Prapůvod založení hasičského sboru v Hájově, místní části Příbora, sahá do roku 1890. Místní pamětníci hovoří o tom, že až do roku 1938 byly v období žní ustaveny dvoučlenné hlídky z řad občanů.

„Říkalo se tomu varta. Funkce hlídek spočívala v tom, že v případě výskytu požáru nebo nějakého jiného přírodního nebezpečí, měla za úkol zalarmovat občany k likvidaci těchto živlů. Na poplach se používalo zvonění,“ přiblížil velitel sboru Ladislav Matula.

K hlídkám při žních se v Hájově vrátili v roce 1952, nakonec tamní iniciativa dospěla k založení vlastního sboru, a to 10. srpna 1952 téhož roku.

Také hájovští hasiči se významně podílejí na životě v obci. Kromě tradičního plesu pořádají masopustní průvody, floriankové guláše, různé zájezdy, letní stanový tábor či zimní netradiční sjezd Sklenovského kopce. Nejvíce času hájovští hasiči věnují přípravám na soutěže a výchově mládeže.

Dlouho se potýkali s vhodnou plochou pro výcvik požárního sportu. Trénovali na bývalé polní cestě, jenže radnice tam již tuto činnost nepovolila. „V této situaci hodně pomohl nový předseda Místního aktivu, pan Jurečka, se kterým jsem vytipoval nový vhodný a do té doby nevyžívaný a zanedbaný prostor před bývalým zahradnictvím.

Po nezbytných administrativních opatřeních se ihned začalo s terénními úpravami a začátkem června jsme prostor osadili překážkami a začali intenzivně využívat,“ sdělil Matula a dodal, že mají k dispozici plochu, jakou doposud neměli lepší v Hájově stěží najdou.

Hájovští hasiči mívají při soutěžích slušné výsledky. Například při Mezinárodní soutěži mezi okresy Nový Jičín a Martin v roce 2007 vybojovali pro okres Nový Jičín Putovní pohár. V tom samém roce obsadili v soutěžích šesté místo v rámci Moravskoslezkého kraje.

„Důležitější než umístění, jsou ale získané zkušenosti z takovéto soutěže, které hlavně pro mladé členy družstva budou určitě přínosem do budoucna, naznačil Matula. Ve sboru v Hájově je totiž z 53 členů 32 dospělých, zbytek tvoří žáci a dorostenci.

A proč se v souvislosti s hasiči v Hájově nehovoří o požárech? „Jsme zařazeni do kategorie pět, tedy na místní zásahy. Za celou dobu, co jsem ve funkci, tedy více než patnáct let, tady nehořelo,“ vysvětlil velitel Matula.