Venkovní výhrou vstoupily do jara celky Jeseníku nad Odrou, který uspěl v Bordovicích a FC Libhošť, který zvítězil 4:0 na Hukvaldech. Jediný gól stačil ke třem bodům Starému Jičínu, který doma zdolal nováčka z Mořkova, a bez bodového zisku se vracely Vlčovice, které neuspěly v Kozlovicích.

I. B třída, sk. D

TJ JISTEBNÍK – TJ SOKOL TICHÁ 2:0 (1:0)

Dva nejlepší tým podzimu si to rozdaly v přímém souboji hned při jarní premiéře. Před utkáním ještě jistebnický stadion uctil památku zesnulého útočníka Jeseníku nad Odrou Michala Davida, který tragicky zahynul. Důležitý moment zápasu přišel po čtvrthodině hry, když Štverkovu standardní situaci usměrnil za Pikulíkova záda ve skluzu kapitán Lebica.

HVĚZDY KOLA
***MIROSLAV LEBICA (Jistebník)
Jistebnickou výhru řídil ve šlágru proti Tiché právě kapitán týmu trenéra Martina Štverky. Opoře lídra, která svými dvěma góly rozhodla o třech bodech, v obou případech nahrával bratr domácího kouče David Štverka, jenž tak spolu s gólovým kapitánem režíroval vítězství Jistebníku.

**LUKÁŠ POLÓNYI (Jeseník nad Odrou)
První venkovní výhra Jeseníku nad Odrou se zrodila v Bordovicích, kde Takáčově celku stačila jedna branka. Právě zásah zkušeného kapitána, který momentálně nastupuje na místě stopera, rozhodla o jesenické výhře, kterou celý klub věnoval nedávno tragicky zesnulému spoluhráči Michalu Davidovi.

*PATRIK POP (Spálov)
Hbitý ofenzivní šikula se velmi dobrým výkonem podílel na vítězném derby proti Odrám. Bušinovi hoši zvítězili před skvělou návštěvou 2:1 a vedoucí trefu měla na svědomí právě spálovská „10". Spolu s René Ambrožem, jenž připravil obě branky domácích, patřil k největším hrozbám soupeřovy defenzivy.

ČÍSLO KOLA 2
Jen ve dvou případech se z branky radovaly v zápase oba celky. Týmy Starého Jičína, Jistebníku, Libhoště a Jeseníku nad Odrou vyhrály s čistým kontem a duel mezi Kateřinicemi a Kopřivnicí skončil bezbrankovou dělbou bodů.

Mořkov - Kozlovice

Tichavjané ohrozili v první půli Krayzela jen jednou, když domácí brankář bez větších potíží skryl hlavičku Petříka. Bratr domácího trenéra David Štverka trápil svými trestnými kopy defenzivu Bačova výběru po celé utkání.

V 66. minutě musel Pikulík konečky prstů vyrážet další z jeho pokusů na tyč. V největší příležitosti Tiché byl Fojtík, ale jeho pokus jen těsně minul domácí svatyni. Místo toho tak udeřilo na druhé straně a opět si hlavní roli rezervovalo duo David Štverka, Miroslav Lebica. Prvně jmenovaný vrátil centrem míč do šestnáctky, kde ho nekrytý Lebica usměrnil hlavou až do sítě a svým druhým gólem v zápase tak pojistil výhru 2:0.

„Soupeř přijel s propracovanou obranou, kterou má dobře nastavenou a bylo to velmi těžké utkání. Ale podali jsme velmi dobrý, zodpovědný a kolektivní výkon. Soupeři možná s postupem času docházely síly a my jsme si připravovali šance, závary a naštěstí jsme se dvakrát prosadili," cenil si tříbodového zisku trenér aktuálního lídra tabulky Martin Štverka, jenž do hry nasadil novou posilu z Petřkovic, kde však poslední rok nehrál, Radka Koudelného. Pro Tichou se jednalo o teprve druhou venkovní porážku v sezoně.

„Utkání jsme nezvládli. První poločas jsme odchodili a byl to spíše profesorský fotbal. Neměli jsme vůbec sílu, protože někteří hráči toho neměli tolik natrénováno. Soupeř vyhrál zcela zaslouženě a podal dobrý výkon. První gól jsme dostali po standardní situaci, kterou jsme si bohužel nepokryli. Nefungovala nám defenziva ani ofenziva. Náš výkon se musí v domácím zápase s Bordovicemi rozhodně zlepšit," má jasno tichavský kouč René Bača.

B: 15. a 80. Lebica. Rozhodčí: Pala – Kontoršikov, Tomšík.

Jistebník: Krayzel – J. Štandl, Pietras, Koudelný, J. Veselý (84. Tyleček) – Besta, F. Kadlčák (89. O. Veselý), D. Štverka, Mohyla (85. Rašek) – Lebica, Babušík (71. Pasker). Trenér: M. Štverka.

Tichá: Pikulík – R. Švrček, Sládeček, T. Tománek – Bartoň (89. R. Hoffmann), Petřík, Fajčák, Zdarsa (63. Lacko) – Fojtík – O. Švrček, Dvořák (53. Suchomel). Trenér: Bača.

TJ SPÁLOV – TJ ODRY 2:1 (1:0)

Úvodní jarní kolo nabídlo také derby před výtečnou diváckou kulisou mezi domácím Spálovem, který po podzimu útočí na vedoucí postavení v soutěži a Odrami. Domácí museli už po dvaceti minutách vystřídat zkušeného Kišu, jenž si obnovil svalové zranění. Nedlouho poté přišla úvodní branka, když se uvolnil René Ambrož, jenž posunul míč na Patrika Popa, jenž si před Mališem věděl rady a skóroval. Oderský brankář, který dříve působil také v dresu Spálova, pak svůj celek podržel při šanci Marszalka.

Hosté měli největší příležitost díky Maléřovi, jenž prošel přes tři hráče, a následně se jeho zakončení lehce otřelo levou tyč branky Tomáše Ambrože. Odry ale po změně stran přepnuly na vyšší rychlostní stupeň a v 58. minutě se dočkaly vyrovnání. V domácí obraně totiž došlo k nedorozumění, po kterém musel míč odehrávat hlavou domácí brankář Ambrož, ale jen k Murínovi, jenž ho poté okamžitě vrátil lobem do opuštěné branky. Za pár minut nebezpečně hlavičkoval stoper Sucháček, ale jeho hlavička mířil nad. Stejně si pak vedl na druhé straně při střele oderský Erik Chuděj. V 64. minutě se domácí dožadovali pokutového kopu po vzdušném souboji jednoho z hostů se spálovským Králem, ale pokračovalo se dále ve hře.

Za dvě minuty pak přišla vítězná branka, když se do centru Reného Ambrože doslova položil obránce Kostka, jehož zásah poslal Spálov do opětovného vedení. „Do konce zápasu už se nic zvláštního neudálo. Hra byla rozkouskována střídáními. Nutno říct, že soupeř byl velmi houževnatý a naše vítězství bylo ubojované. Celému týmu ale patří pochvala za velkou bojovnost," uvedl sekretář Spálova Luděk Remeš. Spálovští tak Odrám oplatili podzimní porážku 1:2 naprosto stejným výsledkem.

„Nebylo to přehnaně vyhrocené a hrálo se férově. Domácí byli v prvním poločase lepší. Ve druhé půli jsme trošku přitlačili a i domácí kouč přiznal, že jsme pak byli o něco lepší. Sice jsme vyrovnali, ale koncovka nás zklamala. Utkání nebylo tvrdé, ale Repta měl zlomený nos a Maléř rozbitou hlavou. Spálov chtěl vyhrát o něco málo více a to rozhodlo," konstatoval oderský lodivod Jan Stibůrek, jenž do hry nasadil nového hráče Žídka, jenž dva roky nehrál, a který přišel z Karviné. „Ještě čekám až se doladí přestup Slováka Bílého, který se přistěhoval do Oder. Myslím si, že pro nás bude dobrou posilou. Do přípravy se naopak nezapojili Zapletal, Schwarz, Žaba a Kruštík," dodal zkušený trenér.

B: 26. P. Pop, 66. Kostka – 58. Murín. Rozhodčí: Seipel – Šafařík, Neděla.

Spálov: T. Ambrož – Maršálek, T. Chuděj, Sucháček, Kostka – Marszalek (90. Anděl), Zálešák (89. Ondřej), Klevar, Kiša (23. Král), P. Pop – R. Ambrož. Trenér: Bušina.

Odry: Mališ – Rybařík (90. Anděl), Veselý, Repta, Hurta – Vidlák (73. Žídek), Konrád, E. Chuděj, Frais – Maléř, Murín. (85. Sedláček). Trenér: Stibůrek.

TJ SOKOL BORDOVICE – TJ SLAVOJ JESENÍK N. O. 0:1 (0:1)

B: 8. Polónyi. Rozhodčí: Tvardek – Machala, Hnila.

Bordovice: Turoň – Klos, Vaněk, Černoch (46. Kovařík), Sosenka – Raška, Geryk – Peťko (72. Melčák), Zůbek (49. Blažek), Rajnoch – Kaša (87. Fusek). Trenér: Pítr.

Jeseník: Macháč – P. David, J. Goláň, Polónyi, Shaparenko – Rovenský (66. Štěpják), M. Goláň, Víznar, Burget, Lušovský (89. Vaculík) – Dědík. Trenér: Takáč.

TJ SOKOL KATEŘINICE – FC KOPŘIVNICE 0:0

Rozhodčí: R. Dudek – M. Dudek, Kotala.

Kateřinice: Rubina – M. Bittala, Makuch, Jar. Tyleček, Janeček – T. Bittala, Marsina, Jos. Tyleček (75. Obsadný), Kocourek (89. Lihocký) – D. Lys, Polášek (64. Kutáč (91. D. Richter)). Trenéři: Břežný a Jar. Tyleček.

Kopřivnice: Beňo – Hruška, Kramoliš, Petráš, Mocek (70. Kováč), Pala, Fendrich, Štěpán, Mička, Hanzelka, P. Okřesík. Trenér: Káňa.

TJ SOKOL STARÝ JIČÍN – TJ MOŘKOV 1:0 (1:0)

B: 36. Bartoň. ČK: 90. Šrom (SJ). Rozhodčí: Závodný – Tvardek, Bartek.

Starý Jičín: Strnadel – Jurajda, R. Kreml, Šrom, P. Janovský (78. D. Janovský) – Kotešovec, Hanzelka (64. Petřek), Petr (64. Holeňa), Podešva – Bajer, Bartoň (76. Čapka). Trenér: Vyhlídal.

Mořkov: Pospěch – Vodolán, J. Mička, T. Kučera, Strnadel – Galia, Pop, Kudělka (90. Poledník), Machač (88. Erle) – Kunc, Gold. Trenér: P. Kučera.

TJ SOKOL HUKVALDY – FC LIBHOŠŤ 0:4 (0:1)

B: 37. T. Blažek, 52. Pojezdala, 82. Krumpolc, 84. Symerský. Rozhodčí: Tobola –Tisovský, Kyselý.

Hukvaldy: Sasín – Ermis, Hubeňák, Vicher, L. Tobiáš – Gold, Ollender, Olbert (63. Kučera), Chamrad – Holub, Šimíček (71. M. Velart). Trenér: Kalich.

Libhošť: Martinovský (87. Kozák) – Eckelsberger, Velart, Palička (85. M. Blažek), Juřena– T. Blažek, Jachník, Symerský, J. Čapka – Pojezdala (82. Chromečka), Beránek (74. Krumpolc). Trenér: Salač.

FC KOZLOVICE – FC VLČOVICE-MNIŠÍ 3:1 (1:0)

B: 32. P. Piskoř, 65. P. Krpec, 90. M. Krpec – 73. J. Jalůvka. Rozhodčí: Bartoš – Seidler, Tobola.

Kozlovice: Chlebek – Ermis, Prudký, Hruška, P. Piskoř – Eliáš, Vyvial, Zeman, Jan Harabiš (90. J. Piskoř) – M. Krpec, P. Krpec. Trenéři: Chýlek a Jak. Harabiš.

Vlčovice: Gajdušek – R. Jalůvka, Hrnčárek, Velička, Lichnovský – Černošek (63. L. Harabiš), Drozd, Polášek, Názalaník (82. Balatka) – Světlík, J. Jalůvka. Trenér: Svoboda.

Více na téma fotbalových zápasů novojičínských týmů se dočtete každou středu v tištěném vydání Novojičínského deníku a v jeho pravidelné úterní příloze Region.