Souhrn I. B třídy, sk. D: Fulnek už vyhlíží A.třídu, Pustějov a Hukvaldy padají

Novojičínsko – V závěrečném kole I. B třídy, skupiny D, se na lavičce Jeseníku nad Odrou loučil s bohatou kariérou zkušený kouč Tibor Takáč, když Slavoj v posledním utkání sezony porazil Spálov 3:0. Postupující Funek se proti Pustějovu, který čeká po roce návrat do Okresního přeboru, rozjížděl pomalu, ale nakonec mohl slavit výhru 6:0.

20.6.2018

Fotbalový trenér Tibor Takáč z Příbora zakončil svou bohatou kariéru. Na snímku je ještě na lavičce Suchdolu nad Odrou.Foto: Deník/Archiv

Druhé Veřovice pak zachraňovaly remízu v derby proti Mořkovu až v závěru a další derby pak bylo v režii Tiché, která porazila Vlčovice 4:1. Nepovedený závěr sezony zažily Odry, které se z Fryčovic vracely s nášupem 2:6 a nevedlo se ani Kopřivnici, která doma po porážce 2:5 přenechala všechny body Ostravici. Starý Jičín pak doma přivítal poslední Hukvaldy, ale z utkání se neodehrálo ani deset minut, když za domácího vedení 4:0 musel být duel předčasně ukončen pro nedostatek hráčů hostů.

AFC VEŘOVICE – TJ MOŘKOV 2:2 (1:2)

Na derby pod Javorníkem dorazily přes tři stovky diváků, které se rozhodně nenudily. Hned v úvodní minutě totiž zahrozili hosté z Mořkova, ale Sypták předvedl důležitý zákrok. V 6. minutě už se pak radovaly Veřovice, když samostatný únik zakončil ranou podél gólmana Pospěcha útočník Hanko.

Mořkovská odpověď však byla rychlá, protože za necelých pět minut se po centru do šestnáctky prosadil Vojtěch Černoch. Po čtvrthodině pak znovu zahrozil domácí soubor trenéra Mičky, když po rohu trefil nejprve Roman Košelík břevno a k následné dorážce se dostal Knybel, ale Pospěch jeh pokus vyrazil.

V prvním poločase aktivnější Mořkov se pak ve 37. minutě dočkal obratu, o který se přesnou hlavičkou postaral Ondřej Mička. „V derby jsme před slušnou návštěvou viděli velice rušné utkání. I když jsme se relativně brzy ujali vedení, tak Mořkov byl stále ve hře a v první půli byl lepší, kdy nás musel podržet Sypták,“ komentoval dění na hrací ploše vedoucí týmu AFC Veřovice Marcel Fojtík a podobně viděla průběh první části i druhá strana.

„Do utkání jsme sice vstoupili inkasovanou brankou, ale pak už jsme mohli být s první půlí spokojení. Celkem se nám dařilo kombinovat, kluci hráli s chutí a podařilo se nám vsítit pěkné branky,“ ohlédl se za úvodním dějstvím trenér mořkovských fotbalistů Pavel Kunc.

Po změně stran se Veřovičtí tlačili alespoň za vyrovnáním, ale Mořkov měl možnosti, jak jít do dvougólového trháku, když nebezpečnou ránu musel střídající gólman Zapletal vyrážet nad branku.

Domácí se nakonec dočkali v 84. minutě, ve které se po souboji Martina Černocha s jedním z mořkovských zadáků pískal pokutový kop, který nakonec sám faulovaný proměnil a vyrovnal tak na konečných 2:2.

„Druhou půli jsme sice začali mírným tlakem, ale byl to takový tlak po šestnáctku. V závěru jsme alespoň vyrovnali z penalty a tak trochu zachránili dojem z tohoto zápasu. Mořkov se sice vztekal, že penalta nebyla, ale z videozáznamu, na který jsem se po zápase podíval, tak rozhodčí odpískal penaltu správně,“ vracel se k důležitému momentu ze závěru zápasu veřovický vedoucí týmu, jenž jedním dechem dodal: „Když bych měl zhodnotit celou sezonu, tak byla velice povedená a celkový zisk bodů hovoří za vše. Závěrem bych chtěl klukům poděkovat za celé asi šestileté období, které jsem u mužstva jako vedoucí působil.“

Mořkov byl tak teprve třetím týmem v sezoně, který dokázal bodovat v domácím prostředí druhého celku tabulky. „Po přestávce bylo vidět, že domácí nechtějí prohrát a s postupem času otevírali obranu. V téhle fázi hry to od nás chtělo pojišťovací branku, nicméně jsme dobře nevyřešili nějaké brejky a proto nás chvilku před koncem Veřovice potrestaly vyrovnávací brankou,“ připomněl trenér sedmého Mořkova.

Branky: 6. Hanko, 84. M. Černoch z pen. – 12. V. Černoch, 37. O. Mička. Rozhodčí: Písečný – Mikeska, Částečka.

Veřovice: Sypták (46. Zapletal) – Švolba, Hrivňák, Adamec, Knybel – Ro. Košelík (80. Šindler), Kupčák, Ra. Košelík, Gold (46. Moravec) – M. Černoch, Hanko. Trenér: Roman Mička.

Mořkov: Pospěch – Hromádka, T. Kučera, Machač, Galia – L. Černoch, Vahalík (58. Pop), Hrubý, V. Černoch (46. Štěpán) – D. Kudělka (88. J. Kudělka), O. Mička (65. Erle). Trenér: Pavel Kunc.

FC VLČOVICE-MNIŠÍ – SK TICHÁ 1:4 (0:1)

Jarní azyl v Kopřivnici vyměnili v posledním střetnutí sezony za hřiště v nedaleké Lubině. Fotbalisté Vlčovic tam přivítali v derby Tichou a v prvním poločase mohly jít do vedení oba týmy. Nakonec však udeřila Tichá, když Fojtík našel centrem Kociána, který míč pohotově uklidil za Špačkova záda.

„První poločas se nám už jako tradičně nepovedl. Znovu nám chyběl pohyb a byli jsme všude pozdě. Navíc to bylo na menším hřišti spíše o soubojích. Soupeř chtěl hrát, ale důležitý byl náš vedoucí gól, který nás uklidnil,“ poznamenal tichavský hrající asistent trenéra Radim Sládeček.

Po návratu z kabin měl pojistku na hlavě Ondřej Švrček, jenž však nakonec minul zařízení. V 51. minutě se pak Vlčovice dočkaly srovnání stavu, když přímý kop Poláška ještě Pikulík vyškrábl na břevno, ale dorážející Názalaník už bez potíží skóroval.

Následovaly však drtivé minuty hostující Tiché, když nejprve v 58. minutě vyslal Ondřej Švrček do úniku Kociána, jenž si v zakončení počínal jako zkušený mazák. Za pouhé dvě minuty byl ve vápně faulován Ondřej Švrček a míč na značku pokutového kopu postavil Kocián, jenž tak dokonal hattrick a zvýšil již na 3:1.

V 64. minutě už pak vedli hosté rozdílem tří branek, když se po přihrávce Tomáše Janáče prosadil svým třináctým gólem v sezoně Ondřej Švrček. Vlčovice se pak ještě hnaly alespoň za korekcí výsledku, ale na tom už se nic nezměnilo. I tak si ale mohli fotbalisté Vlčovic oddechnout, neboť předposlední Pustějov proti Fulneku, dle očekávání, nebodoval, a krajská soutěž se tak bude hrát ve Vlčovicích i v příští sezoně.

„Ve druhé půlce už to z naší strany bylo daleko lepší. Sice jsme dostali vyrovnávací gól, ale měli jsme hodně šancí a věřili jsme, že dáme další góly. S konečným čtvrtým místem můžeme být spokojení. Kádr by měl zůstat pohromadě, ale ještě se to bude řešit,“ líčil dále Sládeček, jenž by se mohl v novém ročníku přesunout do role hlavního trenéra.

Branky: 51. Názalaník – 27., 58. a 60. z pen. Kocián, 64. O. Švrček. Rozhodčí: Podracký – Kolarský, Adamec.

Vlčovice: Špaček – Lichnovský, Drozd, J. Jalůvka, Polášek, Názalaník, R. Jalůvka, Světlík, Nguyen (58. Balatka), Štefek, L. Harabiš. Trenér: Vladan Rek.

Tichá: Pikulík – Vrána (78. Závodný), Petřík, Sládeček, Fojtík (61. Suchomel) – Balcárek, T. Janáč (68. M. Tománek) – R. Švrček, D. Kocián, T. Tománek (84. J. Štefek) – O. Švrček. Trenér: Miroslav Janáč.

FOTBAL FULNEK – FK PUSTĚJOV 6:0 (0:0)

Postupující Fulnek se loučil domácím střetnutím proti nováčkovi z Pustějova, a i když měl v prvním poločase herní převahu, tak na první trefu se v prvním poločase čekalo marně. Ránu Vašiny z úvodu utkání Zindler vyrazil a další domácí možnosti pak neproměnili znovu Vašina, Murín nebo Ďurica.

„V prvním poločase jsme marně dobývali obranu Pustějova. Hrálo se převážně na polovině soupeře, který neměl směrem dopředu téměř nic, ale bohužel jsme neproměňovali šance. O přestávce tak musel trenér trošku zvýšit hlas, protože to bylo z naší strany takové mdlé a chyběl nápad,“ přiznal fulnecký hrající asistent trenéra Pavel Jurča.

Ihned po změně stran se však fulnecký gólový válec rozjel naplno. Už ve 46. minutě totiž po centru Špitalíka poprvé rozradostnil více než dvě stovky domácích diváků Ďurica. Za necelých deset minut se Ďurica prosadil po kombinační akci podruhé a o třetí zásah se postaral Vašina, jenž usměrnil do sítě přihrávku Jana Šestáka. Kapitán Fulneku se pak prosadil i sám, když mu míč předložil po další vydařené akci Vašina tým trenéra Kováře vedl rázem 4:0.

Za další minutu už Fulnečtí slavili popáté, když Ďurica dokonal hattrick a v závěru dal ještě konečnou podobu výsledku šestým gólem Karel Krása, jemuž přiťukl míč Jan Šesták. „Po vedoucím gólu už se kluci bavili fotbalem. Navíc nám přijeli předat pohár z kraje a město nám dalo medaile, za což děkujeme, protože přišla paní starostka i pan místostarosta, takže to bylo ve slavnostním duchu a moc jsme si to užili. Jsme rádi, že jsme v sezoně neprohráli. Všechno klapalo, mančaft tahal za jeden provaz a nakonec postoupilo i béčko, takže velká spokojenost,“ pochvaloval si Jurča.

Nováček z Pustějova tak po roce míří zpět do Okresního přeboru. „Poločas jsme se drželi, když jsme dokázali udržet nulu, ale ve druhém jsme rychle inkasovali a pak se to rozjelo. Fulnek už byl na koni a začal hrát velmi dobře. Celá sezona pro nás byla dobrá zkušenost. Uvidíme, jak se kádr během léta změní,“ uvedl trenér FK Pustějov Jaroslav Hochman.

To ve Fulneku už jsou v očekávání před startem A. třídy, na kterou se začnou připravovat od 10. července. „Kluci si na chvilku odpočinou a pak nás čeká menší soustředění a asi tři nebo čtyři přípravné zápasy. Zatím nevím, do které skupiny A třídy budeme přiřazeni, jestli do opavské nebo do ostravské, ale zatím to vypadá na první variantu. Každopádně bychom chtěli hrát horní polovinu tabulky,“ nahlédl směrem k příštímu ročníku Jurča s tím, že realizační tým zůstává ve Fulneku neměnný.

Branky: 46., 55. a 62. Ďurica, 61. Jan Šesták, 59. Vašina, 88. K. Krása. Rozhodčí: Jurajda – Jurajdová, Dresler.

Fulnek: Rozsypal (78. Žádník) – Mrkvica, K. Krása, Murín (67. Kocún), Lachký – Špitalík (67. Kovář), Černín (72. Jar. Šesták), Vašina (71. Štefek), K. Krása – Ďurica, Jan Šesták. Hrající trenér: Michal Kovář.

Pustějov: J. Zindler – Horák (32. Tomášek), L. Kocmich, Zachar, T. Kocmich – Klečka, Dluhoš, Dresler, Zwinger (52. D. Hochman) – Lazaridis, Durec. Trenér: Jaroslav Hochman.

TJ SLAVOJ JESENÍK N. O. – TJ SPÁLOV 3:0 (1:0)

Duel v Jeseníku nad Odrou měl slavnostní úvod, kdy došlo k poděkování domácímu trenérovi Tiboru Takáčovi, jenž odkoučoval své poslední utkání v kariéře. „Chtěl bych touto cestou strašně moc poděkovat Tiborovi za tři roky, které u nás vedl mužstvo. Bylo mi ctí s takovým člověkem spolupracovat a nesmírně si tohoto vážím. Jeho nadhled a přístup k fotbalu nám všem a nejen v Jeseníku bude chybět. Ještě jednou a za všechny díky pane trenéra Tibore Takáči,“ děkoval předseda TJ Slavoj Jeseník nad Odrou Libor Macháč.

Na vítěznou rozlučku navíc zadělal už ve 13. minutě Polónyi, jenž využil chybu ve spálovské rozehrávce a střelou podél gólmana Ambrože otevřel skóre. Spálov měl pak sice míč častěji v držení, ale defenziva Slavoje pracovala spolehlivě. Největší možnost k vyrovnání měl v první půli Patrik Pop, ale jeho pokus z přímého kopu vyrazil Grulich s námahou na roh.

„Musím říct, že se hrálo na dobře připraveném trávníku. Do utkání jsme vstoupili aktivní kombinační hrou a co se týká držení míče, tak v tom jsme domácí přehrávali. Pak jsme ale chybovali v rozehrávce a prohrávali jsme. Ve druhém poločase se průběh hry nezměnil a domácí stále spoléhali na rychlé protiútoky,“ hodnotil závěrečné utkání v sezoně hrající trenér Spálova Rostislav Kiša.

Pět minut po hodině hry pak doklepával ze vzduchu míč do branky spálovský Kostka, ale hlavní rozhodčí branku neuznal pro útočný faul. Zanedlouho se pak lavička Spálova znovu zlobila, protože se dožadovala penaltového faulu na Patrika Popa.

Udeřilo tak na druhé straně, když čtvrthodiny před koncem přidal důležitou pojistku Novotný, jenž pak ještě v závěru svou druhou trefou zpečetil osmé vítězství Slavoje v ročníku. Jeseník tak odčinil předchozí porážku 0:4 z Mořkova s trenérem Takáčem se tak rozloučil vítězstvím 3:0.

„Tentokrát musím pochválit celé mužstvo za to, že poslední utkání ve své bohaté kariéře našeho trenéra Tibora Takáče skončilo výhrou. Bylo to důstojné rozloučení s osobností, která devětatřicet let poctivě a svědomitě vedla různá družstva z pozice trenéra,“ zdůraznil předseda fotbalového klubu z Jeseníku nad Odrou.

Spálovští už měli před utkání jistotu, že vybojují nejlepší umístění v historii klubu. „Ve druhém poločase nám nebyla uznána branka a v závěru jsme ještě dvakrát inkasovali. Myslím si, že výsledek je pro nás příliš krutý. Ale svému mužstvu děkuji za celou sezonu, ve které jsme dosáhli na historicky nejlepší umístění a těším se na tu následující,“ uvedl ještě hrající kouč třetího Spálova.

Branky: 75. a 87. Novotný, 13. Polónyi. Rozhodčí: Hykl – Tibor Takáč ml., Sladký.

Jeseník: Grulich – Frýdl (85. Palička), J. Goláň, Černoch, Indrák – Horák (65. Meihack), Novotný, P. Goláň, Vaculík (80. J. Burget) – L. Polónyi, L. Burget. Trenér: Tibor Takáč st.

Spálov: T. Ambrož – Ondřej, Sucháček (77. Oršovský), Václav Král st., Kostka – Sosnovec, Kiša, K. Pop, P. Pop – Chuděj, L. Šíma (85. Václav Král ml.). Hrající trenéři: Rostislav Kiša a Robin Marszalek.

FC KOPŘIVNICE – TJ SOKOL OSTRAVICE 2:5 (0:3)

Otřepaná fráze, že každé utkání začíná za stavu 0:0, platila v Kopřivnici pouze chvíli. Domácí totiž schytali v úvodních minutách utkání těžké KO, neboť v rozmezí pouhých pěti minut třikrát inkasovali a ve 12. minutě se Ostravice mohla těšit z luxusního náskoku 3:0.

Opařený celek ze Zátopkova rodiště se poté dostal ke slovu, ale Ollender nastřelil jen tyč Boháčovy branky a další možnosti neuspěl ani Závodný.

Začátek druhé části patřil znovu Ostravici, když kapitán Stýskala svým druhým gólem v utkání a celkově šestnáctým v sezoně, navýšil hostující náskok již na rozdíl čtyř branek. Za pár minut se prosadil i nejlepší kopřivnický střelec Ollender, jenž snížil na 1:4, ale v pohodě hrající Ostravice navýšila v 84. minutě své vedení na 5:1. To pak ještě v závěru snížil z penalty po faulu na svoji osobu Ollender, který se v ročníku trefil celkem sedmnáctkrát, a jenž překonal náhradního brankáře hostů Vokala, jenž na poslední minuty vystřídal Boháče.

Ostravice tak vylepšila své loňské umístění o jednu příčku, když skončila šestá a Kopřivnici pak patří 8. místo. „Zápas jsme nezvládli. Hosté od začátku trestali naše okénka v obraně a nepracovali jsme jako dobře fungující tým. Ostravice nám udělila lekci z produktivity. Některé jarní vysoké prohry signalizují, že musíme přes léto zapracovat na zkvalitnění naší defenzivy,“ oznámil trenér FC Kopřivnice Svatopluk Chrobák.

Branky: 62. a 88. z pen. Ollender – 12. a 53. Stýskala, 7. Březina, 9. O. Stonavský, 84. Platoš. Rozhodčí: Adamec – Podracký, Kolarský.

Kopřivnice: Beňo – J. Okřesík, Košárek, Petráš, Nenutil (46. M. Makový) – Poláček, Mička (57. P. Marek), Závodný (75. Šajtar), Špaček – Ollender, Hanzelka (46. Varga). Trenér: Svatopluk Chrobák.

Ostravice: Boháč (86. Vokal) – Pavelec, Mendrek, Jandek, M. Ledvoň (66. Platoš) – M. Stonavský, O. Stonavský, Stýskala, Přasličák (71. Velička) – L. Ledvoň (46. Horňák), Březina (46. Němec). Trenér: Vojtěch Vranay.

FK STARÝ JIČÍN – TJ SOKOL HUKVALDY NEDOHRÁNO

V nejnižší fotbalové soutěži, kterou je okresní IV. třída, se výjimečně stane, že tým neposkládá základní jedenáctku a s přibývajícími minutami a narůstajícím skóre postupně odstoupí několik hráčů až po minimální počet, načež přijde předčasné ukončení utkání. Aby se však podobná situaci stala v nejnižší krajské soutěži, tak to už se vidí málokdy!

Přesně tohle se však přihodilo v závěrečném víkendovém utkání I. B třídy, skupiny D, ve kterém pátý Starý Jičín přivítal už jistě sestupující Hukvaldy, které dorazily k utkání pouze s torzem hráčů, když nastoupily s minimálním počtem hráčů v podobě šesti hráčů do pole a s jedním brankářem.

Starý Jičín si chtěl poslední utkání sezony užít a oslabeného soupeře uzemnil v necelých osmi minutách, po kterých vedl 4:0 (2. a 8. Jurajda, 4. a 5. Bartoň). V 9. minutě pak musel hlavní sudí Pobořil duel pro nízký počet hráčů Hukvald ukončit.

„Nevím, co na to vlastně říct. Hosté přijeli jen v sedmi a v deváté minutě se jim zranil jeden hráč a v šesti už pokračovat nemohli,“ pokrčil rameny jeden z trenérů Starého Jičína Radek Kreml, jenž vede tým společně s dvojčetem Markem. Příznivci domácího celku se pak ale dočkali alespoň přídavku. „Pro naše diváky jsme aspoň odehráli tréninkový zápas na dvakrát pětadvacet minut,“ usmál se Radek Kreml.

Rozhodčí: Pobořil – Brabec, Pargač.

Starý Jičín: Hatlapatka – Šrom, Bajer, Jurajda, Podešva – Hanzelka, Bartoň, Petr, D. Janovský – Holeňa, Janyška. Trenéři: Radek Kreml a Marek Kreml.

Hukvaldy: Mlčoch – Bůžek, Niemczyk, Ermis, Grufík, Mart. Vicher, Bujnošek. Hrající trenér: Michal Vicher.

