Během prvního dne se po slavnostním zahájení hrály zápasy základních skupin: a bojovalo se opravdu naplno, hned v prvním zápase kroměřížské ZŠ Slovan proti ZŠ Na Výsluní například došlo k neúmyslnému zranění domácího brankáře. „Byla tam jedna sporná penalta a zranění soupeřova brankáře, což jsem opravdu nechtěl. Prohráli jsme si to sami, ubojovali nás a byli lepší," zhodnotil jeden ze zahajovacích zápasů zástupce ZŠ z Brandýsa nad Labem Václav Sládek. Také úroveň kroměřížského stadionu školáky z Čech mile překvapila. „Zázemí je slušné, na to, že je to třetí liga. Dobrý stadion i pěkná tráva, takové hřiště jsem dlouho nezažil," pochválil areál patnáctiletý fotbalista.

Tvrdá konkurence ale byla i mezi dívčími týmy. „Hrály jsme s Jihlavou a prohrály jsme 4:6. Chvíli jsme vyhrávaly, ale soupeř byl holt lepší. Další zápas budeme hrát se Slavií, která momentálně prohrává, tak myslíme, že bychom je mohly porazit. Kdyby se nám to podařilo, mohly bychom tak postoupit do finále a zabojovat o první místo," doufala třináctiletá Sára Ivanová ze ZŠ Klegova Ostrava.

Že není nic ztraceno, věřil i celý ostravský tým. „Ze začátku jsme vyhrávaly, ale po poločase už byly holky asi unavené. Brankařka byla vynikající, pak ale možná zapracovala nervozita. Uvidíme, jak to dopadne. Myslely jsme si, že Jihlavu porazíme a prohrajeme se Slavií, tak uvidíme, snad to bude naopak," mínila další ostravská hráčka Tereza Maršálková.

Pro rodiče hráčů ze vzdálených koutů republiky bylo často složité s dětmi cestovat, přesto ale týmy úplně bez podpory nebyly.
„Přivezl jsem sem celé jihlavské mužstvo, kterým taky fandím. Prvně vyhrály a teď už zase vedou, tak jim držím pěsti," poznamenal pro Deník jeden z tatínků Josef Kocman.

S prvním finálovým dnem byli spokojení také organizátoři. „Byl úspěšný, počasí nám přálo. Jak zahájení, tak i další průběh byl důstojný a za hojné účasti veřejnosti," pochvalovala si viceprezidentka AŠSK Svatava Ságnerová. Večer si diváci vychutnají ještě All Star Games, interaktivní večer a autogramiádu s patronem soutěže Zdeňkem Grygerou, v pátek od 12 hodin pak přijde na řadu exhibice osobností s týmem učitelů, které se zúčastní i starosta města.

Finále ligy základních škol O pohár ministryně školství v KroměřížiÚčastníci finále: Chlapci: A – ZŠ Edisonova, Teplice, B – 33. ZŠ Plzeň, C – ZŠ Brandýs nad Labem, D – ZŠ Jihlava, Evžena Rošického, E – ZŠ a MŠ Bílovec, F – ZŠ Slovan, Kroměříž.
Dívky: A – ZŠ Eden, Praha, B – ZŠ Příbram II , C – ZŠ Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, D – ZŠ Jihlava, Evžena Rošického, E- ZŠ Ostrava-Hrabůvka, F – ZŠ Slovan, Kroměříž.

Co je Sportovní liga základních škol?* Sportovní liga základních škol o Pohár ministryně školství je soutěž v sedmi vybraných sportech určená žákům ZŠ nebo odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií z celé ČR
* Družstva se mohou zapojit do sedmi sportů – atletiky, minifotbalu, basketbalu, florbalu, volejbalu, házené a plavání
* Kdo je největší hvězdou mezi žáky? Deník a Česká televize začaly hledat nové talenty. Jejich příběhy se před každým finále objeví v novinách a na obrazovce
* Pořadatelem akce jsou Asociace školních sportovních klubů ČR, Česká unie sportu a MŠMT

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU