Ne na Slavii, ale na hřišti libeňského Meteoru. Velebeným byl Jakub Plánička, jenž se ve šlágru pražského přeboru výrazně přičinil o výhru Dukly B na Meteoru 2:1. Domácímu ostrostřelci Fíčkovi chytil penaltu. „Necítil jsem se jako hrdina, ale kdyby to soupeř proměnil, dopadl by jinak. Afanoušci skandovali mé jméno, to bylo fajn,“ přiznal ostravský rodák.

Brankář Plánička, to tu od dob slavného Františka Pláničky ještě nebylo…

Ale bylo! Jenže v hokeji. Za Budějovice chytal před lety můj strýc, teď je tam vedoucím extraligového mužstva. Kromětoho bratranec hraje hokej za Ústí nad Labem. Já sám jsem se rozhodoval mezi fotbalem a hokejem, ale že bych si vybral fotbal kvůli jménu, to zase ne.

Zajímáte se o historii fotbalu?

Mám knížku, něco jsem si o Františku Pláničkovi přečetl. Nikdo mi to nepřipomíná, už to asi lidi moc nebere, po tolika letech. Já to ale mám stále v podvědomí a chtěl bych tohle jméno znovu oživit. Jednou chci chytat na nejvyšší úrovni. Vzahraničí.

Na jaře jste však chytal divizi za Frenštát pod Radhoštěm.

Tam mě poslaly Jakubčovice na hostování. Atrenér Bittengel siměpak přivedl s sebou do Dukly.

Asi proto, že jste vychytal Frenštátu na jaře devět zápasů s čistým kontem, a tím i záchranu v divizi.

Na Frenštát nedám dopustit, to byl po letech v Jakubčovicích, kdy jsem moc nechytal, psychický rozjezd. Podrželi mě tam, bylo to perfektní.

A šéf klubu tamního klubu Pavel Měrka v euforii řekl, že vám postaví pomník.

I přede mnou se nechal strhnout… Mezi námi se vytvořil velmi dobrý vztah, jezdil pro mě například do Olomouce, byl jakomým druhým otcem.

Měl byste pomník ve městě olympijského vítěze Jiřího Rašky…

Ale odešel jsem, protože jsem chtěl hrát fotbal výš a angažmá v Dukle bylo zcela konkrétní. Beru to jako další zkušenost, i když zatím ve druhé lize za áčko nechytám. Čekám na svoji šanci!

Nemáte jako Ostravák potíže s aklimatizací v Praze?

Vůbec ne, jsem tu s přítelkyní, je to v pohodě, Jen první týden jsem po Praze trochu bloudil.

A co fotbalové prostředí?

Je pravda, že na severu je díky Baníku Ostrava přece jen vášnivější. Fanoušci za ním stojí, ať se děje, co se děje. To jinde u nás není.

Jakub Plánička

Brankář Dukly Praha

Narozen 25. 12. 1984

Dosavadní kluby: v mládežnických kategoriích Baník Ostrava, NH Ostrava, FC Synot (dnešní Slovácko), mezi muži SFC Opava, HFK Olomouc, znovu SFC Opava, Jakubčovice Fotbal, TJ VITTO TEA Frenštát pod Radhoštěm, Dukla Praha.