TJ SOKOL FRYČOVICE – TJ ODRY 6:2 (3:1)

Odry zakončily velmi dobře zvládnuté jaro, ve kterém rychle opustily spodní příčky tabulky, ve Fryčovicích, kde však do závěrečného duelu nevstoupily vůbec dobře. Důkaz? V 19. minutě prohrával soubor trenéra Petra Chuděje již 0:3.

Poté sice snížil po individuální akci kanonýr Maléř, ale po změně stran se znovu rozjel fryčovický gólostroj, kdy nejprve Grygar dokonal hattrick. Poté snižoval vydařenou střelou šajtlí střídající Pavel Fabiánek, ale poslední slovo měly Fryčovice, když Staněk upravoval na konečných 6:2.

„Měli jsme problém dát dohromady sestavu a i přístup ostatních hráčů už byl takový dovolenkový. Začali jsme vlažně a soupeř šel po rychlých útocích tvrdě za svým. Odehráli jsme nejhorší jarní utkání, protože jsme nepředvedli skoro nic,“ přiznal oderský kouč Petr Chuděj, jenž musel do pole nasadit i brankáře Mališe.

Odry tak nakonec odjížděly s debaklem. „V obraně jsme dělali hrubé chyby a toho soupeř, který má směrem dopředu velmi dobré hráče, dokonale využil. Kdybychom dostali desítku, tak by se nikdo nemohl divit. Z naší strany to vypadalo spíše jako rekreační přátelák. Kluci jakoby se příliš brzo uspokojili s průběhem jara,“ zamýšlel se dále šéf oderské kopané, jenž ještě nahlédl do příští sezony.

„Už připravujeme nějaké posily, navíc přijdou někteří kluci z dorostu a měla by tak nastat určitě obměna kádru tak, ať se zkvalitní herní projev. Zapracování nových hráčů dá trošku práci, ale myslím si, že to nebude tak hrozné,“ doplnil Chuděj.

Branky: 3., 68. a 77. Grygar, 9. Volný, 19. Šlosar, 81. Staněk – 26. Maléř, 80. P. Fabiánek. Rozhodčí: Mitura – Šištík, Bebenek.

Fryčovice: Ivánek – Urbiš, Volný, Georgiovský, Kobylák (46. Štefek), Staněk, Šlosar, Zahradník, Rumel (76. Janek), Grygar, Z. Kadlčák. Hrající trenér: Filip Kadlčák.

Odry: Holubčík – Šíma, Hurta, Rybařík, Holub – Mališ (69. P. Fabiánek), Repta, E. Chuděj, Vidlák – J. Paszko, Maléř. Trenér: Petr Chuděj.

Hvězdy kola:

***DOMINIK KOCIÁN (Tichá)

Teprve osmnáctiletá ofenzivní hrozba z Tiché podtrhla v závěrečném kole parádní sezonu, když Vlčovice odrovnala hattrickem a celkem si v sezoně připsala úctyhodných osmnáct branek. Talent, který předtím nastupoval v divizním dorostu Frenštátu pod Radhoštěm, a jenž chvíli působil i v Baníku Ostrava, tak patřil k nejpříjemnějším překvapením sezony.

**PETR ĎURICA (Fulnek)

Fulnecký sniper na závěr ročníku potvrdil pozici nejlepšího střelce soutěže, když sestupující Pustějov nalomil hattrickem a navíc měl na svědomí i jubilejní stou fulneckou branku v sezoně. Dřívější kanonýr Jakubčovic přišel před sezonou s jasným úkolem, který dokonale splnil, což potvrzuje jeho střelecký účet v sezoně, který se zastavil na čísle 29.

*JAN GRYGAR (Fryčovice)

Třiadvacetiletý hráč, jenž v mládeži prošel mimo jiné i ostravským Baníkem či Hlučínem, se v posledním kole rozstřílel, když se předtím v průběhu sezony trefil pouze jednou. Odry však pomohl vyprovodit hattrickem, kterým se podílel na jasné výhře 6:2.

Číslo kola: 9

Pouze necelou desetiminutovku viděli diváci na hřišti Starého Jičína, kde dorazily poslední Hukvaldy jen s torzem hráčů. Za stavu 4:0 pro domácí totiž muselo být utkánípředčasně ukončeno pro nedostatek hráčů hostů.