O tom, zda bude valná hromada volební, rozhodnou až při schvalovacím programu sami delegáti. To, že je současný stav více než složitý, netřeba připomínat. Na vině je obvinění předsedy Miroslava Pelty, jenž momentálně pobývá ve vazbě, a fotbalové asociace v případu možného zneužití dotací z ministerstva školství na sport.

„Blížící se valná hromada má být sice volební, protože stávajícímu předsedovi uplynul mandát, ale momentální situaci je dost nepřehledná a já bych dokonce řekl, že je velice složitá," sdělil manažer FK Nový Jičín Alois Holub, jenž se ve středu v Brně zúčastnil schůze moravské komory, kterou svolala řídící komice FAČR pro Moravu.

Připomeňme si, že přihlášku na post předsedy FAČR podali v řádném termínu někdejší generální sekretář Petr Fousek, ředitel společnosti Ondrášovka Libor Duba a šéf marketingové společnosti STES Martin Malík.

„Bylo dobré, že nám byli představeni všichni tři kandidáti na nového předsedu. To beru velmi pozitivně, protože jsme si mohli osobně vyslechnout jejich projev a seznámit se tak s jejich představami a vizemi. Do té doby jsme se totiž o jejich plánech dočítali pouze z médií," prozradil dále Holub s tím, že na středečním shromáždění byli přítomni také generální sekretář FAČR Rudolf Řepka a ředitel Legislativně právního oddělení Jan Pauly.

HOLUB: JE TŘEBA ZAHODIT EMOCE A JEDNAT

Kdo ze tří kandidátů udělal na zkušeného funkcionáře největší dojem? „Samozřejmě bych si uměl vybrat, ale momentálně nechci říkat jméno. Teď jde hlavně o to, vyřešit stávající problém v podobě daných obvinění, ku prospěchu všech dát vše do normálu a pak až udělat volby nového předsedy," nastínil Holub plány moravské komory.

Dotazů na kompetentní osoby v podobě dvojice Řepka, Pauly byla od delegátů celá řada. „Zajímaly nás hlavně nové stanovy a hodně se diskutovalo o tom, proč se má rušit arbitrážní komise. Místo ní má být nově soudcovská komise. Ale v tom bych možná takový problém neviděl, ale samozřejmě v ní musí být dobrý poměr mezi Čechy a Moravou. Větší problémem je, že nám nebylo vysvětleno, jak to bude dále s FAČR, která má více než tři sta tisíc členů, a na kterou je uvaleno trestní oznámení," vracel se k průběhu středečního jednání manažer novojičínského FK.

Situace před blížící se Valnou hromadou FAČR je tak nadále velmi složitá. „Je třeba říct, že je to o penězích, protože ty potřebují kluby na všech úrovních od ligu až po okresy. Jak řekl místopředseda za Moravu Zlámal, tak je zapotřebí demokraticky rozhodnout ve prospěch fotbalu. Za sebe říkám, že je zapotřebí zahodit emoce, protože jestli se bude pracovat v emocích, tak to bude špatné. Věřím tomu, že to nebude zbytečná cesta do Prahy, a že se něco vyřeší a nepojede se tam v uvozovkách jen na chlebíčky, ale proto, aby se pro těch více než tři sta tisíc členů něco vybojovalo," řekl závěrem Alois Holub.