VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbal na okresní úrovni by se měl hrát pro radost

Říká předseda Okresního fotbalového svazu Nový Jičín Antonín Patka v rozhovoru pro Deník, ve kterém také hodnotí průběh podzimní části.

29.12.2016
SDÍLEJ:

Předseda OFS Nový Jičín Antonín Patka (vpravo) při loňské exhibici v Bílovci, která se uskutečnila na záchranu a obnovení činnosti Fotbalového klubu Tísek, kde veškeré zázemí a technické vybavení tehdy zničil požár, který způsobil neznámý žhář. Foto: Deník/Dalibor Tobola

Ve funkci předsedy Okresního fotbalového svazu (OFS) Nový Jičín je od 31. ledna 2013. Nynější fotbalový funkcionář Antonín Patka, jenž zažil fotbal už ve všech rolích – hráče, trenéra i rozhodčího, hodlá na funkci předsedy OFS Nový Jičín kandidovat také v blížících se únorových volbách.

„Když jsem na sklonku podzimu v duchu bilancoval své čtyřleté účinkování ve funkci předsedy, musel jsem si položit řadu otázek. Nakonec si myslím, že se od rozdělané práce nemá odcházet. To je i moje motto, protože je co zlepšovat," uvědomuje si Antonín Patka.

Fotbalové soutěže spadající pod OFS Nový Jičín mají za sebou podzimní část. Jak jste s jejím průběhem spokojen?

Pokud vezmu do úvahy skutečnost, že máme odehráno kromě zápasu Okresního přeboru (OP) mužů Rybí – Pustějov a Okresní soutěže žáků Kujavy - Jakubčovice všechno bez zásadních problémů, když nepočítám starší a mladší přípravky, pak mohu prohlásit, že jsem spokojen. Pokud se však zamyslím nad tím, jak celá podzimní část probíhala, pak s tou spokojeností to nebude zase tak růžové. Vždyť není zcela běžné, aby došlo ke kontumaci zápasu v okresním přeboru mužů. Bohužel, stalo se a jen dotyčný klub ví, kde udělal chybu. Nikdo jiný totiž za kontumaci nemůže. Snad si funkcionáři klubu uvědomí, kde chybovali a hlavně si z toho vezmou patřičné ponaučení. Kontumace není totiž jen ztráta bodů, ale též docela citelný finanční postih.

Co říkáte na nový přestupní řád platný od 1. června 2016, ve kterém už nefiguruje pojem hostování?

Katastrofické předpovědi poukazovaly na volné přestupní období (1. – 20.6. příslušného roku), na to, že mnoho hráčů bez souhlasu klubů změní dres a tím mohou své mateřské oddíly tak oslabit, že tyto budou mít problémy poskládat mužstvo. Nevím o žádném takovém scénáři v našem okrese. Pokud mám správné informace, pak v celé ČR využilo možnost přestupu ve volném přestupním termínu něco kolem 3200 hráčů. S čím se v souvislosti s novým přestupním řádem kluby potýkají, je ukončení možnosti hostování, a to zejména v mládežnických kategoriích.

Jak hodnotíte práci komise rozhodčích, ve které k 25. listopadu odstoupil její předseda Jaroslav Kubíček?

Kvalita rozhodcovského sboru se přetřásá na všech možných úrovních. V posledním rozhovoru, který jsme spolu vedli, a to bylo letos na jaře před zahájením jarní části, jsem se poměrně obsáhle věnoval právě tomuto tématu. Mluvil jsem o tom, jak se práce s rozhodčími daří, jak jsou rozhodčí pravidelně školeni na seminářích, jak jsou testováni z pravidel a dokonce na jaře proběhlo i testování formou fyzických prověrek. V té době to tak skutečně bylo a bylo to vidět i na pozitivních reakcích klubů.

Ale?

Jenže časy se mění, o čemž jsme se mohli přesvědčit právě ve skončené podzimní části aktuálního ročníku. Rozhodčích jakoby ubylo, najednou se začal objevovat nešvar, proti kterému já osobně neustále vystupuji, a to je neobsazování rozhodčích na zápasy v těch nejnižších třídách. Dříve se tak stávalo na úkor kompletního obsazení rozhodčích na zápasy OP, ale tentokrát nebyly obsazovány ani zápasy OP všemi rozhodčími tak, jak tomu bylo na jaře letošního roku. Důvod je jednoduchý, rozhodčí prostě nejsou. A to nejen na okresní úrovni, ale i na té krajské. Zde lze pouze spekulovat, ale fakt je ten, že mladí lidé nemají o tuto, řekněme činnost, zájem. Právě v souvislosti s obsazováním rozhodčích mě však nesmírně potěšila jedna věc.

Povídejte…

Byl to absolutně vstřícný přístup klubů OP. Hned po zahájení soutěžního ročníku jsme si kluby OP svolali k jednání o možných přesunech zápasů ze soboty na neděli, poněvadž drtivá většina zápasů se odehrává v soboty. Přístup klubů naprosto předčil mé očekávání. Všichni přítomní zástupci klubů nám vyšli vstříc, dohodli jsme se na všem, dokonce ještě nad rámec našich představ. Třeba Studénka přesunula i zápas dorostenců hrajících krajskou soutěž…klobouk dolů. Z tohoto společného jednání a hlavně z jeho výsledku jsem měl ještě dlouho velice dobrý pocit. Též bych chtěl zmínit i zvolna se měnící přístup ke vzdělávání trenérů. Dříve byly kluby rády za to, že vůbec někdo v klubu pracuje jako trenér a nehledělo se na to, zda má nějakou odbornou kvalifikaci. Dnes je vidět snaha trenéry vzdělávat tak, aby měli odbornou přípravu a věděli, na co se v dnešní době klade důraz ve vedení fotbalového týmu a jeho přípravě. Mohu to dokladovat čísly. Poslední školení a doškolení trenérů v listopadu letošního roku licence C v Bílovci absolvovalo 46 zájemců a trenérů. Pochopitelně, že i OFS Nový Jičín přispívá na tyto akce nemalou částkou.

Podzim také ovlivnilo několik nefotbalových momentů (hromadná strkanice žáků, bitka ve IV.třídě v utkání Olbramice-Kujavy). Co na tyto situace říkáte, neměli by se řádně trestat, aby k podobným situacím nedocházelo?

Víte, dost těžko se na tuto otázku odpovídá, ale zkusím to. Současná doba je složitá, zejména co se mezilidských vztahů týče. Někteří z nás mají zkrátka pocit, že když je ta demokracie, mohou si dovolit vše. A teď nemyslím jenom fotbal. Obecně je v dnešní společnosti více agresivity či násilí. Proč by zrovna fotbal měl být výjimkou? A když píská mladý nezkušený rozhodčí, udělá chybu v zápase, třeba ne jednu, někteří hráči a funkcionáři to nelibě nesou, neudrží se a problém je na světě. Nechci nikoho obhajovat, ale myslím si, že právě proto, že se fotbal na naší úrovni hraje pro radost, by se měli hráči, funkcionáři a třeba i diváci chovat rozumně a slušně. Což drtivá většina dělá, jenže se pak objeví nějaký týpek a průšvih je na světě. K takovým výjimečným situacím – strkanicím mezi hráči nebo dokonce vzájemnému napadení - může dojít, nemůžeme je nikdy vyloučit a podle mého názoru ani jim nemůžeme zcela zabránit. Rozhodčí pak prostě využije svého práva a v duchu pravidel vylučuje. Co se udělených trestů týče, je to vždy na posouzení disciplinární komise. Ta vychází ze zápisu o utkání, který má k dispozici. Disciplinární řád pak přesně stanoví taxativní trest nebo stanoví rozmezí anebo dovolí možnost volby mezi trestem nebo finančním postihem. A osobně si nemyslím, že DK OFS má trestat tak, aby to potrestané znechutilo, trest by měl být především výchovný.

Co říkáte na odhlašování mládežnických družstev těsně před sezonou nebo dokonce v jejím průběhu?

U mládežnických týmů je občas dost složité odhadnout, kdy se do soutěže přihlásit, a kdy ne. Trenéři a kluby vychází z toho, že mají v době podávání přihlášek do soutěží třeba 14-15 hráčů, což se zdá být dostatečné pro absolvování celého soutěžního ročníku. Jenže po prázdninách zjistí, že jeden se dostal na školu a bude v místě studia bydlet, další ztratil zájem, dva se zranili…a je to. Tohle bývá dost tradiční scénář. Není to dobře, ale můžeme to jen velmi těžko ovlivnit.

Jak se daří mládežnickým výběrům OFS NJ?

Máte-li na mysli okresní výběr U12, pak skvěle. Zrovna nyní kluci vyhráli další meziokresní turnaj své kategorie, který probíhal v Brušperku. Tyto turnaj se hrají tak, že vítězí mužstvo, které nastřílí největší počet branek a naši jich nasázeli celkem 29. Jako zajímavost mohu říct, že náš hráč Táborský z Nového Jičína jich dal dvanáct a byl vyhlášen nejlepším střelcem celého turnaje. Výběr je složen zejména z hráčů Nového Jičína, Kopřivnice, Frenštátu pod Radhoštěm, Studénky, ale už se přidávají i další kluby – Mořkov, Jeseník nebo Libhošť. A mně jenom mrzí, že takové bašty okresního fotbalu jako jsou například Odry a Fulnek se zatím do těchto aktivit nezapojily.

Chystá OFS Nový Jičín na jarní část, či spíše na příští sezonu nějaké novinky, případně je něco co byste rádi změnili?

Vzhledem k tomu, že do rozběhnuté soutěže se nemá zasahovat, nebudeme to dělat ani my, takže jarní část dohrajeme beze změn. Příští rok je volebním rokem ve FAČR, i náš okres bude začátkem února volit nové vedení, takže o eventuálních změnách či novinkách už bude rozhodovat nové vedení okresního fotbalového svazu.

Hodláte znovu kandidovat?

Když jsem na sklonku podzimu v duchu bilancoval své čtyřleté účinkování ve funkci předsedy OFS Nový Jičín, musel jsem si položit řadu otázek. Vždy je dobré se dívat na problém ze dvou stran. Ta jedna říká, abych toho nechal, získám víc času pro sebe a pro rodinu, nebudu se zbytečně nervovat a budu mít klid. Na fotbal si zajdu dle chuti a výběru. Ta druhá zase tvrdí, že bez fotbalu přece nemůžu být, a že mi bude chybět.

Kterou stranou jste se tedy nakonec vydal?

K mému rozhodnutí pokračovat mně především vedly mé pravidelné návštěvy na zápasech v okrese. Jezdím každý víkend na nějaký ten fotbal, nevynechám ani třetí a čtvrtou třídu nebo zápasy mládeže. Dokonce se vnutím i pískat, když náhodou nepřijde delegovaný rozhodčí. Tam se vždy potkám s funkcionáři nebo trenéry a pochopitelně spolu mluvíme i o budoucnosti fotbalu v okrese. O tom, že od února roku 2017 bude nové vedení fotbalu v okrese. A z těchto debat jsem cítil buď nevyřčenou, nebo zcela jasně řečenou podporu v tom, abych pokračoval dál. A též vím, že mně podporuje předseda MSKFS pan Karel Kula. Člověk, kterého si velice vážím. To jsou zásadní věci, které mně vedou k tomu, abych znovu kandidoval. Myslím, že od rozdělané práce se nemá odcházet, to je i moje motto. Je co zlepšovat. Především si zamést před vlastním prahem. Nemohu být zatím konkrétní, ale pokud se mně povede obhájit post předsedy OFS Nový Jičín, pokud budu mít tým lidí ve výkonném výboru, kteří budou mít stejný cíl a kteří potáhnou za jeden provaz, což se dnes neděje, pak se můžeme dočkat zcela zásadních změn.

Autor: Dalibor Tobola

29.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 19 850 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol učitel/ka 1. stupně ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:18.7.2018. Místo výkonu práce Heřmanice u Oder. Ředitel malotřídní ZŠ Heřmanice u Oder vypisuje výběrové řízení na pozici třídní učitel/ka 1. stupně. Nástup od 27. 8. 2018. Pracovní úvazek 100%. Odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost na 1. stupni (+ znalost hry na hudební nástroj podmínkou). Životopisy a motivační dopisy zasílejte, prosím, výhradně emailem na adresu: skola@hermaniceuoder.cz. Pracoviště: Základní škola heřmanice u oder okres nový jičín, příspěvková organizace, 742 35 Odry. Informace: Kamil Moravec, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 600 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Montážní dělníci výrobků z kovů, číslo VM 13 711 380 778. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16600 kč. Volných pracovních míst: 44. Poznámka: z:15.12.2017 a: 26.6.2018, místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu, , Místo výkonu práce (adresa):Průmyslový park 302, Kopřivnice / 1.máje 2636, Rožnov pod Radhoštěm, Dobrá manuální zručnost, práce zaměřená na drobnou motoriku, práce ve stoje, směny 8 hodin a 12 hodin v nepřetržitém pracovním provozu!!!, , Vaše úkoly: Montáž dle pracovních postupů, Kontrola hotových výrobků, Balení hotových výrobků a podskupin dle platného balícího předpisu, Hlášení všech neshod, které znemožňují montáž, popř.funkci hotového výrobku. , Váš profil: Schopnost pracovat v týmu, Vědomí spolehlivosti a serioznosti ve vztahu k zákazníkovi, Flexibilita, Snaha učit se novým postupům. , Nabízíme: práci v moderním pracovním prostředí, možnost profesního růstu, vstupní zaškolení dotované stravování ve vlastních prostorech, 5 týdnů dovolené, širokou škálu zaměstnaneckých benefitů (např. příspěvek na penzijní připojištění, podpora volnočasových a sportovních aktivit…), Inf: osobně pátek na 10h do:, Náborového centra pro společnost Brose, Štefánikova 244, 3.p.. Pracoviště: Brose cz spol. s r.o., Průmyslový park, č.p. 302, 742 21 Kopřivnice. Informace: Kateřina Schenkerová, +420 724 809 832.

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů Montážní dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: z: 29.6.2018, a: 18.7.2018 souhlasem se zaměstnaneckými kartami, Montáž jednotlivých komponent jízdních kol. Dobrá manuální zručnost, schopnost týmové práce, práce ve stoje, práce s pneumatickými utahováky., Jednosměnný provoz, směny 8 hod. v čase 5:45 - 14:15., Stravenky 80 Kč, týden dovolené navíc, sleva na jízdní kola, bonusy, firemní akce., , Inf.: Zájemci se hlaste na email bikefun@teamio.eu, u Bc. Kahánkové na tel.591 003 626, osobně po-pá od 8:00-13:00.. Pracoviště: Bike fun international s.r.o., Areál Tatry, č.p. 1445, 742 21 Kopřivnice. Informace: Eva Kahánková, +420 591 003 626.

Výroba - Výroba Montážní dělník 21 750 Kč

Montéři kovových konstrukcí Montéři kovových konstrukcí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21750 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Z:18.7.2018. Místo výkonu práce Velké Albrechtice., Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Fyzicky náročná práce. Zaměstnanecké výhody: Možnost ubytování, dovolená navíc, stravenky., Osobní kontakt po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Perso - mb s.r.o. - pracoviště velké albrechtice, 742 91 Velké Albrechtice. Informace: Zdeněk Štika, +420 736 480 049.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Divize 2016/2017: Klatovy (červené dresy) - Aritma Praha 0:1

Blíží se start divizních soutěží. Diváky tradičně potěší i dopolední zápasy

Fotbalový trenér Radim Truksa.

Radim Truksa: Loňská sezona se nesmí opakovat

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONU
včera 16:36

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

včera 14:50

Snad jsem přispěl k současné úrovni, říká končící legenda MFK Vyškov Hodinář

/ROZHOVOR/ V utkání z posledního jarního kola Moravskoslezské ligy s Petřkovicemi vyběhl na trávník v 87. minutě a s krátkým nastavením hry to byly jeho poslední chvíle v dresu Vyškova, který oblékal dlouhých dvanáct let. „Bylo to krásné období, ale teď se chci věnovat svým koníčkům a profesním záměrům, včetně studia,“ říká David Hodinář, dlouholetá opora MFK Vyškov a v posledních dvou sezonách asistent trenéra Trousila.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
včera 16:32

Cíl Viktorie? Obhájit titul a neztratit se v Lize mistrů

Když hrajete pravidelně evropské poháry, ve sbírce máte máte pět domácích titulů a navíc jste úřadující šampioni, tak i pro novu sezonu musíte mít ty nejvyšší cíle.

včera 14:29

Brankář Vaclík po přestupu do Sevilly: Škoda, že s Ronaldem jsme se minuli

/ROZHOVOR/ Loni se brankář Tomáš Vaclík přestupu do Benfiky Lisabon nedočkal, letos mu však přesun na Pyrenejský poloostrov vyšel. Zamířil do španělské Sevilly.

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

Juniorka? Mehanović normálně trénuje s týmem, říká Grygera

Dvaadvacet hráčů do pole a tři brankáři. Tolik fotbalistů momentálně čítá kádr Fastavu. Ševci po loňském průvanu letos v létě spíše konsolidovali kabinu.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. 1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
2. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
3. SFC Opava 0 0 0 0 0:0 0
4. SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
5. SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
6. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
7. FS Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
8. AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
9. FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
10. FC Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0
11. FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT