Na slovíčko jsme si pozvali muže nejpovolanějšího, jenž stál u zrodu jednoho snu, který se podařilo realizovat. Zbyněk Kubičík ml. (*1986), předseda IHC, trenér a obránce týmu v jedné osobě, se s námi ochotně podělil o dění v týmu. 

Vezmeme to od začátku. Jak vůbec IHC Nový Jičín vznikl?

V minulosti jsem se dostal do kontaktu s in-line hokejem jako rozhodčí, a když byla před několika lety zakoupena inlinová plocha do Nového Jičína, tak jsem si šel párkrát zahrát s kamarády. Tehdy se začala rýsovat myšlenka na pravidelnost, jíž se zdála být amatérská soutěž, která je na zimním stadionu organizována. V roce 2011 jsme začali tuto soutěž hrát a podařilo se nám ji vyhrát. Vzhledem ke složení týmu jsme však v této soutěži ostatní převyšovali, protože současní a bývalí hokejisté měli oproti ostatním náskok. Už během sezony jsme se snažili jezdit na turnaje, kde jsme si ověřili, že můžeme konkurovat týmům v první lize. Na začátku roku 2012 jsme založili občanské sdružení a přihlásili jsme se do soutěže ČAIHL.

Kdo všechno se podílí na vedení klubu?

Jsou to jednak členové týmu Petr Gilar, Martin Toman a já, ale také osoby se zkušenostmi z vedení klubu ledního hokeje, Josef Brynecký, Pavel Hruška a můj otec – Zbyněk Kubičík starší. Všem patří velký dík. Podařilo se jim sehnat sponzory a partnery, kteří nás podpořili, a moc jim děkujeme, že můžeme in-line hokej v Novém Jičíně hrát. Věříme, že se nám podaří navázat na spolupráci z letošní sezony i v té příští. Rádi bychom také podali žádost o grant města Nového Jičína, které reprezentujeme.

A co skladba týmu?

Je třeba říct, že toto byl nejjednodušší úkol. Zájem o působení v našem týmu byl velký a na tréninky v soutěžním období docházely pravidelně téměř tři nebo čtyři kompletní formace. Tým je složen z hráčů, kteří byli už součástí týmu v amatérské lize a kteří společně hráli hokej za Nový Jičín. Do kádru se nám podařilo sehnat i Davida Ostřížka z Frýdku-Místku, který hraje lední hokej v extraligovém Třinci. David se s většinou kluků potkával na ledě v mládežnických kategoriích a znali se, proto bylo jeho začlenění do týmu bezproblémové. Navíc se ukázalo, že je výraznou posilou.

Vstup do soutěže ale nebyl zcela ideální, což se ukázalo v konečném zúčtování jako rozhodující s ohledem na postup do baráže extraligy…

První dvě utkání jsme bohužel prohráli se Šternberkem a s béčkem extraligového Zlína. Oba zápasy jsme prohráli, ale na druhou stra nu byly velmi vyrovnané a rozhodly je výraznější zkušenosti z in-line hokeje, které nám chyběly. Tyto týmy se nám později, v odvetných utkáních, podařilo porazit. V dalších kolech jsme již narazili na asi nejsilnější tým – z Boskovic – což nám defi nitivně otevřelo oči a radikálně jsme se přeorientovali na taktiku, jaká slaví v in-line hokeji úspěch. Od porážky s Boskovicemi jsme se snažili i na trénincích vložit do cvičení herní prvky, což později přineslo ovoce v podobě sedmizápasové série bez ztráty bodu.

Premiérová sezona v první lize je již za vámi. Jak ji tedy hodnotíte?

Sezonu jsme brali v první řadě jako seznamovací a výsledkově ji musíme hodnotit kladně. Dvě kola před koncem soutěže jsme bojovali o postup do baráže o extraligu, což považuji za veliký úspěch.

Můžete nám na závěr prozradit, jaké má tým vyhlídky na příští sezonu?

Přihlášku do první ligy určitě podáme a budeme se chtít pohybovat ve špičce naší skupiny. Největšími soupeři budou tentokrát z extraligy sestupující Havířov a opět Boskovice, kde by se měl mimo jiné objevit i jeden z nejlepších hráčů in-line hokeje, Patrik Šebek. Náš tým by se neměl výrazně změnit, posílit chceme v obraně, a také potřebujeme rozšířit kádr na brankářském postu. Hráče jsme již oslovili, všichni mají opět vazbu na Nový Jičín nebo mají výrazné zkušenosti s in-line hokejem.