Velmi dobře si zatím počínají házenkáři Kopřivnice v extraligové sezoně. Pod vedením Tomáše Sklenáka, který si odbývá trenérskou premiéru, jim patří v tabulce 5. místo se ztrátou jediného bodu na třetí Brno. „Zatím to můžeme hodnotit kladně,“ řekl Deníku jednačtyřicetiletý bývalý reprezentant, jenž odehrál v dresu národního mužstva 55 zápasů a vstřelil v nich 124 branek.

Jak hodnotíte dosavadní průběh sezony?

Až na výpadky s Frýdkem a Plzní můžeme být spokojeni. Je to celkem v pohodě. Musíme však navázat tam, kde jsme skončili. Byla by škoda přijít o tak dobré umístění.

V posledních zápasech se vám dařilo, doma máte třetí nejlepší bilanci. To těší, že?

Je to dobře. Vnímáme, že k nám každý jede s tím, že to bude ještě těžší, než to bývalo. Hrát v Kopřivnici bylo vždy náročné. Zakládáme si na tvrdé obraně, jdeme zápas od zápasu a hodně nám pomáhají naši skvělí fanoušci, za což jim patří velký dík. Ty body a umístění jsou také jejich zásluha.

close Kopřivnice – Hranice 33:20 (6. kolo extraligy, 30. 9. 2023) info Zdroj: KH ISMM Kopřivnice/Ivan Pilát zoom_in Pod Tomášem Sklenákem házenkáři Kopřivnice dřou a přináší to výsledky.

Pojďme k aktuálnímu programu. Co vás v lednu čeká?

Začali jsme na přelomu roku lehce fotbálkem, ale nepřeháněli jsme to. Taky proto, že někteří kluci byli nakřáplí. Teď už to je intenzivnější. Čekají nás tréninky, nějaké přípravné zápasy. Do ligy znovu naskočíme 31. ledna v Hranicích.

Prozraďte, jaký je pro tuto sezonu cíl? Změnil se nějak?

Do sezony jsme šli s tím, že priorita je play-off a potom se uvidí, co bude. Upřímně říkám, že jsem měl ze vstupu do sezony obavy. Bylo to pro mě nové, ale kluci to vzali dobře, sedlo si to a mnoho nám toho funguje. Jen to je třeba zkusit podržet.

Pro vás je to premiéra v roli trenéra, jak to prožíváte?

Začátek byl až šílený.

Proč?

Doteď se cítím jako hráč. Taky na tréninku jsem pořád aktivní, snažím se klukům věci přímo na hřišti ukázat a předat jim třeba i maličkosti. Postupně si na novou roli zvykám. Jako hráč jsem to měl jednodušší. Přišel jsem na trénink, odmakal ho a šel s čistou hlavou domů. Teď musím věnovat více času přípravě na tréninky. Snažím se o to, aby se kluci zlepšovali, ale zároveň je to bavilo. Trenéřina má ale i jedno pozitivum.

Povídejte…

Už nemusím absolvovat ty kondiční přípravy, které nemá nikdo rád. Nemusím se trápit, trpět.

Co život po konci profesionální hráčské kariéry? Už jste z toho úplně vypadl?

Ještě ne, hraju třetí ligu za Trnávku, svůj mateřský klub.

A bolí to?

Naštěstí už to není tak brutální, jako dřív. Navíc cítím od soupeřů určitý respekt, ale to víte, že si chce občas někdo bouchnout. Je to však sport, který mám rád, pořád mě baví. Jak hraní, tak nově i trénování.

Přejděme k reprezentaci. Ve středu 10. ledna startuje v Německu evropský šampionát. Jak si povedou Češi, postoupí ze skupiny?

Nečeká nás rozhodně nic lehkého, což ale platí na každé takové velké akci. Dánsko je jasný favorit skupiny, ale i Portugalci jsou kvalitní a Řekové nebezpeční. Všechny zápasy budou náročné. Postup ze skupiny je ale reálný. Naši kluci totiž ukázali, že sílu mají, omladilo se to a sedlo si to. Vše se bude odvíjet od aktuální formy a výkonu Mrkvy v brance. To bude náš x-faktor.

Na co se těšíte?

Především na kvalitní házenou obecně. Nemám vyložené nějaký top reprezentační tým, který se mi líbí, nebo fakt oblíbeného jednotlivého hráče. Každopádně jak mistrovství světa, tak mistrovství Evropy, jsou vrcholné akce. Každý se na ně dlouho dopředu těší, je to taková třešinka na pomyslném dortu. Určitě se na některé zápasy podívám, hlavně našich kluků. Přeju jim úspěch.

Ještě poslední věc. Jak vzpomínáte na svou kariéru v národním mužstvu?

Nejraději vzpomínám na rok 2010 a mistrovství Evropy ve Vídni. Tehdy jsem se dostal do reprezentace zpět po osmi letech pod trenérem Liptákem. Hráli jsme dobře, měli jsme i výsledky a hlavně, byli jsme super parta. Na srazy se jezdilo s velkou chutí. Pravidelně se scházíme dodnes, dá se říct, že vlastně každé léto.