Navzdory sněhové kalamitě se tradiční zimní fotbalový turnaj Vřesina 2010 rozehrál! Díky obětavosti místních organizátorů a především noční směně Marcela Vajdy byla umělá tráva ve sportovním areálu Sokola Vřesina nachystána.

Ale druhá sněhová nadílka, která v průběhu dopoledne zcela zasypala hřiště, nakonec kompletní program dohrát neumožnila – poslední mužské utkání mezi Hrabovou a Mokrými Lazci se přesunulo prozatím na čtvrteční podvečer.

Ze stejného důvodu byly odloženy i duely 1. kola dorosteneckého turnaje. „Hrát na takovém terénu už by s fotbalem mnoho společného nemělo, a proto jsme v neděli ráno a v průběhu dopoledne obvolali trenéry i funkcionáře Krásného Pole, Hrabové, Pustkovce i Poruby, abychom jim oznámili, že jejich dorostenecká mužstva sehrají první zápasy až úplně nakonec turnaje, tedy v neděli 7. března,“ řekl Deníku v průběhu nedělního dopoledního programu jeden z organizátorů celého vřesinského klání, Josef Vincenci.

Hned v úvodním sobotním utkání nastoupili hráči pořádajícího vřesinského Sokola proti, po podzimu poslednímu celku městského přeboru TJ Kunčičky. Dlouho vyrovnaný zápas nakonec domácí rozhodli až ve druhém poločase, kdy čtyřmi góly otočili průběžně nepříznivý stav a zvítězili tříbrankovým rozdílem.

Kombinovaný tým Poruby, složený z hráčů širšího kádru divizního mužského celku a dorostenců, měl v průběhu utkání proti Dolní Lhotě k dobru dvoubrankový náskok, ale nakonec se obě mužstva rozešla smírně.

Třebovická Slavie, které se podzim v I.B třídě nepovedl, šla do souboje s Krásným Polem v první půli do vedení, ale nakonec se ve druhé části hry karta obrátila a favorit získal všechny tři body.

„Měli jsme trošku strach, jak bude po páteční kalamitě hřiště vypadat. Ale organizátoři vše zvládli na výbornou. Proti Třebovicím to sice trochu klouzalo, ale naštěstí se nám nikdo nezranil, což je hlavní. Výsledek v téhle fázi přípravy není až tak důležitý, ale jsme samozřejmě i za těsné vítězství rádi,“ prohlásil po utkání trenér krásnopolského Sokola Martin Janík.

Tomu už v sestavě chyběl podzimní dirigent obrany Richard Fasan, jenž se však i přesto na vřesinské umělce objevil – zahrál si v dresu Hati proti obhájcům loňského vítězství ze Staré Bělé.

Avšak ani jeho přítomnost nedokázala zabránit čtyřbrankové lavině, kterou starobělští Sokolové zasypali branku dvanáctého celku I.B třídy.
„Úvodní zápas byl více než fotbalovým testem a prověrkou fyzičky. Hřiště bylo pod sněhem, takže mí svěřenci, kteří si rádi zahrají kombinační fotbal, se museli přizpůsobit danému stavu. I já jsem však v prvé řadě rád, že se nikomu nic nestalo. Přece jen na klouzající umělce hrozí nebezpečí poranění třísel či svalových úponů,“ uspokojilo kouče Staré Bělé Zdeňka Honuse.

Podobně vysokým vítězstvím, navíc bez obdržené branky, vstoupili do zimního turnaje obhájci druhé pozice – fotbalisté Heřmanic. Zcela bez problémů přehráli dorostence Vítkovic.

Dramatickou podívanou přinesl zápas mezi Suchými Lazci a ambiciózním nováčkem I. B třídy, SK Šenov. Ten se dostal v první půli do dvoubrankového vedení, ale Lazeckým se ještě do poločasu podařilo vstřelit kontaktní branku, na niž po změně stran ještě navázali proměněným pokutovým kopem, a díky němu skončil duel druhým sobotním smírným výsledkem.

Utkání dvou naprosto odlišných poločasů bylo k vidění v neděli hned zrána. Jedenáctý tým podzimní tabulky I.B třídy, skupiny B, FC Ostrava-Jih, účastníka krajského přeboru, Biocel Vratimov, v tom prvním zaskočil a vybudoval si dvoubrankové vedení.

Ovšem po pauze se karta naprosto obrátila a Vratimov, po dlouhých měsících, ochutnal díky třem brankám pocit vítězství.

„Tohle utkání se asi moc fotbalu nepodobalo. I tak však obdivuji pořadatele, že dokázali skoro nemožné a hřiště v rámci možností udrželi ve skoro hratelném stavu,“ usmál se dlouholetý trenér Ostravy-Jihu Ladislav Pavlat.

Přehled výsledků 1. kola zimního fotbalového turnaje Vřesina 2010 – skupina A: Vřesina – Kunčičky 3:2 (1:1), Poruba B – Dolní Lhota 3:3 (2:0), Třebovice – Krásné Pole 1:2 (1:0) a Šenov – Suché Lazce 2:2 (2:1). Skupina B: Heřmanice – Vítkovice U18 4:0 (2:0), Vratimov – Ostrava-Jih 3:2 (0:2), Hať – Stará Bělá 1:4 (1:2).