Po krajském přeboru se o víkendu rozběhnou také zbylé fotbalové soutěže spadající pod Moravskoslezský fotbalový krajský svaz. V očekávání diváků bude jarní část I. B třídy, sk. D, která je, až na Kozlovice, záležitostí výhradně celků z Novojičínska. Podzimní tabulka slibuje nebývalé drama na obou pólech tabulky. S jakými změnami a ambicemi půjdou jednotlivé celky do jara, vám nabízíme v tradičním předsezonním přehledu.

O celcích, které se po podzimu umístily na 8. – 14. místě se dočtete pouze v sobotním tištěném vydání Novojičínského deníku (Bordovice, Jistebník, Kozlovice, Kateřinice, Spálov, Suchdol, Jeseník).

TJ SOKOL STARÝ JIČÍN

1. místo, 31 bodů

Bez dvou klíčových hráčů nastoupí do jarní části sezony vedoucí celek tabulky ze Starého Jičína. Trenér Tomáš Vyhlídal totiž nebude moci počítat se zkušeným středopolařem Petrem Vahalíkem, jenž zatím skončil z rodinných důvodů, ani s nejlepším střelcem a autorem 9 podzimních tref, Romanem Škrlou. Mladý forvard totiž odchází na půlroční hostování do Frenštátu pod Radhoštěm, který bude na jaře útočit na postup do krajského přeboru. „Byli to naši klíčoví hráči a bude to pro nás citelné oslabení. Kádr nebyl doplněn, takže budeme pokračovat s kádrem, jaký jsme měli na podzim," řekl trenér lídra tabulky, Tomáš Vyhlídal. Tým začal zimním přípravu první týden v únoru soustředěním v Horní Lomné. „Potom následovaly tři tréninkové jednotky týdně a byly tam i nějaké kruhové tréninky pod dozorem fitnes trenéra. S účastí to ale bylo horší. Sehráli jsme čtyři přípravné zápasy, kdy jsme tři vyhráli a jeden prohráli," vzpomínal starojický kouč, jenž k jarním ambicím řekl: „Chceme hrát náš fotbal, a hlavně chceme vyhrávat domácí zápasy. O přední příčky se určitě popereme, ale hra bez zmíněných dvou klíčových hráčů momentálně není ideální."

TJ TATRAN JAKUBČOVICE

2. místo, 31 bodů

Program 1. kola:
Sobota 28. března, 15.00, Jakubčovice – Suchdol n. O., Odry - Starý Jičín. Neděle 29. března, 15.00 Libhošť – Kopřivnice, Jistebník - Jeseník n. O., Kateřinice – Spálov, Tichá – Bordovice, Kozlovice – Vlčovice.

Starému Jičínu bude v odvetách šlapat na paty jakubčovický Tatran, který se v zimě zúčastnil tradičního zimního turnaje v Bílovci, kde postupně porazil Bílovec, Skotnici, remizoval s Pustou Polomí a prohrál s Brušperkem. Dále pak Tomečkovi svěřenci porazili vysoko Studénku (8:3) a v generálce přetlačili na domácím trávníku Bělotín z I. A třídy Olomouckého kraje 3:2. „Příprava byla kvalitní, i když bylo ještě dost kluků, hlavně mladých, kteří nechodili tak, jak by měli. Byli jsme na soustředění pod Lysou horou, v hotelu Petr Bezruč, kde jsme něco naběhali. Chytli jsme krásnou zimu, takže jsme využili i běžky," pochvaloval si trenér Jakubčovic Alois Tomeček, jenž už na jaře nepočítá s mladíkem Peckou. Do týmu se naopak vrátil zkušený Roman Jahoda. „Je to srdcař a zkušený fotbalista, který hrál dokonce i druhou ligu. Přišli k nám také dva hráči, kteří mají zkušenosti s třetí ligou, ale necháme fanoušky překvapit až v sobotu. V podstatě už s námi dříve hráli. Jedná se o kvalitní hráče do základu, takže doufám, že budeme ještě silnější než na podzim," přeje si šéf jakubčovické lavičky, jenž odtajnil také jarní cíle klubu. „Na podzim jsme nezvládli akorát derby se Spálovem a zápas v Tiché. S Kopřivnicí jsme remizovali, ale to byl kvalitní mančaft. Naše ambice musí být vysoké, protože jsme vyhráli jak v Libhošti, tak ve Starém Jičíně. Byli bychom hloupí, kdybychom se o to neporvali, když to máme dobře rozjeté. Samozřejmě, že Starý Jičín a Libhošť budou znovu silní, a pak taky Kopřivnice, která bude zlobit," zamýšlel se závěrem Tomeček.

FC LIBHOŠŤ

3. místo, 30 bodů

Pouze o jeden bod méně než vedoucí duo nasbíral na podzim FC Libhošť. Tým trenéra Salače byl na soustředění na Horní Bečvě a v přípravě se postavil vesměs celkům z I. A třídy. „Něco jsme poběhali, takže to bylo dobré. Někteří sice museli kvůli práci střídavě odjet, ale mělo to určitě svůj význam. V přípravě jsme hráli většinou proti týmům z A třídy Petřvald na Moravě, Hrabová, Bílovec. Byly to zápasy s celky z vyšší soutěže, tak abychom na sebe měli tlak. Zápasy byly určeny k tomu, aby si všichni zahráli stejnoměrně. Nedíval jsem se ani tak na výsledky, ale spíše mě zajímalo zápasové vytížení hráčů, aby se všichni ukázali," hodnotil průběh zimní přípravy lodivod FC Libhošť Miroslav Salač, jenž na jaře nejspíše nebude moci ze zdravotních důvodů počítat s Tomášem Kalincem. Mladík Jan Chromečka se možná vrátí z hostování v Bartošovicích, jež FC Libhošť v přípravě porazil 4:0. „Nechal jsem to na něm, jestli zabojuje o místo, nebo se vrátí až v létě. Ale kádr je kvalitní a asi by tolik prostoru nedostával. U něj by mi třeba vyhovoval střídavý start, ale to bohužel nejde," uvedl libhošťský kouč. Novou tváří je naopak mladý útočník Pavel Pojezdala, jenž na jaře působil ve Vratimově v I. A třídě. A s čím vyrukuje třetí tým podzimní tabulky na jaře? „Všechno ukážou první kola. Máme doma Kopřivnici, pak hrajeme na Starém Jičíně. V přípravě jsme byli celkům z I. A třídy dobrými soupeři, takže si myslím, že bychom na jaře ostudu dělat neměli. Ale něco úplně jiného je příprava a něco úplně jiného mistrovské utkání. Vím, že tady v Libhošti měli vždycky na podzim hodně bodů a na jaře zaváhali, takže mě zajímá, v čem to je, a jestli to pomůžu změnit, nebo to bude stejné a skončíme uprostřed soutěže. Čas ukáže," dodal Salač.

FC KOPŘIVNICE

4. místo, 21 bodů

Hlavně neopakovat loňský ročník. To si přejí před blížícím se startem sezony v Kopřivnici. Tým trenéra Svobody byl totiž loni v polovině pátý, ale nakonec bojoval o záchranu, když na jaře uhrál pouze 10 bodů. „To je pro nás velké varování. Hlavně se chceme vyvarovat toho průseru z minulého roku, kdy jsme byli po podzimu také vepředu, ale nakonec jsme hráli o záchranu. Jak jsem říkal před letošní sezonou, vzhledem k současnému stavu kádru bychom chtěli udržet umístění do sedmého místa," řekl k cílům týmu kouč FC Kopřivnice Milan Svoboda, jenž s letošní zimní přípravou rozhodně spokojený nebyl. „Byla to možná nejslabší zimní příprava za posledních několik let. Většina mladších hráčů měla jiné aktivity, takže úroveň přípravy nebyla dobrá. V přípravě jsme porazili Dolní Bečvu a divizní starší dorost Nového Jičína a prohráli jsme s Veřovicemi a ve Vřesině," doplnil k přípravě Svoboda. Hostování bylo nadále prodlouženo Ollenderovi (Hukvaldy) a Nenutilovi (Lichnov), kteří tak stráví jaro znovu mimo Kopřivnici. Hostování opačným směrem bylo prodlouženo u Křížka z Nového Jičína, se kterým tak bude moci trenér Svoboda nadále počítat, stejně jako s uzdraveným kapitánem Špačkem, jenž promarodil téměř celý podzim. „Změny asi ještě nějaké budou, spíše však odchody než příchody. Znovu využiji také služeb dorostenců, kteří už s námi hráli na podzim," dodal trenér kopřivnického FC.

FC VLČOVICE-MNIŠÍ

5. místo, 19 bodů

Příjemným překvapením podzimu byli fotbalisté Vlčovic, kteří posbírali 19 bodů a s 32 góly byli po Starém Jičíně nejlépe střílejícím celkem soutěže. „Zimní příprava proběhla tradičně. Kluci chodili v rámci možností. Nemůžu říct, že nejsem spokojený, ale mohlo to být i lepší. Měli jsme kombinaci výběhů v terénu s herní činností. Chodili jsme také do tělocvičny a pak jsme se připravovali na malém hřišti s umělým povrchem v Mniší," informoval trenér Vlčovic Miroslav Rek, jehož tým v přípravě vysoko porazil celky z nižších soutěží Žilinu, Bystré a Štramberk. „Hráli jsme proti soupeřům z nižších soutěží, abychom zdokonalili finální fázi, co se týká proměňování šancí. Výsledkům bych tak nepřikládal velkou váhu. Uvidíme, co přinese ostrá sezona," má jasno Rek. V klubu skončilo hostování trojici Harabiš, Vlček a Košárek. „Nové tváře zatím nemáme. Spoléháme se na kádr, který tvořil jádro v podzimní části sezony. Svoje cíle pro jaro neměníme. Chceme být tam, kde jsme, a vyhnout se bojům o sestup. Na čelo už je velká ztráta a postupové ambice nemáme," vyjádřil se před startem jara kouč Vlčovic.

TJ SOKOL TICHÁ

6. místo, 17 bodů

S posíleným kádrem bude do jarní části soutěže vstupovat šestá Tichá, která do ofenzivy přivedla na půlroční hostování trojanovického „bombera" Jakuba Tobolu a na hostování z Frýdlantu nad Ostravicí přijala Daniela Fajčáka, jenž loňské jaro strávil ve Frenštátě. Zadní řady pak přijde vyztužit výrazná posila v podobě zkušeného stopera Radima Sládečka. Dlouholetý kapitán Beskydu přichází na půlroční hostování ze sousedního Frenštátu pod Radhoštěm. „Jsem spokojený, protože se nám podařilo velmi dobře posílit. Co se týče odchodů, tak nás opustil obránce Milan Štěpják, jemuž u nás skončilo hostování a nyní má nové angažmá v Jeseníku," informoval trenér Tiché Petr Koblovský, který se bude i na jaře spoléhat na brankáře Pikulíka. Fotbalisté Tiché se připravovali v domácích podmínkách třikrát týdně, tým také absolvoval kruhové tréninky pod dozorem fitnes trenérky Terezy Volavkové-Plasgrurové. „Chtěl jsem, aby si kluci vyzkoušeli i něco jiného, a velmi si to chválili," vracel se k průběhu přípravy kouč Tiché. Přípravná utkání pak hrál Koblovského soubor na novojičínské nebo frýdecko-místecké umělé trávě, když například remizoval s Horní Bečvou i s Hukvaldy 2:2, prohrál s Dolní Bečvou 2:3 nebo porazil Trojanovice 2:1. „Nejvíce spokojený jsem byl asi právě se zápasem proti Trojanovicím. Ve zbytku zápasu to z naší strany nebylo ono a samozřejmě jsme točili se sestavou. Mistráky budou doufám vypadat jinak," poznamenal trenér šestého celku tabulky, jenž se na jaře bude chtít vyhnout bojům o záchranu. „Chceme skončit co nejvýše, ale los máme na úvod těžký. Budu skromný, takže nechceme dopadnout jako vloni, kdy jsme se zachraňovali v posledním zápase," přeje si závěrem Koblovský.

TJ ODRY

7. místo, 17 bodů

Odry počítaly během zimy především odchody. Trenér Stibůrek už na jaře nebude moci počítat s pilířem zadních řad, Pjatkanem, jenž si to namířil do Bělotína. Do přípravy nezasáhl Velík, k dispozici nebude ani Daniel Hrabovský a do Vítkova pak odešel útočník Chovanec. „Čekáme na uzdravení Erika Chuděje. Spokojenost s přípravou není moc dobrá, protože byla ovlivněna menší účastí. Tým jsme doplnili o hráče B týmu Jardu Rybaříka nebo Ference," uvedl trenér oderských fotbalistů Jan Stibůrek. Odry se opět zúčastnily zimního turnaje na umělé trávě v Hranicích, kde padly s tamní devatenáctkou 3:6, s Bělotínem prohrály 1:3, Spálov porazily 3:0, Opatovice pak 5:2, vysoko podlehly Ústí a Všechovicím nestačily po výsledku 2:5. Dále pak na domácím rezervním hřišti podlehly Vítkovu 2:3 a naposledy remizovaly s Fulnekem 1:1. „Ambice byly vyšší, než bylo sedmé místo. Rádi bychom na jaře uhráli okolo čtyřiadvaceti bodů, což by bylo pěkné. Musíme bojovat a dát do hry srdíčko," řekl před sobotním startem jara proti lídrovi ze Starého Jičína Stibůrek.