K vydařenému jaru vydatně přispívá i gólový forvard Radovan Lokša, jenž se na jaře trefil již jedenáctkrát. Vítkovický odchovanec je jinak učitelem Základní škole Klegova v Ostravě – Hrabivce, kde učí tělocvik a občanskou výchovu. „Skloubit se to dá. Vybral jsem si to sám, takže s tím musím nějak bojovat. Den je náročný, protože vstávám brzy a přijíždím domů pozdě, ale jsem spokojený. Jsem rád, že to funguje jak ve škole, tak ve fotbale, ale je to náročné," usmála se novojičínská opora.

O rozeného střelce, který dal v posledních třech divizních sezonách pokaždé přes 20 branek, bude v létě jistě zájem. „Teď se hlavně soustředím na Nový Jičín, ale vždy je příjemné, když přijde nějaká nabídka. Myslím si, že ještě nejsem úplně zase tak starý na to, abych to ještě nemohl zkusit výše, ale uvidíme," hovořil obávaný střelec, jenž před nedávnem oslavil 28. narozeniny.

Proti Pusté Polomi jste na jaře poprvé ztratili body. Co rozhodlo o tom, že jste neprodloužili vítěznou sérii?

Nehráli jsme to, co nás zdobilo v prvních pěti kolech, ve kterých jsme hráli dobře kombinačně a měli jsme dobrý pohyb. Proti Pusté Polomi nám to tolik nešlo a trošku jsme se trápili. Byli jsme hodně nepřesní, nedali jsme si pořádně přihrávku a hlavně nám scházel pohyb.

Přitom vstup do utkání vám znovu vyšel…

To je pravda, protože v prvních patnácti minutách to vypadalo, že zápas zase v pohodě zvládneme, ale po vstřeleném gólu jsme najednou přestali hrát. Nevím, čím to bylo. Pustá Polom zjistila, že nám to moc nejde a dostala se do hry. My už jsme to pak nedokázali dotáhnout do vítězného konce.

Zatím ale zažíváte znamenité jaro, které jste nastartovali pěti výhrami v řadě. Co stojí za vaší proměnou oproti nevydařenému podzimu?

Věděli jsme, že nás čeká boj o záchranu, takže jsme všechno směřovali ke startu jara. Měli jsme výbornou zimní přípravu, ve které nás trenér velmi dobře připravil, a taky jsme vhodně doplnili kádr dvěma hráči. Prvních pět kol jsme hráli opravdu fotbal, jaký už dlouho ne. Fotbal jsme uměli hrát i na podzim, ale teď jsme na tom lépe jak takticky, tak kondičně, na čemž jsme přes zimu hodně zapracovali.

Před utkáním s Pustou Polomí jste navíc dávali v průměru čtyři branky na zápas…

Tím, že hrajeme poměrně útočný fotbal a snažíme se napadat už rozehrávku soupeře, tak se dostáváme do hodně šancí. Je fakt, že si jich vytváříme hodně a potom to tak dobře dopadá, za což jsme rádi. Minulou půlsezonu jsme moc šancí neměli a strašně jsme se na góly nadřeli. Teď máme třeba sedm, osm šancí a dáme čtyři góly, což je super.

Zpětně škoda promarněného podzimu, protože v tabulce jste se nyní mohli pohybovat ještě výše. Co na to říkáte?

Podzim jsme si prostě zadrbali, protože patnáct bodů je strašně málo. Nyní máme za šest kol už šestnáct bodů. Je to velká škoda, protože jsme teď mohli pronásledovat čelo tabulky. Teď už se na postup dívat nemůžeme. Tam si to rozdá Valmez s Havířovem.

Jaké si dáváte cíle ve zbytku jarní části?

Cíle máme ty nejvyšší a to dotáhnout všechny zápasy do vítězného konce, ale vždycky to nejde, což jsme se přesvědčili proti Pusté Polomi, protože i takové zápasy přijdou. Ale ve zbytku jara se chceme prezentovat útočným fotbalem, který jsme hráli v prvních pět kol tak, ať to nás i diváky baví, a snažit se posbírat co nejvíce bodů. Čím lepší umístění, tím lépe pro nás.

A vaše osobní ambice?

Jsem rád, že mi to tam teď párkrát spadlo, ale velkou zásluhu má na tom tým, který mi šance vytváří a můžu tak dávat více gólů. Nikdy si nestanovuju počet, kolik bych jich chtěl dát. Prostě jich chci dát, co nejvíce to půjde.

V sobotu hrajete na hřišti beznadějně posledních Velkých Karlovic, kde se však hraje těžko. Jaký čekáte duel?

Vždycky je tam nepříjemné hrát. Je tam horká půda, diváci, a nedají nikomu nic zadarmo. Valaši se nikdy nevzdávají a nečeká nás tam nic jednoduchého. Vůbec se nedá dívat na to, že jsou momentálně poslední, a že to pro nás budou jasné tři body. Navíc je tam menší hřiště než u nás a bude to hodně o soubojích, ale doufám, že to zvládneme.

Jak vidíte postupové šance Opavy, kde jste v minulosti nahlédl i do druhé ligy?

Samozřejmě bych to Opavě přál, ale když se na to podívám reálně, tak už si to asi Olomouc a Baník nenechají vzít. Opavu pořád sleduju a jsem v kontaktu s Honzou Schaffartzikem. Fandím jim a byl jsem se na ně i podívat. Hrajou dobrý fotbal, což dokazujou i v poháru.

RADOVAN LOKŠADatum narození: 11. dubna 1989
Kluby v kariéře: Vítkovice, Frýdek-Místek, Poruba, Frenštát, Kravaře, Opava, Mikulovice, Nový Jičín.
Bilance v dresu Nového Jičína:
Sezona 2014/2015: 23 gólů
Sezona 2015/2016: 25 gólů
Aktuální sezona 2016/2017: 21 gólů po 22. kole