisní činnost našim klientům po předem domluvené schůzce prostřednictvím našeho call centra; pracovní místo je vhodné pro cílevědomé a ambiciózní uchazeče, ekonomické zaměření vítáno, praxe v této oblasti výhodou, komunikativnost, spolehlivost, znalost práce na PC, samostatnost, vnitřní motivace, obchodní talent, prodejní dovednosti, bezúhonnost, ŘP B, po zapracování bezplatné školení a registrace u ČNB, kariérní růst, seberealizace., Výhody: telefon, notebook, mobilní tiskárna, osobní automobil , Uchazeči zasílejte své životopisy na email: kramolisova@sms-as.eu , Kontakt: telefonicky na č.: 774 775 883; písemně na e-mail: kramolisova@sms-as.eu; osobně na adrese Masarykovo nám. 29/18, Nový Jičín. Pracoviště: Sms finance, a.s. - pracoviště nový jičín, Masarykovo nám., č.p. 29, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Michaela Kramolišová, +420 774 775 883.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patrizio Stronati na snímku z semifinále fotbalového poháru MOL Cup mezi FK Mladá Boleslav a SFC Opava v Mladé Boleslavi 26. dubna 2017.
15

Myslel jsem, že si ze mě střílí, říká reprezentační nováček o pozvánce

Ilustrační foto

Pohár rozlosován! Opava přivítá Spartu, Baník pojede do Plzně

-

Karvinský klenot Panák přiznává: Baník je tady jednička, ale chci vyhrát

Karviná – Stoper, útočník či záložník v jedné osobě, to je karvinský Filip Panák, o kterého se mezi ligovými kluby znovu zvedá vlna zájmu poté, co na zodpovědném postu středního obránce předvádí tento inteligentní hráč výborné výkony.

Český lev Štěpánek se rozloučil stylově. Dvakrát porazil Djokoviče

Tenisová paráda se vším všudy. Tak vypadalo rozloučení Radka Štěpánka s profesionální kariérou. Hlavní hvězdou večera byl spolu s ním Novak Djokovič, který stál na druhé straně kurtu ve čtyřhře i dvouhře. V obou případech se radoval český lev.

-

Ján Kozák prozradil, proč rezignoval. Sedm hráčů z kádru šlo pařit do města!

Velkou kauzu nyní řeší na Slovensku. Po zápase s Českou reprezentací rezignoval na post hlavního trenéra reprezentace Ján Kozák a nyní prozradil proč. Důvodem bylo porušení interních pravidel týmu několika hráči. Hned sedm z nich se totiž vracelo z města až k ránu.

Tabulka Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 12 9 1 2 18:11 28
2. SK Slavia Praha 11 9 0 2 27:7 27
3. AC Sparta Praha 11 7 2 2 19:7 23
4. FC Baník Ostrava 11 7 2 2 18:8 23
5. FC Fastav Zlín 11 6 2 3 17:9 20
6. FK Jablonec 11 6 1 4 18:11 19
7. FC Slovan Liberec 11 4 4 3 13:12 16
8. Bohemians Praha 1905 12 4 4 4 13:14 16
9. FK Mladá Boleslav 11 4 2 5 24:25 14
10. 1. FK Příbram 11 4 2 5 18:22 14
11. MFK Karviná 11 3 1 7 14:21 10
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT