Hrají fotbal pro potěšení, jak se říká „na žízeň". Nemají kam sestoupit, neboť hrají nejnižší fotbalovou soutěž. Ale přesto jsou vítězi a velkými. Fotbalisté TJ Sokol Nový Jičín Bludovice jako první sportovní klub pomáhá sociálně slabším rodinám v rámci projektu Obědvej ve škole. Ten v Novém Jičíně odstartoval letos na začátku roku a už prvním dětem zajistil stravování ve školní jídelně na celý rok.

„Určitě je to dobrá věc," ví Daniel Gabryš, trenér bludovického fotbalového oddílu, který má doposud jen jeden tým mužů. Do soutěží v kopané se totiž klub vrátil po několikaleté odmlce, ale jak je vidět, nemyslí jen na to, jak porážet své soupeře na zeleném pažitu. „My také chodíme po sponzorech, také po nich žádáme peníze nebo chceme, aby nás nějak podpořili, tak my na druhou stranu nechceme jen brát, ale chceme i dát," vysvětluje trenér jeden z důvodů iniciativy.

„Proto jsme se rozhodli, že peníze ze vstupného a peníze, které se podařilo vydělat v baru během zápasů, věnujeme na školní obědy a chceme v tom i nadále pokračovat. Domluvili jsme se už na další spolupráci. Také jsme vybrali peníze v družstvu mezi sebou," pokračuje Daniel Gabryš.

PŘIDAJÍ SE DALŠÍ KLUBY?

Nikdo z týmu neví, který žák přesně finanční podporu dostane, stejně jako to neví iniciátoři projektu Obědvej ve škole. A není to vůbec podstatné. Důležité pro ně je, že v dobré víře vybrané peníze putují správným směrem mezi jejich spoluobčany.

„My jsme moc rádi, že se kluci z vlastní iniciativy rozhodli projekt podpořit a velice si toho vážíme. Dneska pět tisíc korun pro sponzory není až tak velká částka, ale i tak se velice těžko shání a tady se kluci sami od sebe rozhodli, že pomohou," těší spoluautora projektu Zdeňka Valouška, jenž jedním dechem dodává: „Školy chceme dále oslovovat a zejména chceme získat více peněz pro více dětí. Myšlenka, s jakou přišli tady kluci z bludovického fotbalu, se mi velice líbí a třeba osloví i další, nejen sportovní, kluby."

Cena školních obědů na jeden měsíc se pohybuje kolem částky 500 korun, ale ne všichni rodiče si tento výdaj mohou dovolit. A právě dětem z těchto rodin se snaží pomáhat novojičínský projekt Obědvej ve škole. Jeho iniciátoři, Zdeňek Valoušek a Jaromír Kvita, spolupracují se základním školami a z analýzy, kterou před pár měsíci provedli, zjistili, že takových školáků jsou jen v Novém Jičíně desítky.

„Od nového roku, od kdy projekt běží, jsme zajistili obědy už pro šest dětí a náš plán je nyní podpořit deset školáků," plánuje Jaromír Kvita s tím, že pomoc je poskytována přímo prostřednictvím základních škol na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem. „Chceme pomoci těmto dětem usednout společně se spolužáky k jídelnímu stolu ve školních jídelnách na území města Nového Jičína a nejbližšího okolí," dodal na závěr.