Turnaj, za účasti loňského obhájce z Frýdku-Místku, domácí Studénky a dalších klubů - Baník Ostrava, Vítkovice, Hlučín, Bílovec, Třinec a slovenská Stará Bystrica, vyhráli nakonec mladíci z ostravského Baníku.

Turnaj byl letos pořádán pro žáky ročníku narození 1997 a mladší, přestože za týmy hrající okresní soutěže mohli nastoupit i hráči ročníku 1996.
Zápasy se hrály na 2x 17 minut s tím, že základní část se odehrála v dopoledních hodinách ve dvou skupinách, ve Studénce a Nové Horce, a boje o umístění pak sehrály týmy odpoledne v areálu ve Studénce.

V prvním semifinále na sebe narazil Baník a obhájce prvenství, Frýdek-Místek. V zápase jednoznačně kralovali hráči Baníku, kteří postoupili do finále. Do druhého semifinále nastoupil vítěz skupiny „B“, Hlučín, proti Staré Bystrici. Tento duel přinesl zajímavý a hodně vyrovnaný zápas, v němž dlouho vedli hráči Hlučína, ale soupeř v poslední minutě vyrovnal a rozhodovat musel až penaltový rozstřel. Přesnější mušku měli kluci ze Slovenska, a stali se tak druhým finalistou.

V konečném souboji o 3. místo měli nastoupit kluci z Frýdku-Místku proti Hlučínu. Bohužel celek Hlučína odmítl zápas sehrát. Tímto dle pořadatelů turnaje a také několika trenérů z jiných družstev znevážili dobré jméno Žákovského turnaje a zápas prohráli kontumačně.

Finále turnaje se odehrálo o něco dříve, než bylo původně plánováno, a nastoupil v něm Baník Ostrava proti Staré Bystrici. Zápas, podobně jako dopoledne ve skupině, ovládl Baník, a mohl se tak, znovu po čtyřech letech, radovat z vítězství.

„Turnaj vyšel i díky příznivému počasí, takže zde problém nebyl. Chvílemi to vypadalo, že se zvedne vítr, ale i to bylo nakonec v pořádku,“ prozradil předseda Fotbalu Studénka Libor Slavík a doplnil: „Jedinou kaňkou celého turnaje byl souboj o třetí místo mezi Frýdkem-Místkem a Hlučínem. Hlučín totiž v semifinále vedl celé utkání o branku, ale v poslední minutě Stará Bystrice vyrovnala a na penalty postoupila do finále. Hlučín sice avizoval, že za Bystrici hrají starší žáci, nicméně i tento celek hraje, podobně třeba jako Studénka, okresní soutěže. V pravidlech to tolerujeme, že hráči, kteří zrovna skončili sezonu, a Žákovský turnaj je takovým poděkováním hráčům, kteří by měli odejít do dorostu, že mohou v omezeném počtu za tým nastoupit. Snažili jsme se to Hlučínu vysvětlit, trenéru se to ale nelíbilo a opustil s hráči hřiště. Na hráčích ale byla vidět obrovská lítost. Dokonce i ostatní trenéři označili jednání Hlučína jako ostudné. Družstva, která nemají možnost postavit vyrovnaný ročník, i třeba díky absenci sportovních tříd, právě takovou možnost, tedy doplnění několika staršími hráči, využívají.“

Konečné dvě pozice tak nakonec obsadili jediní zástupci Novojičínska. „My jsme letos byli opravdu slabí a Bílovec, ten přijel na turnaj rovnou ze soustředění, takže hráči byli asi malinko unavení,“ doplnil Slavík a uzavřel: „Celkové poděkování patří především všem pořadatelům a dobrovolníkům, kteří se na výborné organizaci turnaje podíleli, Ivanu Urbánkovi za organizaci soutěží pro děti, sponzorům, také všem rozhodčím a v neposlední řadě i hráčům za sportovní výkony a divákům za vytvoření bouřlivého prostředí.

VÝSLEDKY

Skupina A
(areál TJ MSV Studénka)

Studénka - Třinec 0:4, Baník - Třinec 3:0, Stará Bystrica - Baník 0:3, Třinec - Stará Bystrica 1:4, Baník - Studénka 6:0, Stará Bystrica - Studénka 3:0
Pořadí ve skupině: 1. Baník Ostrava (skóre 12:0, 9 bodů), 2. Stará Bystrica (7:4, 6b.), 3. Třinec (5:7, 3b.), 4. Studénka (0:13, 0b.)

Skupina B
(hřiště SK Statek Nová Horka)

Vítkovice - Hlučín 1:2, Frýdek-Místek - Hlučín 0:0, Bílovec - Frýdek-Místek 0:2, Bílovec - Vítkovice 0:2, Vítkovice – Frýdek-Místek 0:0, Bílovec - Hlučín 0:2
Pořadí ve skupině: 1. Hlučín (skóre 4:1, 7 bodů), 2. Frýdek-Místek (2:0, 5b.), 3. Vítkovice (3:2, 4b.), 4. Bílovec (0:6, 0b.)

Zápasy o umístění
(areál TJ MSV Studénka)

Semifinále 1: Baník – Frýdek-Místek 4:1, o 7. místo: Studénka - Bílovec 0:3, semifinále 2: Hlučín - Stará Bystrica 1:2 (na penalty), o 5. místo: Vítkovice - Třinec 3:0, o 3. místo: Frýdek-Místek - Hlučín 3:0 (kontumačně), finále: Baník - Stará Bystrica 5:0

Individuální ocenění

Nejlepší brankář: Jaroslav Plačka (Studénka), nejlepší hráč: Ondřej Šašinka (Baník Ostrava), nejlepší střelec: Roman Holiš (Baník Ostrava)

Konečné pořadí turnaje

1. FC Baník Ostrava, 2. FK Stará Bystrica, 3. Městský FK Frýdek-Místek, 4. FC Hlučín, 5. FC Vítkovice, 6. Fotbal Třinec, 7. ŠSK IR Progres Bílovec, 8. Fotbal Studénka

Další informace a fotogalerii naleznete na www.fotbalstudenka.cz