Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči Štramberku opečovávají starou Tatru

Podobně, jako jinde, donutil obyvatele Štramberku k úvahám o hasičích požár. V roce 1855 vyhořelo ve Štramberku 40 domů, 2 stodoly a střecha kostela. „Začalo se uvažovat, že se sestaví hasicí družstvo, které by se vycvičilo, aby mohlo organizovaně a úspěšně zasahovat při ohni,“ uvedl Jiří Hoffmann, zástupce velitele SDH Štramberk.

15.7.2009
SDÍLEJ:

Stará Tatra hasičů Štramberku sklízí všude, kde se objeví veliký obdiv a zájem veřejnosti.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Na podzim roku 1875 dal tehdejší starosta Augustin Prosek v obecním zastupitelství návrh aby byl v městě ustaven protipožární sbor. Stanovy byly sestaveny podle požárního řádu z 28. dubna 1873 a obecní zastupitelstvo je 9. března 1876 na svém zasedání schválilo. Nato byly zaslány moravskému místodržiteli v Brně. Dne 4. května 1876 pod č. jednacím 10.045 moravské místodržitelství stanovy schválilo a tím byl „Sbor dobrovolných hasičů“ ve Štramberku založen.

Obec v roce 1879 vyhověla přání sboru a zakoupila mu čtyřkolovou stříkačku za 1000 zlatých a 200 metrů hadic. Byla také sjednána smlouva o vzájemné pomoci se Závišicemi, Rybím a Ženklavou při požárech. Hasičský sbor zakoupil trubku za 10 zlatých a stanovil trubače, který měl za povinnost vyhlašovat poplach při požáru. Doposud se po žární poplach vyhlašoval křikem, bubnováním a zvoněním.

V roce 1880 měl sbor už 75 členů a hasicí inventář v hodnotě 1 771 zlatých.

Slavnostní svěcení praporu bylo 23. července 1893. Matkou praporu byla arcivévodkyně Alžběta, zastoupena hraběnkou Idou, manželkou Felixe hraběte z Lilie, zemského hejtmana moravského.

V roce 1929 sbor dostal po dvouletém jednání ke stavbě zbrojnice dle návrhu architekta Gajovského. Z pohledu dneška byla památnou koupě stříkačky Tatra 26/30 dne 22. února 1930. Bylo zakoupeno 204 m hadic, 2 plynové masky a výkonná svítilna o 300 svíčkách.

V roce 1931 stoupil sbor do 55 výročí trvání. Město v čele se starostou panem Aloisem Petrášem po schváleni rady a zastupitelstva zakoupilo domek č. 137 na Záuličí od paní Rýdlové a daroval ho na výstavbu hasičské zbrojnice. V únoru členové dům zbourali. Výstavbu zahájil 15. května architekt bratr Karel Gajovský, náčelník 33. župy z Moravské Ostravy a slavnost položení základního kamene s vložením pamětní listiny 17. května. Otevření nové ho hasičského domu se konalo 23. srpna 1931. Toho dne odevzdal stavitel starostovi klíče od hotového domu a ten ho předal do užíváni hasičskému sboru. V prvním patře byla umístěná městská knihovna a čítárna

V roce 1932 stihla sbor těžká nehoda. V neděli 26. června jelo 13 bratří na výlet do Rybího. Pod Tereziánským dvorem /křižovatka pod Bílou horou / dostala auto stříkačka Tatra 26/30 řízená Čeňkem Galiou smyk, vůz se převrhl. „Bratr Jan Jurek zemřel, sedm členů se vážně zranilo,“ citoval z kroniky Hoffmann.

V roce 1950 sbor požádal obec o poplachové zařízení – sirénu, kterou ještě v tom roce namontoval na požární dům. V roce 1967 Tatru 93 převzalo technické muzeum Tatry Kopřivnice. Ten je vystaven v muzeu do dnes.

V roce 1985 při zásahu u požáru automobilu T 603 v garáži rodinného domku,byl zraněn člen Oldřich Lacina na oku po úderech proudnici. Stařičká stříkačka Tatra se zúčastnila propagační jízdy ke 100 výročí značky TATRA z Vídně do Kopřivnice, bohužel jen od státní hranice. Řidiči nedostali vízum. Od té doby se tento technický unikát účastní řady akcí a objevil se i v Hasičském muzeu v Ostravě.

Autor: Ivan Pavelek

15.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení