Po sestupu Hukvald, které po roce opustily sedmou nejvyšší fotbalovou soutěž, zůstává jediným celkem v soutěži mimo okres Nový Jičín tým Kozlovic. Sestoupivší celek z Frýdecko-Místecka totiž v I. B třídě, sk. D nahradil vítěz Okresního přeboru Novojičínska, TJ Sokol Spálov.
V sobotním tištěném vydání Deníku jsme vám přinesli pohled do první sedmičky týmů I. B třídy, sk. D:

TJ SOKOL STARÝ JIČÍN

Vítěz soutěž neopustil

Po dvou letech si díky prvnímu místu opět vybojovali možnost postupu do I. A třídy, ale i v následující sezoně se představí v „novojičínské" I. B třídě, sk. D. Fotbalový celek zpod starojického hradu bude do nadcházející sezony vstupovat s téměř nezměněným kádrem. „Rozhodnutí o postupu bylo na hráčích. V jednu chvíli už to bylo trošku vyhrocenější, ale mladší museli pochopit, že jich je méně než starších, kteří už do toho jít nechtěli. Starší část mužstva byla proti z důvodů delšího cestování k venkovním zápasům," vysvětloval Deníku po skončené sezoně předseda TJ Sokol Starý Jičín Pavel Konečný, jenž tehdy dodal: „Už teď je však jasné, že kdybychom vybojovali postup i do třetice, tak už nebudeme vůbec váhat. Jinak jsou v tom trošku i finanční problémy, protože jsme přišli o nějaké sponzory, takže musíme hledat nové zdroje na zařízení a ne pro případné posily. Problémů bylo v tomto období prostě více."

Svěřenci trenéra Tomáše Vyhlídala porazili v přípravě Juřinku 5:1 a dnes se představí jako hosté na oslavách 90. výročí vzniku kopané ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde se od 17.30 postaví domácímu účastníkovi I. A třídy, který vede od nové sezony bývalý kouč Bordovic Radúz Rek. „Trénovat jsme začali 21. července, a to třikrát týdně po dobu čtrnácti dnů a potom již dvakrát týdně, jak jsme byli zvyklí. Trénujeme výhradně na našem hřišti a v jeho nejbližším okolí," seznámil s průběhem letní přípravy sekretář TJ Sokol Starý Jičín Petr Michel. V kádru již nefiguruje Radim Glogar, jenž ukončil aktivní kariéru, a z dorostu pak do týmu přešlo trio Pavel Herman, Petr Janyška a David Andres.

„Jinak zůstává kádr stejný jako v minulém soutěžním ročníku. Nějaká jednání sice ještě probíhají, ale pokud nejsou s definitivní platností dotažena do konce, tak se k nim nemá cenu vyjadřovat," uvedl dále Michel, jenž o nadcházejícím ročníku řekl: „K favoritům bude určitě patřit náš tým Starého Jičína a dalších třináct oddílů hrajících tuto soutěž, která bude určitě opět hodně vyrovnaná. Uvidíme, které týmy na tom budou po pěti kolech nejlépe. Záležet bude, jak kdo posílil a jak mají kluby široké a vyrovnané kádry. Určitě se na tuto soutěž všichni společně těšíme," vyjádřil se sekretář klubu.

Starojičtí byli v loňské sezoně jediným celkem, který před vlastními fanoušky ani jednou neprohrál (10-3-0). „Ambice máme jednoznačné, a to opět zvítězit v I. B třídě, sk. D. Třeba opět zvedneme v některých klubech a u spousty lidí vlnu nevole s naším nepostupem do vyšší soutěže. Myslím si, že budeme patřit k favoritům, ale bereme umístění na medailových příčkách. TJ Sokol Starý Jičín je na novou sezonu připraven, těšíme se na všechny naše soupeře a přejeme v novém soutěžním ročníku všem hodně zdraví a štěstí," uzavřel sekretář Starého Jičína Petr Michel.

TJ SLAVOJ JESENÍK N.O.

Bude David opět pálit ostrými?

Sedmý tým loňského ročníku je v plné přípravě na blížící se sezonu. Tým trenéra Kovala podlehl v přípravě Fulneku 2:5, na Slovensku s tamním týmem Trebostovo, s nímž ho pojí družba, prohrál 0:2 a na Vítkov nestačil po výsledku 2:3. „Díky pracovním důvodům, zraněním nebo dovoleným není příprava optimální. Máme za sebou tři týdny a jsem spokojený tak na padesát procent. První dva přípravné zápasy jsme odehráli s řadou dorostenců. Proti Vítkovu už jsme byli konečně kompletnější. Soupeř byl výborný, ale naše hra už snesla přísnější měřítko," řekl trenér Jeseníku Jan Koval.

Jesenický Slavoj opustila ostravská dvojice Pácal, Kaventa, jinak tým spíše posiloval. V přípravě se objevili tři končící dorostenci Nového Jičína, Matoušek, Petřek a Navrátil. „Mladé kluky zkoušíme a uvidíme, jak to nakonec dopadne. Chtěli bychom získat na hostování také Jiřího Lokšu, který má pracovní povinnosti v Praze, a do divizního kádru Nového Jičína se tak určitě nevejde. Chceme, aby alespoň začal sezonu u nás, a pomohl tak zacelit mezeru po Lukáši Bartoňovi, který se ze zahraničí vrátí až začátkem října. Ještě jednáme s Libhoští o hostování Lukáše Burgeta, který u nás už působil, a je to na dobré cestě," nahlédl do pohybu v kádru jesenický kouč. Z dorostu pak do týmu definitivně přešel Lušovský a k týmu se po čase připojil také Handrych.

Přípravu ještě nezačal autor 27 branek z loňské sezony Michal David, jenž se svými zářezy postaral o rovnou polovinu všech jesenických branek z loňského ročníku. „Potýká se se zraněním a je na dovolené, takže se ještě nezapojil do přípravy. Možná, že už stihne nedělní pohár," připomněl Koval zítřejší pohárový duel na půdě nováčka okresního přeboru z Pustějova. „Na první mistrák ještě nebudeme kompletní z důvodu dovolených, ale věřím, že na konci srpna nebo během září se dá všechno do kupy. Za cíl si dáváme hrát střed tabulky a samozřejmě mít co nejlepší výsledky, protože vloni jsme sice nakonec skončili sedmí, ale až do posledních kol jsme hráli o záchranu. Chtěli bychom být zase minimálně ve středu nebo se pokusit i výše, a hlavně nemít existenční starosti," předeslal cíle Jan Koval.

TJ TATRAN JAKUBČOVICE

Tatran hlásí příchod kanonýra Billa

Svou druhou sezonu začíná na jakubčovické lavičce trenér Alois Tomeček. „Letní příprava je velice krátká, ale myslím si, že jsme se připravili kvalitně. Nastala určitá obměna kádru," nastínil pohyb v týmu třetího celku loňského ročníku trenér Alois Tomeček. Kádr opustil Málek a Sigmund a konec oznámila jedna z jakubčovických ikon, Roman Jahoda. „Doufám, že skončil pouze na pár měsíců a že ho ještě zlomíme. Zatím skončil ze zdravotních i jiných důvodů, a do přípravy se tak nezapojil," oznámil jakubčovický lodivod s tím, že další opory, v čele se Šťastným nebo Schreierem, zůstávají. Ofenzivu pak vyztužil střelec se zkušenostmi z vyšších soutěží v dresu Fulneku Radim Bill. Hráč patřící Hladkým Životicím strávil poslední sezonu v Kuníně. Z jakubčovického dorostu přešli do týmu dorostenci Pecka a Šaran. Jakubčovice, jež od nadcházející sezony založily také B tým, posílil rovněž Ondřej Dobeš z Kelče. „Ještě máme v hledáčku jednoho hráče se zkušenostmi z druholigového Fulneku, takže doufám, že to vyjde," dodal na adresu posil Tomeček.

A s jakými ambicemi bude někdejší druholigový celek vstupovat do nové sezony? „Jakubčovické cíle by měly být velmi vysoké, ať už je to kvalitním zázemím nebo kádrem, takže doufejme, že tak, jak už mi to nastínili výše postavení, bychom chtěli hrát o nejvyšší příčky, i když tam bude hodně kvalitních mančaftů. Myslím si, že se o to porveme, a doufejme, že nám to vyjde. Nebudu říkat co, ale doufejme, že nám to vyjde," prozradil trenér Jakubčovic, jenž zmínil také soupeře, kteří podle něj budou prohánět čelo tabulky.

„Určitě Starý Jičín a nevím, co čekat od Bordovic, kde někteří hráči přešli do Frenštátu. Samozřejmě hodně kvalitní budou Odry, a jak už jsem kdysi předeslal, tak krásný fotbal hrály Kozlovice, které budou hodně nepříjemné hlavně v domácím prostředí. Ale může ještě překvapit také někdo jiný, třeba velké město, kterým je Kopřivnice," zamýšlel se Tomeček. Jeho tým porazil v přípravě Studénku 5:1 a dnes od 16 hodin vyzve na domácím pažitu účastníka I. A třídy z Kylešovic. „Studénka mě ale i tak překvapila a můj kamarád a bývalý spoluhráč, který je trénuje, Vilda Demel má výborný mančaft a je to můj tajný kůň na postup z okresu. Co se týče přípravy, tak jsme tam měli i nějaké turnaje v malé kopané. Na jižní Moravě, kde byla velká konkurence, jsme skončili druzí," dodal trenér Tatranu.

FC KOPŘIVNICE

Cílem bylo zkonsolidovat kádr

Krušnou jarní část mají za sebou fotbalisté Kopřivnice, jež na jaře uhráli pouhých deset bodů a do posledních kol hráli o záchranu v soutěži. Asistentem trenéra Svobody bude Maslák, který se, po funkci hrajícího asistenta, bude věnovat už pouze trénování. Po roční odmlce se pak na post druhého asistenta vrací Ivan Dlouhý a vedoucím mužstva bude Tomáš Kudělka. S průběhem letní přípravy panuje v městě automobilů převážně spokojenost. „I když byla, jako vždy, ovlivněná dovolenými, takže na sto procent to nebylo. K zápasům se vyjadřovat nebudu, protože jsme hráli jenom jeden přípravný zápas, který nestojí za řeč. Na přípravné zápasy jsme nekladli důraz. Potřebovali jsme zkonsolidovat kádr a dát tým dohromady," předeslal hlavní kopřivnické cíle kouč Milan Svoboda.

V generálce hostí jeho celek už dnes od 17 hodin Vřesinu. Kopřivnice už se v příští sezoně nebude moci spolehnout na svého nejlepšího střelce z uplynulého ročníku, Marka Mičaníka. Kmenový hráč Skotnice míří na hostování do Petřvaldu na Moravě. V jednání je také odchod Kapsy do Trojanovic I a do přípravy se nezapojil Fišnar. Co se týče příchodů, těch v Kopřivnici zaznamenali několik. Dorostenecký věk skončil Krysmánkovi, Fendrychovi a Janu Okřesíkovi a všichni nastupovali za kopřivnický mužský tým už v průběhu jara. Na roční hostování z Hranic přišel zadák Kučera, z hostování ve Veřovicích se vrátil Mička a z Lubiny pak brankář Neuwirth. V jednání je ještě příchod Křížka z Nového Jičína a hostování ze Štramberka se pak změnilo v přestup u Petráše.

Tým trenéra Svobody nejde do sezony s přehnanými ambicemi. „Budu trošku střízlivý, protože změn je celkem dost. Po omlazení kádru pro nás bude úspěchem hrát v horní polovině tabulky, tedy od sedmého místa," konstatoval Milan Svoboda, jenž k favoritům řadí Starý Jičín, Libhošť, Odry nebo Jakubčovice. „Nedá se určit jedno mužstvo, určitě jich bude více. Mužstva, která hrála na špici vloni, tam budou zase," zamýšlel se šéf kopřivnické střídačky.

TJ JISTEBNÍK

Zkušené posily slibují kvalitu

Do své druhé sezony po postupu z okresního přeboru budou fotbalisté Jistebníku vstupovat s notně posíleným kádrem. Družina trenéra Štrose má za sebou tři přípravná utkání. Po vítězství nad Petřvaldem na Moravě 2:1 přišla porážka s Markvartovicemi 4:6 a následná demolice Staříče, který Jistebník smetl 9:0. Už zítra čeká Jistebnické pohárový duel ve Studénce.

„S přípravou jsme začali později, hráči dostali delší dobu volna, ať si od fotbalu odpočinou. V přípravě makají všichni poctivě, takže uvidíme, jak budeme na sezonu připraveni," předeslal trenér TJ Jistebník Richard Štros, jenž během léta přivítal v kabině zkušené borce. Do týmu přišel bratr Ondřeje Kušníra, jenž momentálně obléká dres kazašského Tobolu Kostanaj, Jan Kušnír, který je hráčem třetiligové Orlové. Z kádru účastníka krajského přeboru z Dětmarovic posílil tým Zdeněk Kadlčák, jenž se v Jistebníku potká s bratrem Filipem, a z Markvartovic, které ze druhého místa postoupily do krajského přeboru, přišel Marek Besta. V brance bude Jistebník nadále spoléhat na Nykše se zkušeným Krayzelem.

„Zatím nikdo neodešel, ale kádr musel být doplněn, protože jsme se potýkali s nedostatkem hráčů. Chtěli jsme hlavně rozšířit kádr, což se podařilo. To, že se tým podařilo posílit o taková jména, je jenom dobře," sdělil Štros a pokračoval. „Cíle máme jako vždy nejvyšší, jiné si nedáváme. Chceme hrát vysoko, ale záleží na hráčích, jak se budeme scházet z hlediska zranění nebo pracovních povinností. Do týmu přišli zkušení hráči, kteří pořád mají na to, aby hráli vyšší soutěže, ale tím, že jsou pracovně vytíženi, rozhodli se hrát u nás. Zatím jsou tady na hostování s opcí na přestupy," řekl kouč osmého celku loňské sezony, jenž k favoritům řadí Jakubčovice a Starý Jičín a rád by, aby to byl také Jistebník.

TJ SOKOL TICHÁ

Vyhnout se boji o záchranu

S Petrem Koblovským, který v průběhu jara nahradil na trenérském křesle Reného Baču, budou do nadcházející sezony vstupovat fotbalisté Tiché. Dvanáctý celek uplynulého ročníku sehrál v přípravě řadu utkání. „S průběhem letní přípravy zatím nejsem moc spokojený, ale snad se nám to v soutěži zlepší. Máme za sebou celkem dost zápasů. Některé jsme zvládli lépe, některé hůře, ale to je naše křeč v přípravných zápasech. Výsledky za moc nestojí, ale snad to bude v sezoně lepší," nastínil lodivod Tiché Petr Koblovský, jehož celek při oslavách tichavského fotbalu remizoval s Ostravicí 2:2 a v kombinované sestavě, především s mladými hráči, prohrál ve Staříči 0:6.

Naposledy hostil Memoriál Josefa Špačka, kde prohrál s Trojanovicemi I 0:1 a v následném zápase o třetí místo porazil ostravskou Hlubinu 2:0. Zítra od 16 hodin čeká Tichavské pohárový duel na hřišti nedaleké Lubiny. Hostování skončilo Vladimíru Mičaníkovi ze Skotnice a v týmu nebude nadále působit ani útočník Třos, který už neabsolvoval ani poslední jarní utkání. Hostování bylo naopak prodlouženo opoře mužstva, brankáři Pikulíkovi. Po půl roce se do týmu vrátil na hostování z Žiliny Štěpják a z Frenštátu přišli dorostenci Houšťava s Bartoněm. Ze stejného klubu přišel na hostování také Mičan, jenž naposledy působil na Bystrém. Ve hře jsou však ještě některá další jména, která jsou prozatím v jednání. „Rádi bychom skončili někde uprostřed tabulky. Nechceme hrát o záchranu, chceme hrát pěkný fotbal, a hlavně získávat body," dodal k tichavským ambicím Koblovský.

TJ ODRY

Karla Páleníka nahradil Jan Ctibůrek

Fotbalisty Oder povede do podzimních bojů nový trenér, Jan Ctibůrek, jenž naposledy vedl Vítkov. „Po kontaktu, kdy mě oslovili pánové z Oder, jsme se dohodli na vzájemné spolupráci. Byl jsem v očekávání, jak to bude fungovat. Odešli mí předchůdci, kteří pro Odry udělali moc, a my jsme se pustili do práce. Zatím sbírám zkušenosti se zdejším prostředím. Kádr, který zde byl, zůstává, i když není široký," řekl nový kouč Oder, Jan Ctibůrek.

Tréninkové dávky letní přípravy začali hráči polykat na vedlejším hřišti. „To hlavní se trošku opravuje, kdy se přesívala tráva. Co se týká hráčů, tak jsem se byl na konci soutěže podívat na některé jejich zápasy a hráči se mi líbili. S hráči jsme si pak sedli, s tím, že budeme doplňovat nějaké herní věci. Kluci se mi po prvních trénincích velice líbili. Byli připraveni na změnu, s tím, že mám určité požadavky. Ale každý trénink jim děkuji za práci, kterou dělají s chutí a plným nasazením," hovořil zkušený trenér, jenž se prozatím seznamuje s týmem. V Odrách už však bývalý trenér Fulneku, kde vedl B mužstvo, když tamní A tým zrovna válel ve druhé lize, působil. „Bylo to už v roce 1997," vzpomínal Ctibůrek.

První duel přípravy odehrály Odry ve Vražném proti Bělotínu a prohrály 2:3. V dalším zápase podlehly silnému Ústí 0:5 a při oslavách spálovské kopané uspěly s tamním nováčkem I.B třídy, sk. D v kvalitní partii 5:2. Naposledy pak Oderští vyhráli ve Fulneku 4:1. Dnes čeká Odry poslední příprava na hřišti Vítkova. „Budou nám sice ještě scházet nějací hráči, ale hlavně se chceme dobře připravit na první kolo v Suchdole. Na nedělní pohár do Mankovic pojedou hráči, kteří nebudou tolik vytíženi v sobotu, a doplněni budou hráči z béčka," informoval oderský lodivod. Oderský kádr přes léto nedoznal výraznějších změn. Plně k dispozici už bude Odrám talentovaný mladík Erik Chuděj. „Soutěž zatím neznám, ale vypadá, že bude hodně kvalitní. Na čelo tipuju asi opět Starý Jičín nebo Jakubčovice. Nepříjemná může být i Kopřivnice," odhaduje Ctibůrek.


Informace o zbylých mužstvech soutěže - Bordovice, Libhošť, Vlčovice-Mniší, Kateřinice, Suchdol, Spálov, Kozlovice - najdete ve středečním tištěném vydání Novojičínského deníku.