A Fakulta sportovních studií brněnské Masarykovy univerzity přichází s ojedinělým projektem, který zdokonalí jejich vzdělání. Otevřela nový studijní směr Rozhodčí kolektivních sportů. „Naše fakulta od svého vzniku vytváří obory, které na žádných jiných univerzitách nejsou a ani tento program nemá na vysoké škole obdobu,“ pronesl děkan fakulty sportovních studií Jiří Nykodým.

Projekt dostal přes devět milionů korun z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a spolupracuje s Českomoravským fotbalovým svazem, Českým svazem ledního hokeje a Unií českých fotbalových rozhodčích. „Při snižujícím se věku rozhodčích a neustále se zvyšujícímu zájmu médií nám nikdo neodpustí lidskou chybu. A na to chceme rozhodčí připravit,“ uvedl předseda unie a bývalý arbitr Evžen Amler, který se coby pomezní rozhodčí zúčastnil dvou světových fotbalových šampionátů.

Absolventi tříletého bakalářského cyklu, který nabízí denní i dálkové studium, dostanou nejvyšší rozhodcovskou licenci. „Což ovšem neznamená, že je zisk titulu rovnou vynese na listinu první nebo druhé ligy. Doufáme, že možností vysokoškolského vzdělání profesi zatraktivníme a absolventi budou sebevědomější. Doufám, že v budoucnosti získají vysokoškolské vzdělání všichni čeští ligoví arbitři,“ přál si manažer projektu za ČMFS Václav Mitáš.

Mezi odbornými konzultanty se objeví například bývalý sudí a nyní fotbalový delegát Václav Krondl. O hokejisty se zase postará předseda svazové komise rozhodčích Pavel Halas. „Máme osm profesionálních rozhodčích, při jejichž sledování jsme nasbírali velké množství videomateriálu, který poslouží k výuce. Zapojíme do ní zkušené sudí, kteří se zúčastnili světových šampionátů či olympijských her. Od nového směru si slibujeme příchod mladých arbitrů, kteří se lépe vyrovnají s tlakem prostředí,“ sdělil manažer projektu za hokejový svaz Rudolf Potsch.

Pro první ročník, který začne podzimním semestrem 2011, počítá fakulta s dvaceti posluchači pro hokej a dvaceti pro fotbal v denním studiu, stejné složení bude mít dálkové studium. Poslední termín podání přihlášek je 28. února. „Nemám obavu, že takový počet uchazečů nenaplníme. Naši absolventi získají plnohodnotné vzdělání v oblasti tělesné výchovy a na bakalářské studium mohou na fakultě navázat ještě magisterským programem,“ doplnil Nykodým.

Stejně jako ostatní spolužáci jednooborového programu tělesná výchova a sport se rozhodčí nevyhnou předmětům společného základu jako pedagogika, psychologie či lékařsko-biologické vědy. K tomu je čeká devět specifických předmětů.

V prvním semestru se fotbaloví sudí ponoří například do výuky historie rozhodcovství, fotbalových pravidel, tréninku rozhodčích, ale také managementu řízení utkání, etiky či sportu a práva. „Až dosud získávali rozhodčí licence na základě krátkodobých školení a kurzů, které se nemohou vyrovnat systematickému vzdělávání, které je potřebné pro současný výkon arbitrů hlavně v profesionálních soutěžích,“ přiblížil myšlenku vedoucí projektu a proděkan pro studium Ladislav Bedřich.

Prozatím láká fakulta ke studiu pouze fotbalové a hokejové rozhodčí, ale Masarykova univerzita se možná brzy stane mekkou i arbitrů basketbalu a volejbalu. „Do budoucna plánujeme studium také v anglickém jazyce, čímž se zvýší konkurenceschopnost absolventů nejen na českém, ale také mezinárodním trhu práce,“ uzavřel proděkan Bedřich.

Rozhodčí kolektivních sportů

škola: Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně
studijní program: tělesná výchova a sport (jednooborový)
směr: rozhodčí kolektivních sportů
délka studia: 3 roky
dosažený titul: Bc.
počet přijatých uchazečů – prezenční forma: 20 hokej, 20 fotbal kombinovaná – 20 hokej, 20 fotbal
termín podání přihlášek: do 28. 2.
přidělená dotace: 9,2 milionu

JAROSLAV KÁRA