„Vedení a trenér přivedli nějaké hráče, takže máme dva vyrovnané gólmany, kteří se střídají a oba chytají perfektně a taky tři kvalitní lajny. Mančaft opravdu posílil a věřím, že konečně zamíříme v tabulce trošku výše, že budou také chodit více lidi a v play-off uděláme nějaký výsledek," věří v úspěšnou sezonu čtyřiatřicetiletý kapitán HK Nový Jičín Přemysl Vašut, jenž byl po čtvrtečním tréninku v dobré náladě.

Letní přípravu jste poprvé absolvovali pod vedením trenérského dua Aleš Flašar Radomír Grimm. Jaká byla?

Byla opravdu hodně náročná. Dá se říct, že to byla jedna z nejnáročnějších příprav, jakou jsem v Novém Jičíně zažil. Byl také změněný model celé letní přípravy. Vždycky se trénovalo květen, červen a letos to bylo uděláno tak, že jsme začali 1. července a trénovali jsme od pondělí do pátku každý den, a potom jsme hned přešli na led, kde jsme byli poprvé 4. srpna. Takže mezi letní přípravou nebylo žádné volno a ze suché přípravy jsme přešli rovnou na led.

Po třech kolech máte na svém kontě šest bodů. Jak prozatím hodnotíte vstup do sezony 2014/2015?

Myslím si, že vstup máme zatím výborný, tak, jak jsme si to asi představovali. Máme na začátku těžký los, takže jsme byli rádi za tři body z Karviné, protože nyní pojedeme do Přerova, pak nás čeká těžká Poruba a pak jedeme do Hodonína. Takže nás těžcí soupeři čekají na začátku. Jsme rádi, že máme nyní šest bodů a budeme to chtít nyní potvrdit.

Čeká vás tedy série tří utkání proti silným celkům. Po Přerově hostíte doma Porubu a následně cestujete do Hodonína. Co od soupeřů čekáte?

Přerov ve středu prohrál v Břeclavi 0:5, takže bude doma hodně nažhavený. Určitě bude chtít tento výsledek odčinit a vyhrát. Nebude to pro nás nic lehkého, ale víme, jaké to tam je. Musíme přežít první třetinu a jejich tlak z úvodu. Ale v přípravě jsme si ověřili, že se s nima dá hrát. Doma jsme je porazili a u nich jsme odehráli taky dobrý zápas, kdy byl po dvou třetinách stav vyrovnaný. Určitě tam nejedeme prohrát. Přerov bude muset doma vyhrát, takže to by pro nás mohla být trošku výhoda. Pak máme doma až v sobotu Porubu, protože ve středu je volno a celé kolo se nehraje. Poruba v posledním kole poprvé vyhrála. Překvapením určitě bylo, že prohrála i ve Valašském Meziříčí. Ale myslím si, že se rozjedou, protože mají velmi dobrý mančaft. Sami jsme se o tom v přípravě přesvědčili na vlastní kůži (Nový Jičín prohrál 0:8), jak na tom jsou. Takže to bude další těžký zápas.

Co říkáte na los, ve kterém v úvodních jedenácti utkáních hrajete sedm venku? Může to být pro vás i výhoda?

Nevím. V Karviné jsme ale hráli velmi dobře, zezadu z obrany. Důležité bylo, že jsme dali první gól a potom jsme zápas kontrolovali. Možná, že je pro nás i lepší, že na nás není doma tlak, kdy se na začátku čekají doma výhry. Takže je možná lepší, že budeme hrát v úvodu častěji venku. Uvidíme, kolik bodů z toho dokážeme vytěžit a kolik si jich přivezeme.

Tým přes léto rozhodně posílil. S čím jdete do už rozjetého ročníku?

Je to tak. Cílem je rozhodně dostat se do play-off a tam přejít přes první kolo. Jiné ambice ani mít nemůžeme. Vloni jsme v play-off nebyli a opravdu jsme hodně posílili. Máme tři dobré lajny, dva výborné gólmany, takže cíle jsou jasné.

Jak do týmu zapadly nové posily? Znal jste některého z nových hráčů více?

Skoro všechny jsem znal, protože proti sobě dlouho hrajeme, ale nějak více nikoho. Kluci přišli třeba z Karviné, Jiří Zdeněk a Patrik Flašar zase hrávali vloni v Polsku. Ale všichni kluci zapadli do kabiny perfektně a není v tom žádný problém. Všichni jsme si sedli a teď už to bude jenom na nás, jak se nám bude dařit.

Jak jste si užili trénink po devítibrankové výhře z ledu Karviné?

Po zápase jsme se domluvili, že si po tréninku dáme kuřata. Měli jsme takový svižnější trénink, který trval jenom 45 minut, takže jsme si udělali svačinku, protože máme nějaké peníze v banku. Jinak kluci, kteří hráli v Karviné, David Mikšan, Lukáš Vnenk a David Iláš, vypisovali prémie za výhru, takže jsme si dali i nějaké to pivíčko.

Co říkáte na Petra Guldu, který po svém loňském odchodu, kdy v závěru sezony odešel z Nového Jičína do Německa, letos načal ve 48 letech další sezonu, tentokráte v dresu valašskomeziříčských Bobrů?

Klobouk dolů před ním, protože jsem vedle něj seděl iks let v kabině a znám ho velmi dobře. Vím, jaký je to hokejista a jak poctivě se připravuje na zápasy. Ve 48 letech do toho šel znovu, a navíc dojíždí do Valmezu až z Kravař. Určitě se na souboj proti němu těším, protože tam pořád, i ve svých letech, patří k nejlepším bekům. Přeju mu, ať mu vydrží zdraví a ať se mu daří. Viděl jsem, že v minulém zápase v Hodoníně dával jediný gól svého týmu, takže mu gratuluju.

Čekal jste, že se po návratu z Německa ještě objeví ve druholigovém kolotoči?

Nečekal jsem to. Bylo to náhlé, ale mluvil jsem s ním o tom. Nedávno jsme se potkali a říkal mi, že ho přemluvil hlavně trenér Vavrečka, se kterým se zná. Takže říkal, že si ještě zahraje, dokud je zdravý a dokud může. Rád by si ještě zahrál se svými dvěma syny v jednom týmu. To je ještě jeho sen, protože oba hrají spolu v jednom týmu. Kdyby to vyšlo, tak by mu kolem Vánoc vyřídili nějaký zápas, že by si s nima zahrál v jednom týmu. Ale říkal, že by to letos měla být poslední sezona, takže uvidíme. Ale to říká každý rok (směje se).

V létě jste, stejně jako spoluhráči z týmu, Marián Kacíř a Pavel Hanák, vstoupil do svazku manželského. Jak na svatební den vzpomínáte?

Moc jsem si to užil a těšil jsem se na to. Manželka všechno perfektně naplánovala a byl to můj nejlepší den v životě. Měli jsme to v kostele v Rožnově pod Radhoštěm, a vyšlo nám to dokonce na stejný den, kdy se ženil i Pavel Hanák. Marián Kacíř se pak ženil o týden později. Do kabiny jsme dávali výslužky a svačinu, ať si to kluci taky užijou. Náš pokladník Kuna (obránce Michal Horák) nás všechny pěkně zkasíroval (směje se).