Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Karviné se rozjela krajská fotbalová akademie

Karviná – Krajská fotbalová akademie, která začne začátkem nového školního roku v Karviné oficiálně fungovat, nabrala ve středu a ve čtvrtek své první členy.

17.6.2016
SDÍLEJ:

Jako úředník zavalený papíry si musel po oba dny v Karviné připadat výkonný ředitel krajské akademie Tomáš Bernady (vlevo).Foto: Martin Ruščin

Mladí fotbalisté ročníků 2002 a 2003, tedy kategorií U15 a U14, tvoří fotbalové osazenstvo, které dodalo hned osm regionálních klubů.

Jako rozený úředník si musel počínat po oba dny výkonný ředitel akademie a někdejší opora ostravského Baníku Tomáš Bernady. Vyplňování a kontrola všemožných přihlášek mu vzaly dost času. „Bez papírování to nejde," pousmál se poté, co s rodiči a mladými hráči prošel školu, aby se vidělo, kde budou chlapci studovat, internát, aby se vidělo, kde budou pobývat, a také sportovní areál na Kovoně, kde budou trénovat.

Karviná získala statut krajského centra mládeže v minulém roce. Zprvu se zdálo být logické, že by měl takový institut fungovat v přirozeném centru kraje, kterým je Ostrava, po předložení veškerých podmínek však svazoví a krajští funkcionáři ukázali právě na Karvinou. Krajské město jí jednoduše nemohlo v nabízených podmínkách konkurovat. „Propojení školy, ubytovacích prostor, samotných sportovišť a vybavení, z toho všeho vyšla nejlépe Karviná. Proto je krajská akademie zde," vysvětlil Bernady a přiblížil, jak by měl chod akademie vypadat.

„Samotný princip spočívá v tom, že na jednom místě budou během školního roku nejlepší hráči dané věkové kategorie z našeho kraje, kde o ně bude pečlivě postaráno, ať už se bavíme o stravovacím režimu, zdravotní péči či sportovní přípravě. Jde o to, že hráči budou mít v akademii skvělé předpoklady sportovní výkonnosti, protože zde bude větší konkurenční prostředí, než jakého se jim může dostat v klubu. To by jim mělo pomoci k lepšímu výkonnostnímu růstu," objasňuje Bernady.

Ve prospěch klubů

Celý týdenní režim je nastaven tak, že chlapci chodí normálně do školy, absolvují tréninky a v pátek se rozjedou do svých domovů, aby mohli během víkendu hrát mistrovské zápasy za své mateřské kluby.

„Tady je důležité si uvědomit, že jejich účinkováním v akademii se nic nemění na jejich klubové příslušnosti. Akademie tady není od toho, aby někomu brala hráče, ale proto, aby jim nabídla veškerý servis a klubům dodala z jejich ještě neobroušených diamantů hotové drahokamy," použil úsměvný příměr ředitel krajské akademie.

„Chlapci budou mít v Karviné veškerý komfort z hlediska fotbalové a regenerační přípravy. Nabídneme jim sportovní kroužky, tělocvik v rámci školních osnov plus pohybovou všestrannost. V úterý, středu a čtvrtek absolvují specifické fotbalové tréninky," dodal.

Proces se rozjede 1. září, tedy v den prvního školního roku. Hráči z krajských klubů se do Karviné sjedou už o tři dny dříve, aby se aklimatizovali a seznámili s prostředím.

Kdo chlapce povede?

Realizační tým krajské akademie tvoří výkonný ředitel Tomáš Bernady, který má na starost veškerou řídící, poradenskou i organizační činnost, dva hlavní trenéři a trenér brankářů. Ti všichni jsou svazovými pracovníky.

Každá z obou kategorií má svého hlavního trenéra a dva asistenty. U kategorie U15 je to Pavel Šulák s asistenty Tomášem Hejduškem z Baníku Ostrava, a Vladimírem Vyrobikem z Bohumína, u čtrnáctky figuruje na plný úvazek Kamil Papuga a role asistentů jsou zatím neobsazeny. „Situaci intenzivně řešíme ve spolupráci s karvinským klubem. Bylo by asi vhodné, když je akademie zde v Karviné, aby se na výchově mladých hráčů podíleli i místní trenéři," doplnil Tomáš Bernady.

Pro obě kategorie bude společný trenér brankářů Vít Baránek, od září pak navíc i fyzioterapeut, který bude akademikům k dispozici non stop.

Úvodní výběr hráčů pro obě kategorie proběhl na základě doporučení klubových trenérů i krajských výběrů. „Na jaře jsme navíc hráče sami sledovali, protože to rozhodně neprobíhá tak, že do akademie je přizván každý, kdo o ni projeví zájem. Vybraným hráčům jsme ale tu možnost nabídli, a kdo chtěl, využil ji. My samozřejmě nikoho nenutíme, jen tu možnost nabízíme a vysvětlujeme, že klubům děláme servisní organizaci, kdy se o hráče staráme a vracíme jim je s veškerou péčí, jaké se jim může dostat. Celý projekt je pochopitelně i o všeobecném vzdělání a vlastně i dospívání samotných hráčů, jelikož soubor požadavků, které jsou na hráče kladeny, má širší záběr než jen jaký je kdo fotbalista. V akademii posuzujeme i chování jednotlivců, prospěch ve škole, morálně volní vlastnosti. To vše se bude sledovat a vyhodnocovat," vysvětluje výkonný ředitel krajské akademie FAČR.

Bernady zdůraznil, že projekt byl možný jedině díky vstřícné spolupráci FAČR, Moravskoslezského kraje a města Karviné. „Všem je třeba poděkovat, stejně jako vedení karvinské Základní školy Dělnické. Máme velkou oporu v osobě pana ředitele Petra Jurase i jeho zástupce Jana Kodenka, kteří mají bohaté zkušenosti s vedením sportovních tříd, protože už léta spolupracují s karvinským fotbalem, ale nejen s ním, třeba i s tenisem nebo házenou. Do školy budou hráči chodit, bydlet budou na kolejích Slezské univerzity, kde mají vlastní prostor," doplnil Bernady.

Výhoda v širším výběru

Karvinská akademie bude mít ještě jednu výhodu oproti akademiím v několika dalších krajích. „Začneme fungovat počátkem školního roku, ale třeba v Plzni nebo Jihlavě to už běželo tento rok, ovšem u nás se můžeme opřít o daleko širší spektrum klubů než v obou zmiňovaných městech. Tam je situace jiná v tom, že jak Plzeň, tak Jihlava jsou krajskými centry obecně, a prakticky žádná další větší města s propracovanou výchovou mládeže tam nejsou, takže jejich akademici jsou tvořeni z devadesáti procent výhradně hráči Plzně nebo Jihlavy. Tady to bude jiné, protože v našem kraji pracuje výborně s mládeží spousta klubů, ať už jde o Baník, Karvinou, Frýdek-Místek, Třinec, Opavu, Hlučín, Vítkovice, Havířov, Bílovec a další, nerad bych na někoho zapomněl. V základně hráčů tedy máme obrovskou výhodu. Samotný výběr hráčů bude z širší nabídky, a to může kraji, potažmo klubům v našem kraji, jen prospět. Do akademie by se tak mohli dostat jen ti nejlepší a zdokonalit zde své fotbalové i lidské dovednosti," uzavřel Tomáš Bernady.

Autor: Martin Ruščin

17.6.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení