Tři branky, jedenáct zápasů, 419 minut. Taková je prvoligová vizitka Ondřeje Smetany (25 let), vytáhlého fotbalového útočníka Slovanu Liberec, který pod Ještěd putoval v zimě z druholigového Fulneku. Na spoluhráče, kteří válčí mezi týmy bojujícími o postup do nejvyšší soutěže, ale nezapomněl. „Je tady skvělá parta,“ řekl na adresu fulneckých hráčů, za nimiž jezdí prý vždy, když se vrátí ze severu Čech.

Naposledy tak Smetana učinil ve středu a na vlastní oči viděl zbytečnou remízu Fulneku se zachraňujícím se Ústí nad Labem. Kdyby byl autor sedmi podzimích druholigových branek na hřišti, možná by domácí tým zvítězil. Jenže střelecká sterilita útočníků je po odchodu Smetany cítit v každém utkání. A to i v těch vítězných. „V každém zápase dávají kluci branky. Akorát ne útočníci, ale záložníci a obránci, a tak to tak nebolí. Horší by bylo, kdyby zápasy končily 0:0 nebo se prohrávaly. Zatím kluci uhráli víc bodů než se mnou na podzim,“ upozornil stále nejlepší kanonýr Fulneku v sezoně.

Svého odchodu do ligy ale nelituje ani náhodou. „Od začátku to mohlo být lepší. Pak jsem začal víc hrát a konec dopadl asi nad očekávání,“ naznačil a myslel tím zejména dva gólové zápisy proti pražské Spartě v posledním kole Gambrinus ligy. „Čekal jsem, že dostanu více šancí, hlavně po tom, jak se ta sezona vyvíjela,“ přiznal Smetana, jenž na severu Moravy oblékal i dres Vítkovic. Kdyby mu prý ale někdo v zimě řekl, že za půlsezonu dá čtyři góly, ke třem ligovým přidal jeden v poháru, byl by spokojen.

V Liberci má smlouvu ještě na tři roky. To ale neznamená, že by měl místo na trávníku jisté. „V kádru je přes třicet lidí, z toho pět, šest útočníků. Konkurence je velká,“ naznačil a pokračoval: „Kerič dal šest gólů za sebou, to se jen tak někomu nepodaří a měl tím pádem místo u trenérů. Honza Nezmar je ve Slovanu dlouho. Má tam jméno a něco dokázal, takže si takovou pozici, jakou v mužstvu má, zaslouží. Je jenom na mě, abych se dostal vedle Keriče nebo Nezmara.“

Nyní má Smetana pár týdnů na odpočinek a pak nastoupí na letní přípravu. Ve sněhobílém dresu Liberece jen nečekají jen ligové souboje, může se těšit i na zápasy Poháru UEFA. „Myslím, že v příští sezoně by to mělo být o něčem jiném. I vedení klubu mi říkalo, že tenhle půlrok je vlastně na rozjezd, abych ukázal, jak to se mnou vypadá. Teď už se pojede naostro,“ uzavřel.