Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroslav Kubíček: Rozhodcovská branže není lehkou záležitostí

Trojanovice, Nový Jičín - Byl hlavním arbitrem ve 2. lize a v nejvyšší fotbalové soutěži u nás byl více než padesátkrát pomezním rozhodčím. Momentálně je také delegátem Synot ligy a před nedávnem byl technickým delegátem na derby Slavia - Sparta.

25.10.2014 3
SDÍLEJ:

Jaroslav KubíčekFoto: Deník/Vladimír Štěpán

Nepřehlédnutelná osobnost fotbalu na Valašsku, Jaroslav Kubíček, se v letošním roce přestěhovala do Trojanovic a nově je předsedou komise rozhodčích Okresního fotbalového svazu (OFS) Nový Jičín. O tom, že je postavou na svém místě, netřeba pochybovat. Dobře však ví, že ho čeká spousta práce.

„Pro mě je to výzva. Chtěl bych vychovat další rozhodčí, zavést nové věci a svěží vítr. Tato branže je určitě specifikum a je to hrozně těžké. V každém mužstvu je jedenáct hráčů, zato rozhodčí je na okresní úrovni někdy na všechno sám, a to je problém," přemítá nový předseda rozhodcovské komise na Novojičínsku.

Jak dlouho jste se rozhodoval, zdali vzít funkci předsedy komise rozhodčích OFS Nový Jičín?

Byla to výzva, a také pokračování v nějaké práci, protože jsem dělal dvanáct roků jako předseda komise rozhodčích krajského fotbalového svazu ve Zlíně. Tím, že jsem se v dubnu přestěhoval do Trojanovic, tak jsem změnil fotbalovou příslušnost a dostal jsem nabídku, jestli bych nechtěl plnit tuto funkci na Novojičínsku.

Dal jsem si asi dva nebo tři dny na rozmyšlenou, protože dělám ještě delegáta v první lize, což je dosti náročné hlavně o víkendu. Když jsem si to vyhodnotil, tak mi vyšlo, že bych to dělat mohl a snad bych do toho mohl vnést nějaký přínos.

Jaké jsou vaše představy a plány?

Na okrese je to dosti specifická práce, protože když si to srovnáme s hráči, tak kdo má ruky a nohy, hraje fotbal, i když třeba hraje špatně. Hráči začínají někde na okresu a postupně jdou do B třídy, A třídy. To je fotbalový vývoj. Tak je to i s rozhodčími.

Začít pískat na okresní úrovni je hrozně těžké, protože rozhodčí tam jsou většinou sami. Chodí tam diváci určité kvality, je tam spousta vulgarity, napadání, neznalost pravidel a ti kluci to mají obrovsky těžké. Čím vyšší třída, tím pak roste kvalita hráčů i funkcionářů, k dispozici už jsou tři rozhodčí, delegát, videa, nové metody a má to už nějakou úroveň. Je to zase o něčem jiném.

Jak tedy situaci pomoct?

Jelikož jsem taky začínal pískat v okrese a taky jsem si tím prošel, snažím se v této fázi každému pomoct. Když totiž nabereme dejme tomu deset nových mladých perspektivních rozhodčích, tak bez pomoci do dvou let minimálně padesát procent z nich skončí. A když budou někteří pokračovat a budou použiti pro vyšší soutěže, tak zůstanou třeba jenom jeden nebo dva.

Každý se dnes jde vybít na fotbal, protože tam je mu dovoleno nadávat, urážet, řešit své mindráky a všechno je to nepostižitelné. Máme prostě takové zákony. Vidím to i v lize, když jsem byl na utkání Baník - Sparta a Slavia - Sparta. Všechno je to pod policejní kontrolou a přesto to nikdo neuhlídá.

K hlavním problémům patří nedostatek sudích? Je to jedna z věcí, kterou byste rád změnil?

Samozřejmě. Připravujeme v zimě celodenní seminář. Jako ligový delegát, ale i jako pravidlový lektor pro Moravskoslezský kraj mám přístup k DVD, které pro rozhodčí vydává UEFA, a kde jsou různé situace se správným řešením rozebrány. Materiálů je tedy spousta.

Co říkáte na zbylé složení nové komise rozhodčích?

V komisi je dlouholetý ligový rozhodčí pan Vrána, který je vynikající a férový člověk, který také zažil rozhodování na nejvyšší úrovni. Přislíbil, že se bude podílet na výchově mladých rozhodčích. Dalším je dlouholetý obsazovák pan Michel.

Pro mě to bylo jednodušší, když jsem se dozvěděl, že to nedělá špatně. Byl jsem potěšen, že s námi chce spolupracovat. Ostatní členové jsou všechno mladí kluci. Radim Dresler píská MSFL, zbytek kluků působí v krajských soutěžích. Taky bych chtěl časem vychovat někoho na pozici funkcionářskou, protože funkcionařím už od roku 1993 (usměje se).

Jak vzpomínáte na nedávné derby Slavia - Sparta, jehož jste byl součástí?

Je to určitě čest. Nechci říkat, že to bylo za odměnu, protože to vybírá komise rozhodčích, ale možná jsem se osvědčil na utkání Baník - Sparta (usměje se), kdy tam došlo k těm násilnostem. Na derby Slavia - Sparta jsem byl jako technický delegát, takže jsem měl na starosti bezpečnost. Řeknu takovou perličku.

Povídejte.

Utkání začínalo v 18 hodin a běžně máme být na stadionech hodinu a půl před utkáním, aby se člověk zaklimatizoval. Pětadsedmdesát minut před utkáním je porada s vedoucími družstev a bezpečnostní porada. Tentokráte si přál velitel bezpečnostních opatření z Prahy, jestli bych nemohl přijet už ve 13 hodin.

Člověk prochází stadion, vstup nebo sleduje, jak pořadatelé pracují. Ženy musí kontrolovat žena, takže musí být přítomny také pořadatelky. To už člověk pozná vrcholový fotbal i z té drobné práce pořadatelů. Měli tam policejní psi na výbušniny, ale uteče to a najednou byly čtyři hodiny a začíná běžná práce, kterou máme jako fotbaloví delegáti.

Je jednou z vašich cest delegovat na utkání okresního přeboru tři rozhodčí, tak jak je tomu nyní ve víkendovém kole?

Ano, přesně tak. Stáhneme třeba rozhodčí ze čtvrtých tříd, ale okresní přebor by měl být jakousi výkladní skříní okresu. Pokud budeme mít rozhodčí, budeme mít zabezpečené i pískání ostatních soutěží. Preferoval jsem, aby na okresním přeboru byli tři rozhodčí. Je třeba nastavit takový systém, aby se mladí mohli učit od zkušených a získávat zkušenosti.

Chystáte na okresní úrovni také nějaké sledování rozhodčích?

Určitě. Hodně jezdím na kole, což poznali lidé v okolí Rožnovska nebo Valmezu. Vlastně v podstatě nepoznali, protože jsem přijel v cyklistickém oblečení na kole, dal jsem si kofolu a podíval se na rozhodčí. Když jsem viděl, že je to v pořádku, tak jsem jel do vedlejší vesnice na další fotbal.

Pokud bude čas, tak sledovačky na okrese určitě budou. Chodí i členové výkonného výboru, dokonce i předseda pan Patka říkal, že bude v této činnosti pokračovat a bude se dívat na rozhodčí, na to, jak se chovají diváci a jak pořadatelé plní své funkce, a pak k tomu podá i nějakou zprávu, abychom měli zpětnou vazbu a měli z čeho čerpat.

Všechno jako šestičlenná komise nepostihneme, ale chceme jednu věc, aby rozhodčí byli pod kontrolou. Jak se říká důvěřuj, ale prověřuj. A kontrola musí být i na tom nejnižším článku, bez toho to nejde.

Jaroslav KubíčekVe fotbalovém světě na Valašku je nepřehlédnutelnou postavou. Rodák ze Šumperska se časem dostal do Rožnova pod Radhoštěm, kde se usadil. Během své bohaté kariéry vystřídal všechny role od hráče, přes rozhodčího a funkcionáře až po delegáta.

Po skončení aktivní kariéry, v níž to dotáhl nejdále do krajského přeboru, který v hrál v dresu LP Šumperk, odpískal více než tisíc zápasů. Ve druhé lize odpískal 12 zápasů, na lajně byl pak čtyřicetkrát. V té době bylo zvykem, že hlavní rozhodčí z druhé ligy mávali první ligu. V té má za sebou více než padesát zápasů.

V dubnu letošního roku se přestěhoval do Trojanovic a od 7. října 2014 vykonává funkci předsedy komise rozhodčích OFS Nový Jičín.

Autor: Dalibor Tobola

25.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení