Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Minulost lukaveckých hasičů připomíná stříkačka

Fulnek-Lukavec - Není to tak dávno, co starosta Fulneku Josef Dubec prohlásil, že v Lukavci, místní části Fulneku, se děti rodí v hasičských uniformách. Hasičem je tam téměř každý pátý občan.

18.6.2009
SDÍLEJ:

Část lukaveckých hasičů před zbrojnicí v Lukavci při příležitosti oslav 120. výročí založení sboru. Foto: Archiv/SDH Lukavec

V Lukavci, obci se čtyřmi stovkami obyvatel, v tamním Sboru dobrovolných hasičů Lukavec evidoval k 31. prosinci loňského roku třiasedmdesát členů, z toho jedenáct žen.

Lukavecký sbor je velmi aktivní, o čemž svědčí například výčet akcí jen za loňský rok. Už v lednu uspořádali tradiční hasičský ples. „Hosty na tomto plese, vítáme kytičkou a kalíškem pravé hasičské slivovice,“ přiblížil atmosféru starosta lukaveckých hasičů Vítězslav Sokol. V březnu hasiči, jako každý rok, zajišťovali občerstvovací stánek u v republice ojedinělé akce – Jízdy kolem osení. Výtěžek věnovali na údržbu místního kostela. V té době také usilovně pracovali na vylepšení vzhledu unikátní stoleté hasičské stříkačky, kterou nechali posvětit na svátek svatého Floriána. Bez hasičů se neobešlo ani stavění a kácení máje v Lukavci.

Ale nejen zábavou je člověk živ, nota bene hasiči. Ti lukavečtí vydatně pomáhali koncem dubna, když příjezdovou cestu zalila voda. S vodou se potýkali také v červenci, když část obce zatopila rozvodněná Gručovka. Během roku jednotka lukaveckých hasičů také prováděla úpravu terénu a čistila komunikace při pokládání vodovodního řadu v obci. Na podzim hasiči v Lukavci provedli sběr železného šrotu.

Co by to bylo za hasiče, kdyby nejezdili po soutěžích? Lukavečtí nejsou výjimkou. Navíc sami dvě soutěže pořádají. A ty jsou dokonce něčím výjimečné. Červencová Lukavecká terénní vlna je specifická tím, že útočný proud hasičů nejprve musí prudce zatočit doleva, kde poté vybíhá asi dvacet metrů se zhruba osmimetrovým převýšením. Také další hasičská soutěž je neobvyklá. Koná se totiž v prosinci pod názvem Mikulášská hasičská soutěž, takže není problém vidět v akci čerty, anděly i Mikuláše.

Sbor dobrovolných hasičů Lukavec vznikl již v roce 1886. Sbor se vyvíjel k lepšímu a založil i hasičský dorost. Optimistický vývoj přibrzdil 16. říjen 1907. „Pasáčci krav si rozdělali ohníček na louce za stavením Františka Mikše a věnovali se podzimním radovánkám. Foukal silný vítr a od ohníčku v nestřeženém okamžiku začala hořet stodola a za chvíli i stavení Františka Mikše. Silný vichr roznášel po okolí hořící došky a zapaloval další a další obytné domy a stodoly. I přes veškerou snahu hasičů a obětavé pomoci občanů se nedařilo požár uhasit. Hustý černý kouř, silný vichr a nedostatečná hasící technika, zapříčinily největší katastrofu v naší obci. Shořelo třináct stavení a přilehlých hospodářských budov,“ připomněl černý den Lukavce i tamních hasičů jejich starosta Sokol a dodal, že zmíněný požár byl podnětem k zakoupení modernější hasičské stříkačky, kterou sbor dodnes opečovává.

Za zaznamenání určitě také patří činnost lukaveckých hasičů při povodních v roce 1997 a 2002. Při těch prvních obdrželi někteří členové sboru medalie, při těch druhých, v Čechách, věnovali hasičům v Lukavci u Lovosic pět tisíc korun na obnovu výstroje a výzbroje.

V roce 1952 začali v Lukavci se stavbou hasičské zbrojnice, kterou v létě 1956 uvedli do provozu. V roce 2004 zahájili její rekonstrukci, ale nedokončili. „Město Fulnek nám tuto rekonstrukci přislíbilo, dokonce i projekt je hotov, a také většina stran to měla ve svém volebním programu, ale skutek utek. Prý jsme se nevlezli do rozpočtu,“ posteskl si Sokol a dodal, že předmětem rekonstrukce vybudování šatny a sociálek a úprava půdního prostoru na klubovnu, aby se hasiči měli kde scházet po práci. Rovněž by chtěli do zbrojnice přivést vodu.

Autor: Ivan Pavelek

18.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení