Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbal přichází s revolučním projektem. Uspěje?

/ROZHOVOR/ „Zpočátku jsem byl skeptický, ale s postupem času, a zejména s postupným vnikáním do problematiky a seznamováním se se všemi aspekty této „Fotbalové (R)evoluce", musím přiznat, že jsem projektem nadšený," říká předseda OFS Nový Jičín Antonín Patka

7.4.2015
SDÍLEJ:

Antonín PatkaFoto: Deník/Dalibor Tobola

Klasický papírový zápis o utkání? Minulost. Od sezony 2015/2016 bude všechno zpracováváno elektronicky. Fotbalová asociace zavádí revoluční projekt a všechny kluby přejdou od 1. července na elektronickou administrativu. „Jedná se o jeden z nejzásadnějších projektů od vzniku asociace. Čeká nás hodně práce," řekl generální sekretář asociace Rudolf Řepka, který je hlavním garantem projektu. Veškerá administrativa na úrovni všech soutěží přejde do elektronické podoby. Všechny úkony tak mají být rychlejší a klubům má projekt ušetřit náklady. Projekt má tři okruhy. První se týká elektronických zápisů, jež nahradí klasické papírové. Druhý okruh je online registrace hráčů. Odpadne cestování kvůli přestupům a hostování. Odpadne i nutnost registračních průkazů. Všichni členové budou zaregistrovaní v databázi svazu. Poslední bod projektu představuje sběrná faktura, která přijde do klubů jednou měsíčně a v níž svaz vyčíslí každému oddílu náklady na rozhodčí a ostatní administrativní úkony. Jediné, co funkcionáři potřebují, je počítač s připojením na internet. Deník požádal předsedu OFS Nový Jičín Antonína Patku o zodpovězení několika otázek.

Co tedy oddíly čeká v rámci projektu Fotbalová revoluce?

FOTBALOVÁ (R)EVOLUCE… NOVÁ CESTA K VÍTĚZSTVÍ, jak se tento projekt přesně nazývá, byl Výkonným výborem FAČR schválen 8. prosince 2014. Cílem je zjednodušení všech činností, které souvisejí s organizováním fotbalových soutěží na všech úrovních, od 1. ligy až po IV. třídu. Fakticky se bude jednat o kompletní elektronizaci fotbalových agend. Pokusím se jednotlivé úrovně stručně charakterizovat, i když vím, že pro drtivou většinu oddílů v našem okrese to nebude žádná novinka.

Povídejte…

Od 1. července se budou všechny zápisy vyplňovat elektronicky. K tomu je nutné mít internetové připojení s prohlížečem Google Chrome a výpočetní techniku. Zápis za klub bude v systému připravovat administrátor klubu s právem „zápis o utkání". Všechny známé údaje budou předvyplněny automaticky. Administrátor klubu kdykoliv, klidně i týden před zápasem, pouze doplní sestavu a nutné položky, provede kontrolu správnosti a uloží zápis. Tyto své údaje pak může upravovat až do času začátku utkání. Další úpravy zápisu může provádět pouze rozhodčí delegovaný k utkání, a to i na základě požadavků či změn ze strany obou klubů. V případě, že se na utkání nedostaví delegovaný rozhodčí, nese plnou odpovědnost za kompletní vyplnění zápisu domácí klub. Ten prostřednictvím svého administrátora s právem „zápis o utkání" převezme vyplnění zápisu o utkání v režimu „rozhodčí laik". Zápis musí být v každém případě kompletně uzavřen nejpozději do 12. hodiny následujícího dne po odehraném utkání.

Co dalšího je třeba zdůraznit?

Elektronický zápis o utkání potvrzují, neprodleně po vyplnění základní části zápisu rozhodčím, kapitáni obou týmů, v případě mládeže vedoucí družstva. Rozhodčí vyplní v průběhu zápasu a po zápase všechny náležitosti základní části zápisu (výsledek, střelce branek, střídání, tresty atd.), uvede případné odůvodnění trestů či jiných okolností a vyzve kapitány, aby provedli formální kontrolu správnosti uvedených údajů. Tito následně potvrdí zápis a správnost údajů zapsáním kódu, koncovky svého rodného čísla, ke své osobě. Systém prověří, zda se skutečně jedná o uvedené osoby a základní část zápisu uzavře. Následně má rozhodčí povinnost provést případné doplnění komentářů k zápasu pro řídící orgány soutěže a zápis definitivně uzavřít, a to nejpozději do 12. hodiny následujícího dne po odehraném zápasu. Od 12. hodiny následujícího dne po odehraném zápasu začíná časová lhůta 24 hodin pro podání případného protestu ze strany zúčastněných klubů. Tento protest podává klub opět v prostředí Informačního systému FAČR prostřednictvím pověřeného klubového administrátora.

Kde budou zápisy o utkání k dispozici?

Zápis o utkání je pro zúčastněné kluby kompletně dostupný na is.fotbal.cz včetně závěrečného komentáře rozhodčího. Každý klub by měl po kompletním uzavření zápisu rozhodčím provést kontrolu a ve stanoveném termínu (do 12. hodiny následujícího dne po odehraném utkání) má možnost do 24 hodin podat protest k řídícímu orgánu soutěže. V případě, že zradí technické vybavení nebo internet, je klub povinen provést zápis současnou formou a postupovat dle platných předpisů FAČR. Následně má rozhodčí či domácí klub (v případě, že není delegován rozhodčí) povinnost přepsat zápis do elektronické podoby. Velmi důležité je sledovat na www.fotbal.cz v sekci Fotbalová revoluce všechny novinky, které se průběžně objevují. Od února je v provozu testovací verze systému, kde je možné si registrace vyzkoušet v praxi. Další testovací verze, jako je zápis o utkání a sběrná faktura, by měly být spuštěny v nejbližší době.

Jaký názor máte na tento projekt vy?

Kluby v okrese s ním byly seznámeny v únoru na Valné hromadě OFS Nový Jičín a od té doby vědí, co je čeká, a mohou se na přelomové datum připravit. Když jsem se o projektu dozvěděl na setkání předsedů OFS a KFS 9. ledna letošního roku v Praze, byl jsem zpočátku velice skeptický a nedůvěřivý, jako ke všemu novému. S postupem času, a zejména s postupným vnikáním do problematiky a seznamováním se se všemi aspekty této „fotbalové revoluce", musím přiznat, že jsem projektem nadšený. Budete mít rychleji napsaný zápis o utkání, výsledkový servis bude zajištěn ihned po utkání na webu, odpadne vyplácení rozhodčích hned po zápase, nebudete muset chodit se složenkami za přestupy či hostování na poštu, zcela zmizí dlouhé fronty u registrací, a navíc tam nebudete muset jezdit a ztrácet čas. Finance vám budou chodit na účet, vy budete platit z účtu, takže je zde i náznak jisté průhlednosti hospodaření klubů. Samozřejmě, že nejvíce práce musí odvést jednotlivé kluby, ale věřím, a podle toho, jaké mám informace, vím, že spolupracují s OFS Nový Jičín se zaváděním tohoto projektu do praxe. Asi největším problémem bylo sehnat ty správné lidi, kteří by se do projektu zapojili. To víte, že jsme si vyslechli své… Ale bude-li projekt fungovat tak, jak se uvažuje a jak jsou nastaveny parametry, bude pro náš fotbal obrovským přínosem.

Kdo z OFS bude mít celou věc na starosti? Kdy se budou moci zástupci oddílů s celým projektem blíže seznámit, případně kdy už se tak stalo?

Celý projekt řídí implementační tým, v čele s generálním sekretářem FAČR Mgr. Rudolfem Řepkou. Pro Čechy a Moravu jsou určeni dva národní vedoucí, přičemž tím pro Moravu je Ing. Vladimír Janoško, sekretář MS KFS v Ostravě. Tito národní Darwinové (administrátoři projektu) pak řídí a spolupracují nejen s krajskými, ale i s okresními Darwiny. Naším okresním koordinátorem-Darwinem je sekretářka OFS paní Zdenka Kvitová, která je ve spojení s kluby a řeší vzniklé problémy. Ale pokud se klub obrátí třeba i na mě, jsem schopen s ním daný problém prodiskutovat a určitě ho vyřešíme. Momentálně se v oddílech provádí focení hráčů do databáze, tam je termín do konce května letošního roku. Pokud je mi známo, všechny kluby již mají své administrátory a všechny kluby již mají své účty.

Všechno to bude něco stát. Jak pomůže svaz malým klubům, které obracejí v dlaních každou korunu?

Finance jsou dnes alfou a omegou sportu, to je jasné, zejména na okresní úrovni. V souvislosti se spuštěním projektu Fotbalová revoluce schválil VV FAČR dotaci 10 tisíc korun pro každý klub, který přihlásí do krajských či okresních soutěží ročníku 2015/2016 alespoň jedno družstvo. Dále kluby dostávají zvýhodněné nabídky na pořízení internetového připojení a hardwaru.

Jaká je vůbec odezva zástupců klubů?

Když jsem sledoval reakce zástupců klubů na valné hromadě, bylo to docela zajímavé. Většina z nich pochopitelně již nějaké informace měla a po prvních nesmělých dotazech se rozpoutala docela živá diskuse s konkrétními dotazy na konkrétní problémy. Vzhledem k tomu, že byl přítomen i národní koordinátor projektu Ing. Janoško, mohl reagovat i na dotazy, se kterými jsme se na okrese zatím nesetkali. Pochopitelně jsme také byli zahrnuti kritikou, co si to zase vymýšlíme, ale na druhé straně byly na valné hromadě i kluby, které měly nastudovanou velice podrobně celou problematiku.

Když odbočíme od chystané (R)evoluce. Co se OFS v poslední době povedlo a co naopak nepovedlo?

Já osobně mám velice dobrý pocit z toho, jak se OFS Nový Jičín postavil k práci s mládeží. Po prvotních nezdarech, kdy jsme se třeba přihlásili na turnaj a pak jsme tam zapomněli přijet, jsme si sedli a řekli jsme si, co od sebe očekáváme. To bylo ostatně i mým hlavním cílem, když jsem nastupoval do funkce zlepšit práci s mládeží. Dnes máme v komisi mládeže lidi, kteří jsou ve svém oboru velice schopní, a je to vidět i na výsledcích. Jako příklad bych uvedl výběr kluků do 12 let, který vyhrál poslední dva meziokresní turnaje v kraji. S mládeží souvisí i projekt, se kterým přišli chlapi z Ženklavy, a tím jsou turnaje pro méně početná mužstva dorostu. Ne všichni totiž dovedou poskládat 11 hráčů pro velký fotbal, a tak se pod řízením STK rozjel tento projekt, do kterého jsou zapojena 3 mužstva a hrají spolu turnajově. Oblast, na které je třeba dále pečlivě pracovat, je komunikace s jednotlivými kluby, a tady je stále co zlepšovat.

Co důležitého byste ještě vypíchl z nedávné Valné hromady OFS NJ?

Jejím nosným tématem byla právě Fotbalová (R)evoluce. Zazněla samozřejmě zpráva o činnosti OFS Nový Jičín za období 2013-2014, byla schválena zpráva o hospodaření za uvedené roky a rozpočet na rok 2015. Všechny materiály jsou přístupné na webových stránkách OFS Nový Jičín.

Jak zatím hodnotíte novinku v mužských soutěžích v podobě pokutových kopů po nerozhodném výsledku?

Jsme jedni z mála v kraji, ne-li jediní, kteří v okresech našeho kraje toto zpestření mají. Odhlasovaly si to samy kluby a myslím, i z toho, co jsem viděl, že většina diváků to přivítala. Sám jsem byl přítomen několika utkáním s nerozhodným výsledkem a zaslechl jsem, co si diváci povídali. Bylo to docela výstižné a vtipné glosování.

OFS Frýdek-Místek v mládežnických soutěžích zavedl možnost sloučení dvou klubů do jednoho týmu. Je to možné také v OFS Nový Jičín?

Ano, je to možné.

Autor: Dalibor Tobola

7.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Vizualizace.
4

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení