1/20

2013

close Inaugurace Miloše Zemana v roce 2013. Zeman na snímku s manželkou a dcerou. info Zdroj: Deník/Martin Divíšek zoom_in Inaugurace Miloše Zemana v roce 2013. Zeman na snímku s manželkou a dcerou.

Miloš Zeman byl do úřadu českého prezidenta zvolen počátkem roku 2013. Do historie se zapsala právě už jeho volba - stal se historicky prvním prezidentem České republiky, který byl vybrán přímo občany. Jeho protikandidátem ve druhém kole byl Karel Schwarzenberg. Zeman získal 54,8 procent hlasů.

Ve chvíli, kdy se stal v pořadí třetím prezidentem samostatné České republiky, měl za sebou již bohatou politickou kariéru, včetně postu předsedy vlády, jenž zastával v letech 1998 až 2002. V kandidatuře na prezidenta ho podpořila Strana Práv Občanů Zemanovci a po Zemanově žádosti i KSČM. 

Miloš Zeman složil prezidentský slib 8. března 2013. Společně s novým prezidentem Zemanem Česká republika tradičně dostala i novou první dámu, Zemanovu druhou manželku Ivanu. Ta bývala kritizována za to, že se příliš neobjevovala na veřejnosti po Zemanově boku. 

loading
arrow_left Předchozí
1/20
Další arrow_right