Družstvo žen mělo ve Štramberku za dobu své existence více trenérů, ale úplně prvním trenérem byl pan Ivo Socha, s nímž dal právě Ladislav Slanina mužstvo dohromady. V současné době vede tým Radek Petráš, který k týmu přišel v létě loňského roku. Družstvo Štramberka patří věkově k nejmladším týmům v soutěži. Základ tvoří děvčata ve věkovém rozmezí 15 18 let, doplněná několika staršími, a dokonce i mladšími děvčaty ze širokého okolí. „Nutně bychom však potřebovali další spoluhráčky na doplnění, a proto uvítáme ve svých řadách další dívky, které by se chtěly dívčí kopané věnovat ve štramberském oddílu," pověděl Ladislav Slanina. Vedle Štramberka reprezentují Novojičínsko v Moravskoslezské divizi žen ještě týmy Lubiny, Stachovic, Veřovic, Trojanovic-Bystrého a Studénky.

Jak vzpomínáte na začátky ženského fotbalu ve Štramberku? Věnoval jste se někdy předtím i mužskému fotbalu?

Ne, to ne. My jsme, spolu s panem Sochou, hráli na házeňáku v Kopřivnici malou kopanou a měli jsme neteře, které tam s námi chodily spolu s kamarádkami. Vesměs to byly holky okolo třinácti roků. Chodily si s námi zahrát a hodně se snažily, tak nám jich bylo potom líto. Udělali jsme nejprve jedno družstvo, potom jsme měli dvě družstva, pak tři a chtěli jsme začít hrát ligu malé kopané v Kopřivnici. Ale to se nepovedlo. Nakonec jsme šli žádat kopřivnický klub, jestli by nás vzali jako družstvo žen, ale řekli nám, že nás bohužel nemohou vzít, pokud nemáme sponzory, a to jsme neměli. A protože byla jedna hráčka ze Štramberka, a byla dcerou tehdejšího funkcionáře a předsedy, pana Matonohy, tak řekla, že se zeptá taťky. Taky to byla otázka peněž, ale nějak jsme se nakonec domluvili.

Začínali jste tedy na škvárovém hřišti…

Ano. Na kamenárce na škvárovém hřišti. Až potom jsme se postupně přestěhovali. Jednu sezonu jsme hráli i v Kopřivnici, kde jsme měli zapůjčené hřiště, když nebylo k dispozici škvárové a nové travnaté hřiště ještě nebylo vybudované. Tam jsme také udělali jako tým spoustu brigádnických hodin.

Ženský fotbal ze Štramberka na chvíli zmizel. Jak k tomu došlo?

V roce 2005 se děvčata nějak nepohodla s výborem a chtěla odejít. Roli v tom hrály finance a dopadlo to tak, že ženské družstvo odešlo. Já jsem s tím však nesouhlasil, a bylo mi slíbeno, že si do tří až pěti let můžeme udělat nový tým. Tenkrát jsme měli ještě žákyňky, které hrály ve smíšeném družstvu s klukama. Měli jsme několik holek, které do Lubiny, kde se tým stěhoval, jít nechtěly. Některá děvčata jsme tak pustili do Stachovic nebo do Studénky, kde chvíli hrály. Pak jsme prakticky vybudovali úplně nový mladý tým, který začal hrát znovu oficiální soutěž. První rok jsme byli úplně poslední, druhý rok předposlední, ve třetí sezoně už jsme byli šestí a měli jsme 38 bodů. Nedávno jsme porazili i náš bývalý klub, který hraje pod hlavičkou Spartaku Lubina, na jejich hřišti 5:1.

KOTOUČ ŠTRAMBERK na jaře letošního roku (chybí zraněné hráčky).

KOTOUČ ŠTRAMBERK na jaře letošního roku (chybí zraněné hráčky). Horní řada zleva: vedoucí družstva Eduard Staff, asistent vedoucího družstva Jiří Socha, Jana Kelnarová, Tereza Davidová, Aneta Šimíčková, Pavlína Kvasničková, Kateřina Milichová, trenéři Miroslav Feix a Radek Petráš, ved. ženské sekce Ladislav Slanina. Dolní řada zleva: trenér Pavel Kocián, Kateřina Nedomová, Michaela Davidová, Lucie Stupavská, Daniela Plachtová, Lucie Stolařová, Michaela Juráková, Romana Obodová. Brankářka Klára Kociánová. Foto: Archiv klubu

Jak dlouho tedy ženský tým ve Štramberku nepůsobil?

Nebyl v sezonách 2006/2007 a 2007/2008. Žákyně v té době nastupovaly jako B tým žáků.

Na které sezony za ta léta ve Štramberku vzpomínáte nejraději?

Samozřejmě nejraději vzpomínám na první sezonu, sezonu 94/95, kde si mužstvo vedlo výborně. Měli jsme tehdy vynikající tým a bylo to super. Strašně rád na to vzpomínám, stejně jako na loňskou sezonu, kdy ten tým začal ukazovat kvality, které jsem od něj očekával. A podařilo se nám to, že se naše hráčky dostaly do Baníku Ostrava. Vidím to jako velký přínos pro štramberský fotbal, protože teď se nám tam holky rozehrály k velmi dobrým výkonům.

Jak došlo k angažování vašich hráček Baníkem Ostrava?

Pozval jsem trenéra baníkovských juniorek, ať se k nám přijde podívat. Byly to tehdy ještě žákyňky. Přijel pan Štefek, který se na ně přišel podívat. Holky byly tehdy vytřepané, nicméně pak jely na trénink Baníku. Hrály tehdy v Hošťálkovicích, kde mužstvo hrálo své domácí zápasy. Tam se uvedly a už na tom tréninku říkal, že je vezmou do týmu. Vyřídily se potřebné náležitosti a za čtrnáct dní hrály své první utkání za Baník Ostrava. Nečekali jsme, že dostanou hodně prostoru, ale všechny nastoupily v základní sestavě.

Jak se jim v Baníku Ostrava vede nyní?

Působí v základní sestavě juniorek. Byl jsem se na ně několikrát podívat a hrají opravdu vynikající fotbal. Mají tam mladého ambiciózního a sebevědomého trenéra, který se je snaží učit hrát kombinační fotbal. O víkendu hrají baníkovské ženy, podle mě existenční, duel s Pardubicemi. Porážka by znamenala baráž s vítězem druhých lig. Tam je Olomouc a ještě také Bohemians Praha, což je takové béčko Sparty Praha.

LADISLAV SLANINA s Evou Rychtarovou ze Studénky, nyní hráčkou pražské Sparty a juniorskou reprezentantkou ČR.

LADISLAV SLANINA s Evou Rychtarovou ze Studénky, nyní hráčkou pražské Sparty a juniorskou reprezentantkou ČR. Foto: Archiv Ladislava Slaniny

Odešly tehdy společně?

Ano. Do juniorek Stupavská, Kelnarová, Kociánová a Tereza Davidová. Poté jsme tam pustili i dvě žačky, sestru Terezy, Míšu, která je jednou z nejlepších hráček, jaké jsme ve Štramberku měli, a Nedomovou. Všechno to jsou obrovské talenty.

Všechny tyto hráčky začínaly s fotbalem ve Štramberku?

Už jsou všechny hráčkami Štramberku, ale Kociánovou a Stupavskou jsme koupili z Frenštátu, kde hrály za chlapce. Už jsou asi tři roky hráčkami Štramberku, předtím tady působily na hostování. Obě Davidové i Nedomová začínaly s fotbalem ve Štramberku a Kelnarová hrávala kdysi v Hostašovicích, ale už je také naší hráčkou.

Jak prozatím hodnotíte letošní divizní sezonu?

Průběh sezony byl poznamenán tím, že přišel nový trenér. Zkusil se trošku nový herní systém, ale časem se přišlo na to, co bude fungovat. Chtěli jsme k mladým holkám najít mladého trenéra. Hodně pomohlo přesunutí Stupavské na hrot útoku, je to rozená střelkyně. V posledních třech zápasech dala čtrnáct branek. Poslední tři zápasy byly výborné, předtím jsme nehráli špatné zápasy, ale nedávali jsme branky. Momentálně máme velmi šikovný mladý tým. Jsou to děvčata, která dosáhnou ještě hodně věcí. Uvidíme, jak bude pokračovat spolupráce s Baníkem a další vývoj týmu. V družstvu máme i hráčku ročník 74, Pavlínu Kvasničkovou, která patří k nejlepším a fyzicky je na tom velmi dobře.

Kdy se u vás můžou hlásit nové zájemkyně o fotbal?

V současné době trénujeme do konce sezony v pondělí a ve středu. Měli bychom velký zájem o dívky, které by rády začaly s fotbalem. Máme hodně trenérů, kteří se hráčkám můžou věnovat. Potřebovali bychom podchytit nové hráčky okolo deseti, jedenácti let. Kontakty na trenéry najdou zájemkyně na www.zenystramberk.4fan.cz.

BRANKÁŘKA Klára Kociánová (vlevo) s Terezou Davidovou. Obě hráčky mají střídavý start v ostravském Baníku.

BRANKÁŘKA Klára Kociánová (vlevo) s Terezou Davidovou. Obě hráčky mají střídavý start v ostravském Baníku. Snímky: Archiv klubu

JANA KELNAROVÁ (VLEVO) A LUCIE STUPAVSKÁ v barvách Baníku Ostrava.

JANA KELNAROVÁ (VLEVO) A LUCIE STUPAVSKÁ v barvách Baníku Ostrava.

ŠTRAMBERSKÁ STOPA V BANÍKU OSTRAVA, VE KTERÉM MAJÍ HRÁČKY STŘÍDAVÝ START

Juniorky:

Lucie Stupavská (ročník 1997) útočník, Klára Kociánová (1996) brankář, Tereza Davidová (1997) obránce, Jana Kelnarová (1995) útočník.

Starší žákyně:

Michaela Davidová (1998) obránce, Kateřina Nedomová (1998) záložník.