Dotazy fanoušků, rodičů ale i závistivců směřovaly k vedení klubu s prosbou o vysvětlení. Na naše dotazy, týkající se těchto problémů, nám odpověděl místopředseda oddílu kopané Vladimír Strnadel.

Asi největší rozruch a nejmenší pochopení vyvolalo prohlášení starosty města o půjčce tělovýchovné jednotě…

Pan starosta Týle se v souvislosti s potřebou řešit financování jiného klubu hájil tím, že město poskytlo TJ 2,5 milionu na umělou trávu a podle jeho slov na tom nejvíce vydělali fotbalisté. Je škoda, že pan starosta nebyl trochu konkrétnější, protože řada lidí se oprávněně domnívá, že šlo o prostředky pro činnost oddílu. Je ale potřeba zdůraznit, že nešlo o prostředky na činnost oddílu, ale na investiční akci, která má obrovský význam pro řadu dalších generací novojičínské mládeže. A jen tak mimochodem, poslední splátka bude splacena v srpnu letošního roku.

Hodně dotazů směřovalo na ekonomickou stabilitu fotbalového klubu…

Ekonomická krize postihla v roce 2009 i náš oddíl, což se projevilo ve snížení sponzorských příspěvků na činnost o plných 46 procent. Začátkem tohoto roku jsme tudíž požádali TJ a město o pomoc na rok 2010 ve výši 300 tisíc. Jednání našich zástupců, pana Holuba a Hrachovce, s místostarostou města Lossmannem, který má mimo jiné na starosti sport, nevedlo k úspěšnému závěru. Zastupitelstvo sice rozhodlo, že z rozpočtu pro TJ se může požadovaná částka poskytnout, ale bylo to rozhodnutí bez navýšení grantu pro TJ, takže výsledek pro fotbal je naprosto nulový.

Jaká je tedy konkrétní pomoc města pro letošní rok?

Tato pomoc činí formou grantů na činnost mládeže 195 tisíc. Samozřejmě jsme za to rádi, ale jen pro upřesnění, tato částka představuje pouhou pětinu rozpočtu oddílu a kryje jen polovinu nákladů na dopravu. Zbývající část musí zajistit funkcionáři klubu, kteří organizují činnost 11 družstev, z toho 9 mládežnických, v nichž se pohybuje na 220 chlapců ve věku od 6 do 19 let. To, že jsme doposud nepřistoupili k jisté redukci družstev, je tak trochu malý zázrak.

Myslíte, že se to do budoucna zlepší?

Nezbývá než doufat, že se největší oddíl v rámci TJ, a města vůbec, při objektivním posouzení nákladů vynaložených ve městě na sportovní činnost dočká větší přízně těch, kteří o tom rozhodují. Vždyť patříme, s Baníkem, Opavou, Hlučínem, Karvinou a Frýdkem–Místkem, k největším mládežnickým základnám v kraji.

Jak vidíte budoucnost oddílu?

V roce 2012 oslavíme 90. výročí fotbalu v Novém Jičíně. Byli bychom rádi, kdyby se nám do té doby podařil postup A mužstva do divize. Dorost si postup do této soutěže vybojoval s předstihem již letos, žáci jsou v rozehraných soutěžích na předních pozicích, z toho například mladší žáci jsou suverénním vítězem kraje. Samozřejmě i družstva přípravek jsou na dobré úrovni. Proto chceme i nadále pokračovat v nastoleném trendu práce s mládeží a vlastními odchovanci. Věříme, že v tomto vytrvají trenéři, vedoucí a všichni ostatní, kteří společně odvádějí nezištně skvělou práci. Jejich přístupu si nesmírně vážíme.

Úspěchy ale sklízíte i na mezinárodním poli…

V roce 2007 jsme na turnaji Mozart Trophy v rakouském Salcburku, za účasti 80 družstev z celé Evropy, obsadili první příčku v mladší přípravce a sedmé se starší přípravkou. Rok nato jsme zase v maďarském Gyeru, v konkurenci 60 družstev, obsadili se starší přípravkou A první místo a s B týmem dvanácté. Ten samý rok to bylo ještě 7. místo mladších žáků na turnaji ve francouzském Epinalu. Letos v květnu to byl drážďanský Elbtal Cup, kde byli mladší žáci druzí a starší dvanáctí.