„Já určitě spokojený nejsem a myslím si, že ani hráči ne. Očekával jsem více bodů. Ale zároveň musím říct, že po špatném bodovém začátku jsme se dostali z nejhoršího a na jaře bychom se neměli obávat sestupu. Dokázali jsme se dostat do klidnějších vod a věřím, že se na jaře ještě porveme o špici,“ hovořil mimo jiné rodák z Valašska, jenž má za sebou mimo jiných i působení v třetiligovém Hlučíně či druholigovém Třinci. Jeho tým se sejde na startu zimní přípravy v pondělí 15. ledna.

Podzim určitě ovlivnilo vaše čekání na výhru, které přišlo až v 6. kole…

Je to tak. Po pátém kole jsme měli jen tři remízy a to je špatně. Vždycky se říká, že začátek soutěže je obrovsky důležitý a to se znovu potvrdilo. Začátek jsme bohužel bodově nezvládli a tím pádem už jsme to ve zbytku podzimu jenom naháněli.

Dlouho jste nemohli zvítězit na hřišti soupeře, kde jste čtyřikrát v řadě remizovali 1:1. Vyšlo vám to až na poslední pokus ve Frýdlantě nad Ostravicí. Čím to?

Když si vezmu jeden zápas po druhém, tak nás opravdu vyloženě nikdo nepřehrál, ale v mužské kopané se hraje na body a my jsme především ty venkovní zápasy nezvládali dotáhnout do vítězného konce. To, že jsme měli třeba v poli větší držení míče, tak to nic neřeší. Zápasy jsme měli zvládnout lépe a některé remízové zápasy jsme měli jednoznačně vyhrát. Především ve Šternberku, Vsetíně nebo u prvního Ústí.

Podzimní bilanci jste výrazně vylepšili v závěru, když jste z posledních tří utkáních posbírali sedm bodů.

To nám obrovsky pomohlo, ale musím říct, že i v Dolním Benešově jsme byli jasně lepší a navíc jsme v posledních dvaceti minutách hráli proti deseti. Ta ztráta mě tam hodně mrzí. Ale díky těmto sedmi bodům jsme poskočili alespoň do klidného středu tabulky.

Před sezonou se hodně mluvilo o tom, jak si Nový Jičín povede bez kanonýra Lokši, jenž ve třech sezonách nastřílel 79 branek. Nakonec je z toho s šestnácti góly třetí nejhorší útok, i když Lokšův nástupce Pyclík je s deseti góly nejlepším střelcem soutěže. Co na to říkáte?

Po Radkově odchodu se čekalo, že budeme mít se střílením gólu problémy, ale že to bude až takové, tak to jsem nečekal. Vždyť v prvních deseti zápasech se kromě dvou případů gólově prosazoval jenom Ondra Pyclík a to přece nejde. Z tohoto pohledu je střílení branek naše největší bolest a na útočné fázi musíme nejvíce zapracovat. To je viditelné. Je skoro až neuvěřitelné, že kromě Pyclíka nedal nikdo více než jeden gól. Hlavně další ofenzivní hráči, kteří pravidelně nastupovali, když dají za půl sezony jednu branku, tak to je samozřejmě strašně málo.

V čem byl podle vás největší problém?

My jsme se dostávali do šestnáctky ve velmi malém počtu a to je potom problematické. Stále jsem na to apeloval a na tom musíme zapracovat, protože jsem přesvědčený, že se to dá zlepšit. Při postupném útoku se nás tam musí tlačit daleko více. Dalším problémem byly naše útočné standardky, které nám na jaře pomáhaly daleko více a to nejenom díky Radkovi. Teď na podzim jsme z toho tolik netěžili, když jsme se po nich prosadili snad jenom dvakrát a to je strašně málo.

Naopak co se týče defenzivy, tak jsou na tom lépe jen dva soupeři…

V prvních zápasech jsem ale nebyl spokojený ani s obranou fází. Potom jsme vyhořeli doma s Jeseníkem, kde to byla přímo katastrofa, ale nakonec se to zlepšilo a v posledních třech zápasech jsme ani jednou neinkasovali.

Jak to bude vypadat s případnými změnami v kádru?

Především doufám, že nikdo neodejde. Jistě už nebude pokračovat mladý Hruška, který se vrátil do Frýdku-Místku. Do přípravy pak naskočí někteří hráči, kteří se vrátí z hostování, jako třeba Kuba Macíček a rovněž by se měl přidat jeden dorostenec. Jako největší posilu pak beru Pavla Macíčka, který by se měl konečně vrátit po dlouhodobém zranění.  

U mužstva budete brzy rok. Myslíte si, že už jde poznat váš trenérský rukopis?

Já doufám, že jo (usměje se). Myslím si, že hráči vědí, co po nich chci, ale je třeba neustále pracovat. Musím zopakovat, že s útočnou fází pořád nejsem spokojený. Budeme se snažit o to, ať se nám na jaře daří co nejvíce a doufám, že se zlepší hra i výsledky. 

Prozraďte ještě s jakými ambicemi půjdete do jara?

Beru to tak, že mančaft má určitě na víc, než na momentální sedmé místo. Jaro je vždycky úplně nová soutěž s tím, že už jsou týmy sice nějak bodově rozdělené, ale bude záležet jednoznačně na začátku. Pořád věřím, že budeme mužstva na špici tabulky ještě prohánět. 

Asi byste se nezlobil, kdybyste jarem proletěli jako letos…

To určitě ne, protože to bychom asi postoupili (směje se).

FK NJ V PODZIMNÍ ČÁSTI DIVIZE:
Slavičín - Nový Jičín 2:0
Nový Jičín - Opava B 1:1. B: Pyclík.
Hranice - Nový Jičín 4:1. B: Hruška.
Nový Jičín - Bohumín 1:1. B: Pyclík.
Vsetín - Nový Jičín 1:1. B: Pyclík.
Nový Jičín - Petrovice 2:1. B: Pyclík 2 (1x z pen.).
Šternberk - Nový Jičín 1:1. B: Pyclík z pen.
Brumov - Nový Jičín 1:1. B: Pyclík.
Nový Jičín - Havířov 3:0. B: Pyclík 2, Kalich.
Ústí - Nový Jičín 1:1. B: Pyclík.
Nový Jičín - Nové Sady 1:0. B: Opatřil.
Nový Jičín - Jeseník 0:2
Dolní Benešov - Nový Jičín 0:0
Frýdlant n. O. - Nový Jičín 0:2. B: Kiss Farkas, Staněk.
Nový Jičín – Kozlovice 1:0. B: Malina.

Střelecká tabulka týmu (16): 1. Ondřej Pyclík – 10 gólů, 2. – 7. Jan Hruška, Jan Kalich, Josef Opatřil, Michal Kiss Farkas, Marek Staněk, Ondřej Malina – 1 gól.

Žluté karty (33): 6 – Jaroslav Juříček, 5 – David Javorek, Ondřej Pyclík, 4 – Ondřej Malina, 3 – Filip Nippert, 2 – Marek Staněk, Josef Opatřil, 1 – Jakub Tichánek, Jan Kalich, Tomáš Wolf, Martin Švec, Ognyan Ognyanov, Michal Kiss Farkas.

Červené karty (1): Ondřej Malina.

Celkem: 7. místo – 15 utkání – 5 výher – 7 remíz – 3 porážky – skóre 16:15 – 22 bodů. Ztráta na 1. Ústí u Hranic činí 9 bodů a náskok před předposledním patnáctým Šternberkem je 10 bodů.