Vůle se nakonec vyplatila, když mužstvo Fotbalu Studénka během loňské sezony jasně dominovalo IV. třídě. Z 22. zápasů uhráli 50 bodů a skóre 76:16 za 16 výher, 2 remízy a 4 porážky.

O rozhovor jsme tedy požádali předsedu Fotbalu Studénka Libora Slavíka, který nám přiblížil současný stav a další cíle klubu.

Fotbalový klub ve Studénce je znám spíš pod názvem TJ. Jak došlo ke změně?

Náš klub Fotbal Studénka je právoplatným nástupnickým oddílem TJ Vagónky Studénka a vznikl v polovině roku 2010. To, o co se snažila spousta fotbalových funkcionářů ve Studénce od roku 1990, se nám podařilo až o dvacet let později. Neznamenalo to ovšem, že by klub musel začínat od nejnižších soutěží. To platilo pouze pro muže, protože jsme ještě jako výbor oddílu kopané TJ Vagónka Studénka odhlásili na jaře 2010 muže z III. třídy. Důvodem byl především špatný přístup většiny hráčů k trenérovi, tréninkům a fotbalu obecně. Léčba šokem zabrala na výbornou a na začátku letní přípravy se nám hlásila spousta hráčů, kteří měli chuť za Studénku hrát. A jak ukázal vývoj, pomohlo nám to.

Čemu přisuzujete fakt, že desetitisícové město, kterým Studénka je, se dostalo až do nejnižších pater kopané?

Těch důvodů je několik. V první fázi to jsou samozřejmě peníze. Zanikla největší firma ve městě, Vagónka, a ostatní firmy ze Studénky či okolí nechtěly fotbal podporovat, jelikož nebyl samostatný. To je bohužel další důvod, proč fotbal ve Studénce postupně ztrácel svou slávu. Žádný ze sponzorů neměl jistotu, že peníze skutečně poputují na fotbal, který je pouze součástí nepříliš průhledného celku. Navíc velký a krásný fotbalový areál bohužel není ze strany vlastníka modernizován, což odrazuje spoustu kvalitních hráčů či trenérů, aby se fotbalu ve Studénce věnovali. Bez dostatečného tréninkového zázemí nelze fotbal dlouhodobě dělat na kvalitní úrovni. Nyní se snažíme přesvědčovat sponzory, město či TJ, že fotbal ve Studénce vede skupina aktivních a kreativních lidí, která jej chce opět posunout mnohem výš. Věřím, že si někteří lidé uvědomí, že pokud má mít fotbal ve Studénce budoucnost, nesmí nám neustále házet klacky pod nohy.

Ze zápasů v minulé sezoně bylo patrné, že klub hodně sází na mladší hráče, které doplňuje několik zkušených. Bude sestava z minulé sezony základem týmu pro další sezony, nebo cítíte potřebu kádr doplnit?

Věkový průměr kostry týmu byl v uplynulé sezóně zhruba 26 let, což je nepochybně velká perspektiva do budoucnosti. O složení týmu samozřejmě rozhoduje trenér, který si před svým příchodem vytipoval pět, šest hráčů, které by chtěl v týmu jednoznačně udržet. Základem jeho příchodu byl příslib vytipovaných hráčů, že chtějí ve Studénce i pod novým trenérem pokračovat, a věříme, že budou společně i nadále tvořit velmi kompaktní tým. Co se týče posil, tak v tuto chvíli řešíme především pozici brankáře, ostatní vyplyne až z průběhu letní přípravy a přístupu jednotlivých hráčů.

Co si slibujete od výměny trenéra a vůbec od změn na postech hlavního i mládežnických týmů?

Není novinkou, že k mužům nastupuje trenér Daniel Kula. Jeho příchodem se nepochybně zkvalitní tréninkový proces, jelikož bez tréninku není možné dlouhodobě podávat v zápasech kvalitní výkony. Věříme, že si to naši hráči uvědomí a posuneme fotbal výkonnostně opět o něco výš. Co se týče změn v dalších týmech, tak ty byly většinou vynuceny odchodem stávajících trenérů. Hodně očekáváme od našich přípravek, které nyní přejdou na intenzivnější formu přípravy, a větší počet trenérů se bude moci lépe podílet na jejich výkonnostním růstu.

Co mělo mužstvo naplánováno přes letní pauzu?

Velmi dobrou představu o týmu má určitě nový trenér, který zvolí takovou formu přípravy, aby byl tým na novou sezónu dokonale připraven. Trénovat jsme začali v polovině července, ale vzhledem k absenci kvalitních tréninkových ploch ve Studénce musíme volit přípravu mimo město.

Chcete i nadále pokračovat v cestě na vyšší mety, nebo půjdete do další sezony spíše s cílem osahat si soutěž a podle vývoje se uvidí…?

Vše má svůj řád. Nejsme „rychlokvašky“, tzn. nemusíme nutně postupovat každý rok. Určitě bychom velmi rádi dostali fotbal ve Studénce do vyšších soutěží, ale ještě je před námi spousta práce a cíl bude možné stanovit až podle vývoje letní přípravy. Důležité bude vytvořit ve Studénce takové podmínky, aby byla pro hráče motivace hrát za náš klub a abychom postupně dokázali navázat na úspěchy z let bohužel již hodně minulých. Také bychom rádi kvalitním fotbalem přilákali do hlediště podstatně více fanoušků.

Historicky první sezonu mají za sebou také ženy. Jak se jim vedlo a co čekáte od další sezony?

Naše holky nám dělají radost. V průběhu první soutěžní sezony se zápas od zápasu zlepšovaly, v posledním jarním zápase dokázaly poprvé naplno bodovat a nakonec se i vyhouply z posledního místa tabulky. Jsme přesvědčeni, že pokud budou holky i nadále tvrdě trénovat, mohou v příští sezóně bodovat podstatně častěji.