Pro sportovní fanoušky v Česku i na Slovensku se bude jednat o absolutní vrchol olympiády v Soči. A to hlavně proto, že jeden z rivalů se bude dnes radovat z postupu do čtvrtfinále a druhého čeká potupná cesta domů. Bratrovražedná osmifinálová bitva olympijského hokejového turnaje v ruském Soči začíná dnes od 18 hodin a slibuje parádní podívanou.

Je jasné, že vpodvečer se v obou zemích zastaví čas. „Bude to velice atraktivní zápas," shodují se oba zkušení kouči, kteří jsou úzce spjatí s naším regionem.

Alois Hadamczik pochází z Kravař, Vladimír Vůjtek zase z Klimkovic. Poslední velký vzájemný zápas zvládl lépe Vůjtkův výběr. Na předloňském světovém šampionátu v Helsinkách zvítězili Slováci v semifinále 3:1. Češi dnes, jako snad nikdy předtím, prahnou po odvetě.

Na turnaji Jaromír Jágr & spol. končit rozhodně nechtějí.

Alois Hadamczik

Datum a místo narození: 20. června 1952, Kravaře
Největší úspěchy: MS 2006 (Riga) – stříbro; OH 2006 (Turín) - bronz; MS 2011 (Bratislava) – bronz (vše s ČR); – MSJ 2005 (Grand Forks) – bronz (s ČR „20"); 4x stříbro v extralize (3x s Vítkovicemi a jednou s Třincem); 2x bronz v extralize (se Spartou); postup do extraligy (s Třincem)
*** Ostatní: trenérskou A-licenci získal v roce 1984; trenérství dálkově vystudoval na FTVS UK v Praze; typ autoritativního kouče; mnoho se naučil od tragicky zemřelého bratra Evžena, jenž koučoval fotbalový Baník Ostrava (dva ligové tituly a semifinále PVP); Alois Hadamczik byl před lety spoluvlastníkem Baníku; o funkci trenéra české reprezentace se poprvé ucházel v roce 2002, tehdy ale dostal přednost Slavomír Lener; severomoravský patriot je rovněž úspěšným podnikatelem a místostarostou v rodných Kravařích; letos vzbudil pozornost médií případ jeho mladé přítelkyně Lucie Placzkové, kterou údajně za podivných podmínek zaměstnal Pozemkový fond (PF).

Vladimír Vůjtek

Datum a místo narození: 17. května 1947, Klimkovice 
Největší trenérské úspěchy: 2x vítěz ruské ligy (2002 a 2003 s Jaroslavlí), 3x 2. místo v nejvyšší domácí soutěži (1993 a 1997 s Vítkovicemi a 1995 se Zlínem), vítěz Spenglerova poháru (2008 s Dynamem Moskva), bronz na MS „20" 1993. 
*** Ostatní: jedna z legend vítkovického hokeje, kde strávil převážnou část hráčské a později i trenérské kariéry; v roce 2001 podepsal smlouvu s Lokomotivem Jaroslavł, a stal se tak historicky prvním zahraničním trenérem v ruské lize; hned ve své premiérové sezoně dovedl Jaroslavł k titulu, který poté úspěšně obhájil; v Rusku získal výtečné renomé a vedl další dvě přední mužstva; v roce 2005 byl kandidátem na místo trenéra české reprezentace, přednost ale dostal Alois Hadamczik; trenérskou práci dvakrát přerušil kvůli zdravotním problémům (2006 a 2009); výhru Slováků nad Kanadou ve čtvrtfinále MS označil za nejlepší možný dárek od týmu k 65. narozeninám, které oslavil právě ve čtvrtek.

Ani chlapi v nemocnici si „neodpustí" olympiádu

Více na téma ZOH v Soči 2014 z pohledu našeho regionu - zde

„Je to špatné. Já jim moc nevěřím," komentuje pan Bedřich Nogol „úspěchy" našich hokejistů na zimní olympiádě a možnost, že postoupí dále. Právě hokej je sport, který jej zajímá nejvíce. A tak si jej nenechá ujít ani nyní, když nastoupil jako pacient na urologii Městské nemocnice v Ostravě. Stejně jako ostatní chlapi, kterých je zdejší „urolka" plná.

Pokud jim to zdraví dovolí, scházejí se v místnosti před televizorem a sledují přenosy ze Soči. Nebo mají televize na pokoji. Třeba jako Jiří Antal z Ostravy, který zde leží už týden. Na rozdíl od ostatních, které zajímá na prvním místě hokej, pan Antal říká, že on nejraději sleduje biatlon. Ale na hokej kouká samozřejmě také. „Když je gól, můžu si i zakřičet. To se ale neděje tak často," poukazuje na prozatímní výsledky hokejistů.

Sestřičky berou fandovství svých svěřenců s nadhledem. Ani občasné výkřiky sportovní vášně, pokud ostatní neobtěžují, nevadí. Zatím si prý nikdo z pacientů nestěžoval. Na lůžkovém oddělení totiž leží až na vzácné výjimky samí chlapi. „Však my se doma taky díváme," říká s úsměvem na vysvětlenou jedna z nich.

Anketa: Porazíme Slováky, nebo pojedeme domů?

Milan Novák, 23 let, Město Albrechtice:

Věřím našim hokejistům. I když jsem si Slováky ve vyřazovacím kole nepřál, odehráli s ruskou reprezentací skvělý zápas a ukázali, že mají kvalitní tým. Přesto si ale myslím, že zvítězíme nad Slováky 4:2.

Zuzana Dylušová, 24 let, Dolní Životice:

Myslím si, že dneska vyhrajeme 4:2 a bude se vskutku na co koukat. Doufám, že přítel včas skončí v práci a budeme se dívat spolu.

Zdeněk Kuchtík, 38 let, Frýdek-Místek:

Samozřejmě mi nemohlo uniknout, když naši hokejisté hráli proti Švýcarsku. Podle mě jsme prohráli i proto, že máme na turnaji nejstarší mužstvo. A jak tipuji souboj se Slovenskem? Vyhrajeme 3:1.

Tamara Bičová, 53 let, Karviná:

Samozřejmě že Slováky porazíme. Ale jelikož je manžel právě z Bratislavy, doma povedeme ve fandění pěknou válku.

Michal Nováček, 22 let, Bruntál:

Ano, určitě vyhrajeme. Naši hokejisté vyhrají rozdílem dvou gólů. Celkový výsledek bych tipoval na 3:1. Zápas budu sledovat v kuchyni na internátě.

Jan Cisler, 23 let, Frenštát pod Radhoštěm:

Doufám, že se to klukům podaří a bude to alespoň 2:1 pro nás, pro Čechy!

A CO MYSLÍTE VY? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.

PROČ MOHOU VYHRÁT ČEŠI

Jaromír Jágr. Je mu sice už 42 let, ale lepšího hráče Česko nemá a Slovensko jakbysmet. Dovede být rozdílovým faktorem, stále platí, že sám umí udělat zápas, Slováci z něj budou mít strach.

Brankáři. Jistě, Ján Laco chytal proti Rusku senzačně, ale takhle skvělý večer nemůže mít podruhé za sebou, to zkrátka nejde. Ondřej Pavelec je mnohem větší jistota.

Už to bouchne. Česko má slušnou ofenzivní sílu a ta nemůže neustále pálit do tyčí, jednou už musí někoho rozsekat na maděru. V Krejčím, Plekancovi a Michálkovi konečně bouchnou saze!

PROČ MOHOU VYHRÁT SLOVÁCI

Mají kliku. Marná sláva, umění je důležité, ale bez štěstí jste ve sportu nahraní, a Slováci ho mají. Ruskému náporu čelili zuby nehty, za brankářem Jánem Lacem zvonily tyče, ale neinkasoval.

Derby a favorit. Tahle poučka je známá v derby favorit nevyhrává. Slováci do souboje s Českem rozhodně nejdou v pozici toho, kdo musí. To je jejich obrovská výhoda.

Vladimír Vůjtek. Na rozdíl od českého kouče je vždycky nad věcí a s chladnou hlavou se pikle kují mnohem lépe. Hadamczika navíc už jednou převezl. Vzpomínáte na Helsinky 2012?

Vše na téma Zimní olympijské hry v Soči 2014 - zde