VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženklavští hasiči letos zrušili oslavy

Ženklava - V Ženklavě, dříve silně osídlené Němci, podle sčítání z roku 1930, žilo 900 německých a 200. I proto hasičský sbor, který tam byl po předchozích přípravách založen 10. listopadu 1879, byl německý.

26.8.2009
SDÍLEJ:

Hasiči z Březové u Vítkova se v loňském roce setkali v Nové Pace.Foto: Archiv/hasičů

„Stalo se v hostinci Na fojtství za přítomnosti okresního zbrojmistra Heinricha Sigmunda,“ přiblížil historii ženklavského hasičského sboru velitel JSDH Ženklava Miroslav Černoch.

Prvním velitelem byl zvolen za přítomnosti starosty obce Jana Gerika, Vincent Tengler. Sbor byl stejně jako okolní založen a veden v duchu hasičském, k pomoci bližnímu při ohních a jiných neštěstích, společných podnicích, jako okrsková cvičení, výlety a podobně. „Jeho členové přitom vždy jednali jako hasiči, nikoli jako Němci,“ upozornil Černoch.

Kde byla první úschovna hasičského nářadí již nelze zjistit. Původně menší zbrojnice byla v roce 1897 postavena v místech, kde stojí dodnes. Tehdy stačila uschovat jen obyčejnou stříkačku, zakoupenou v roce 1888 a skromnou výstroj.

Koncem dubna 1945 vedení obce a hasičského sboru společně s mnoha německými rodinami opustilo obec a vzalo s sebou i hasičský vůz s výstrojí, zásobami a agregátem. Krátce na to, 7. května, byl zdejšími českými občany ustanoven prozatímní národní výbor, který dal společně s bratrem Josefem Veřmiřovským, náčelníkem ve Štramberku, podnět k utvoření poválečného českého hasičského sboru. Ten byl ustanoven na Valné hromadě 26. července 1945. Jeho starostou se stál Julius Holub, náčelníkem František Kaličínský, jednatelem Josef Beseda. „V této době se do obce vracelo mnoho původních německých obyvatel. Mezi nimi byl i řidič sboru Baller, který vypověděl, že se při útěku z obce dostali až k Zábřehu na Moravě, kde byli donuceni vojáky odepnout agregát a automobil jim zabavili. Stříkačku uschovali v Lipínku u Zábřehu na Moravě, odkud s sebou přivezl doklad o uložení. Agregát byl po zapůjčení automobilu ze závodu Tatra dovezen koncem roku zpět a mohl opět sloužit svému účelu. Začala nová etapa hasičů v obci,“ pokračoval Černoch.

Již v říjnu pořádají hasiči krmášovou zábavu, začali pravidelně cvičit. SDH Ženklava je od té doby součástí společenského života obce a dnes je jednou z mála složek, které ještě v obci pracují. Hasiči pořádají řadu akcí, například Ukončení prázdnin s posezením u táboráku, podílejí se na pochodu kolem obce Ženklava, a také pořádají soutěž požárních družstev „O putovní pohár starosty obce Ženklava“, kde soutěží děti i dospělí.

V současné době má ženklavský sbor 41 členů, z toho pět žen a šest dětí. Jednotka SDH je v počtu deseti lidí. Disponuje vozidlem CAS 25 RTHP, čerpadly Fires12 a Heron 80. „Právě tato jednotka se významně podílela na zásazích při povodni v tomto roce,“ poznamenal velitel jednotky Miroslav Černoch a dodal, že ostatní členové SDH se také podíleli na likvidaci následků povodně, která postihla naši obec. Právě z těchto důvodů byli ženklavští hasiči nuceni zrušit již připravené oslavy 130 let založení hasičského sboru v Ženklavě.

Autor: Ivan Pavelek

26.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lumír Kaválek dne 13. prosince skončil ve funkci ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o.p.s.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Představujeme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Nově vybudované a upravené přechody zvýší bezpečnost v obci

Viditelnou změnou prošel úsek silnice I/57 v Kuníně. Vzniklo několik nových přechodů pro chodce, které vyhovují platným normám, jsou nasvíceny a hlavně jsou bezpečnější.

Strážníci poučí chodce

Preventivní akci zaměřenou na chodce s názvem „Akce viditelnost“ připravuje Městská policie Frenštát pod Radhoštěm.

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

MHD v Novém Jičíně prošla radikální změnou

Od neděle brázdí ulice Nového Jičína tři nové elektrobusy pod vlajkou společnosti Arriva Morava. Cestující čeká řada novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT