Tohle se povedlo! Novojičínští Ďáblové předvedli proti lídrovi druholigové skupiny Východ parádní týmový výkon a Porubu tak dokázali skosit podruhé za sebou. Oslabený kádr domácího Toraxu tak po čtyřech výhrách padl a Nový Jičín si pojistil 4. pozici.

Jedním z klíčů k novojičínskému překvapení bylo přečkání úvodního tlaku. Velmi dobře pracující defenziva Ďáblů, v jejíž základní sestavě podává stabilní výkony teprve sedmnáctiletý Már, si však proti favoritovi počínala bezchybně a první třetina nakonec žádnou branku nenabídla. 

„Byl to náš cíl, protože předchozí dvě utkání jsme v Porubě vůbec nezvládli. Chtěli jsme konečně zůstat co nejdéle v zápase a to se nám povedlo. Porubu jsme nenechali roztočit její pověstný kolotoč a naopak jsme hrozili z brejků,“ hodnotil cenný skalp lídra soutěže kouč Ďáblů Petr Macháček, jenž neopomněl připomenout další důležitý fakt, kterým byl skvělý výkon brankáře Slováka, kterému v polovině utkání pomohla i tyč po ráně kanonýra Luky.

V závěru druhé periody dostali Novojičínští k dispozici přesilovou hru 5 na 3, kterou ve 40. minutě využil zadák Adamík, jenž přišel v létě do kádru Ďáblů právě z Poruby, a jehož rána od modré zapadla až za záda Kůdely. Nový Jičín pak nepolevoval z nastolené taktiky ani v závěrečné části a v 51. minutě ho navíc ještě více přiblížil k vítězství proměněným brejkem Krupa. Domácí výběr trenérského dua Flašar, Sršeň však v následující minutě snížil díky dorážce Zachara. 

MOTLOCHOVI SEZONA SKONČILA

Vícekrát už ale Slovák kapitulovat nemusel a definitivní štempl na novojičínskou výhru přidal půl minuty před koncem kapitán Kocián, jenž trefil opuštěnou porubskou klec. „Velmi důležitá byla naše vedoucí branka v závěru druhé třetiny. Ve třetí třetině jsme čekali nápor soupeře, ale stále jsme byli dobře připraveni. Po druhé brance jsme ihned inkasovali a to by se stávat nemělo. Závěr jsme ale zvládli. Vydrželi jsme dodržovat herní systém po celých šedesát minut a to rozhodlo,“ cenil si kouč Ďáblů, který měl na střídačce připravenou ještě čtvrtou útočnou formaci Palacký, Slovák II. a Hilšer, která však do hry nezasáhla. Pro sedmnáctiletého novojičínského odchovance Hilšera, jenž působí v havířovském starším dorostu, se jednalo o první pozvánku do A týmu.

Před Novým Jičínem je nyní domácí dvojutkání proti dalším favoritům. Ve středu hostí od 18 hodin Šumperk a v sobotu pak od 17 hodin vyzve Hodonín. „Chtěli bychom v těchto dvou utkáních získat body. Nebudeme nic měnit, jen se to budeme snažit ještě zdokonalovat. Musíme se připravit na dva nesmírně kvalitní mančafty, které střílí spoustu branek a uvidíme, co zápasy přinesou,“ nahlédl Macháček k nejbližšímu programu, který už se však nebude týkat předsezónní posily Lukáše Motlocha. 

Jednadvacetiletý forvard má totiž pro aktuální sezonu dohráno, když si v předvánočním utkání ve Valašském Meziříčí obnovil zranění zápěstí. „Bohužel je u něho nutná operace. Je to velká škoda,“ dodal trenér novojičínských hokejistů.

HC RT TORAX PORUBA – HK ĎÁBLOVÉ NOVÝ JIČÍN 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

B: 52. Zachar (Ollender) – 40. Adamík (Běhal, Gebauer), 51. Krupa (Zedník), 60. Kocián (Chvostek, R. Gebauer). Rozhodčí: Šutara – Bojda, Mikler. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 754.

HK Ďáblové Nový Jičín: Jiří Slovák I. – Adamík, Tomeček, Janiczek, Běhal, Hruška, Már – Málek, Uhlár, R. Gebauer – Chvostek, Kocián, J. Sonnek – Krupa, Zedník, Pecha. Trenér: Macháček.