„Hledali jsme příčinu tohoto neúspěchu a zatím nemůže jednoznačně říci, co za tím stojí,“ prozradil asistent trenéra TJ Klimkovice Lukáš Lyčka, kterého jsme požádali o krátký rozhovor.

Před sezonou jste měli v kolonce příchody/odchody spoustu jmen. Co to znamenalo?

Je otázkou, kolik hráčů již u nás bylo a došlo jen k prodloužení hostování. A co to tedy znamená? U nás trénuje kvalitní trenér, Lojza Grussmann, a hráči sami přicházejí a mají zájem hrát a trénovat u nás. Každý přestupní termín, i nyní tomu tak bude, je vždy celkem rušný. Pak je otázkou, jak se domluvíme s jejich mateřskými kluby, což není vždy jednoduché. Například jsme získali dva kluky z Hlučína, což byla dobrá zpráva. Hráli dorosteneckou ligu a měli zájem jít hrát k nám, jak se říká, za párek a pivo, a ne někam za penězi.

Předsezonní cíl zněl: předvádět dobrý fotbal pro skvělé domácí fanoušky a být v popředí. V kuloáru se dokonce šuškalo o postupu, ale to bylo i u jiných celků…

Myslím, že se to v sezoně potvrdilo. Postavení na čele tabulky je doslova o jednom vyhraném či prohraném zápase. Dokonce i týmy kolem šestého místa mohou stále pomýšlet na postup. Před sezonou vyhlašovali cestu za postupem kluby jako Velká Polom, Kozmice či Markvartovice. My jsme říkali ano, nebudeme se tomu bránit, ale do světa jsme postupové ambice nijak nešířili.

Malý bodový rozdíl u prvních šesti týmů slibuje, že sezona bude atraktivní až do konce.

Určitě ano. Jsme sice nyní pátí, ale s tímto místem se po jaře určitě nespokojíme. Chceme být co nejvýše. Postup není nejdůležitější, ale určitě to zkusíme. I loni bylo druhé místo postupové, a to nám nakonec uteklo o jediný bod.

Letos máte obrovské výkyvy co se týče hry doma a venku.

Je pravdou, že se nám venku příliš nedaří. Tento stav jsme podrobně rozebírali, a těch důvodů může být více. Jedním z nich ale je, že jsme moc „hodní“ a neumíme pořádně přitvrdit v obraně, což soupeř pozná a potrestá nás. Sice jsme vyhráli soutěž slušnosti za nejméně obdržených karet, ale vítězství v této soutěži bych raději vyměnil za alespoň 6 bodů navíc.

Co se týká soupeřů, pro diváky je určitě škoda, že už nemohou sledovat derby s velkým D…

Hlavní derby bylo s Polankou, se kterou to bylo vždy dost vyhecované, protože mezi sebou máme velkou rivalitu. Polanka ale postoupila a ke vší smůle sestoupila Vřesina, která mohla nahradit prim derby. Podle mého názoru je to velká škoda, že právě Vřesina sestoupila, navíc s takovým areálem a možnostmi. Určitě to bylo velké překvapení. Ale jak pozoruji výsledky městského přeboru, tak si myslím, že příští rok bude zpět.

Vraťme se k podzimu. Jak jej tedy hodnotíte?

Asi takto. Pokud bychom měli o šest bodů více, tak bychom jej hodnotili jako úspěšný a byli bychom velmi spokojení. Takto, vzhledem k předvedené hře a ke kvalitám kádru, nám ke spokojenosti chybí těch šest bodů. Nejsme úplně zklamaní, ale ani úplně spokojení.

Většina týmů již má pauzu a od ledna začínají se zimní přípravou. Jak to bude u vás?

My stále pokračujeme v udržovací fázi, a takto to budeme praktikovat i přes svátky, kdy se budeme minimálně jednou týdně scházet. V tomto případě půjde o různé hokejové zápasy či utkání v hale. Zimní přípravu začneme 15. ledna. Absolvujeme zimní turnaj v Bílovci na umělé trávě a, stejně jako loni, máme naplánované soustředění, které bude spíše herního rázu.

Pak nastane jarní část. Jaký bude tedy cíl?

Nyní jsme pátí a nejsme úplně spokojení. Nebudu říkat, že chceme být první, ale půjdeme zápas od zápasu. Sázíme na náš útok, protože na tom stavíme naši hru. To dokazujeme třeba i v sestavě, kdy většinou hrajeme na tři útočníky. Uvidíme, kam nás to vynese. Do postupu nás ale určitě nikdo netlačí.